Radiologia i Medycyna Nuklearna

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
mediziner
Posty: 10
Rejestracja: 25 lis 2017, o 17:14

Radiologia i Medycyna Nuklearna

Post autor: mediziner »

Witam

Jestem na 4 semestrze medycyny . w Niemczech. Może Wam się wydawać, że na rozmyślania o spec. jeszcze trochę za wcześnie, ale kształcenie lekarzy w Niemczech wygląda troszkę inaczej niż w Polsce. W skrócie Wam to przybliżę żebyście mogli się lepiej wczuć w moją sytuację
Tak więc mamy tutaj 3 państwowe egzaminy lekarskie . przy czym pierwszy po 4 semestrze czyli lada moment. Na 5 semestrze ponad 70% studentów rozpoczyna doktorat, więc studia kończy się na ogół jako lekarz i doktor zarazem. W czasie studiów można . a raczej trzeba robić kursy dodatkowe/specjalistyczne które zaczynają się już od 3 semestru i w jakiś sposób kierunkują przyszłych lekarzy, a na pewno poszerzają specjalistyczną wiedzę i ułatwiają później specjalizacje.
To wszystko powoduje, że warto wybrać specjalizacje w miarę wcześnie, tak żeby wybrać sobie odpowiednie kursy dodatkowe i zrobić doktorat z tematyki pokrewnej z przyszłą specjalizacją (co nie tylko ładnie wygląda na papierku ale ma po prostu sens)
Pierwszy kurs rozszerzony który wybrałem to Embriologia i wrodzone wady rozwojowe . nie myśląc jeszcze o specjalizacji a o zbliżającym się egzaminie lekarskim (nie ma u nas osobnego przedmiotu Embriologia a ta tematyka jest zintegrowana z Anatomią). Ponieważ Embriologia nie była dla mnie nigdy łatwa i przyjemna wybrałem ten kurs żeby móc sobie to wszystko do egzaminu lekarskiego powtórzyć.

Lada moment trzeba wybrać kolejny kurs specjalistyczny i wystartować z doktoratem . i tym razem nastawiam się na to żeby korespondowało to z moją ewentualną specjalizacją.
Bardzo poważnie myślę o specjalizacji której w Polsce nie ma z tego co wiem w takiej formie, czyli o Radiologi i Medycynie nuklearnej. W Niemczech można robić każdą z tych specjalizacji osobno (po 5 lat) lub jako jeden program trwający 8 lat.
Poważnie myślę o powrocie do Polski po zakończeniu specjalizacji . jest to w zasadzie na chwilę obecną prawie pewne (rodzina . rodzina żony . zwykła tęsknota itp)

Pytanie do Was jakie są perspektywy młodego dr z wyżej wspomnianą specjalizacją . jak w ogóle praca takiego lekarza wygląda w Polsce. Interesuje mnie wszystko, także jeżeli ktoś wie coś o pracy radiologa/lekarza med. nuklearnej (tryb pracy, możliwości rozwoju, perspektywy, zarobki, cokolwiek ) to proszę o pomoc

Inna specjalizacja o której myślę to chyba też jedna z tych których w Polsce nie ma czyli Interna+Hematologia+Onkologia (trwająca tu również 8 lat)

Wasze oceny co lepsze co gorsze (wiem . nie da się jednoznacznie powiedzieć) też byłyby dla mnie pomocą.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Radiologia i Medycyna Nuklearna

Post autor: Mårran »

Jeśli chcesz wrócić do Polski, to najpierw dowiedz się, kim tu będziesz po specjalizacjach, których w Polsce nie ma. Ogólnie w UE uznawane są specjalizacje z innych krajów członkowskich, chodzi tylko o to, czy po I-H-O będziesz internistą, czy internistą, onkologiem i hematologiem na raz W Polsce zrobienie tych trzech specjalizacji to teraz 9 lat tylko, więc może po 8 uznają wszystkie. Musiałbyś się dowiedzieć.

Dla radiologów w Polsce praca jest i to coraz lepiej płatna. Medycyna nuklearna to raczej nisza, głównie kliniki, duże szpitale. W Polsce na radiologię w większości województw ciężko się dostać, bo masa chętnych, więc robiąc w Niemczech będziesz do przodu.

Co do pracy jako radiolog, to zależy, w jakim szpitalu się zatrudnisz.

1. Mały szpitalik na zadupiu: najlepsze zarobki, bo mało chętnych, dużo pracy, jesteś super doświadczony w RTG najróżniejszych, USG, czasem TK, jednak tylko w tym.

2. Duży szpital: większa różnorodność badań, też MRI, USG bardziej specjalistyczne, zarobki bardzo zależne od tego, co sobie wynegocjujesz. Dużo pracy, ale i więcej ludzi do pracy.

3. Klinika: na etacie zarobki ujowe, na kontraktach jak się dopchasz do dobrych procedur, to dobre. Zaleta to specjalistyczne procedury, w tym radiologia inwazyjna, wada to to, że RTG, USG tłuką tłumy rezydentów i właściwie mało tego widzisz na co dzień = małe doświadczenie w masówce. Jak chcesz znaleźć niszę i się w tym tylko szkolić, to dobra opcja.

Nuklearna: jak napisałam, głównie duże szpitale i kliniki, co do zarobków, to nie mam zielonego pojęcia
Pani Buka
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Radiologia i Medycyna Nuklearna

Post autor: Giardia Lamblia »

Co do medycyny nuklearnej, to rezydent tejże specjalizacji opowiadał, że jest to bardzo spokojna robota. Praca od pon-pt, żadnych dyżurów, mały stres, a kasa raczej przeciętna (cokolwiek to oznaczało dla niego). Oczywiście są miejsca, gdzie robi się całodobowo takie badania, po prostu nie jest to standard. Mało osób obiera ten kierunek, więc praca się znajdzie.
mediziner
Posty: 10
Rejestracja: 25 lis 2017, o 17:14

Re: Radiologia i Medycyna Nuklearna

Post autor: mediziner »

Na specjalizacji I-H-O zdaje się tutaj wszystkie 3 egzaminy specjalistyczne a tytuł który się potem posiada to Fa. für innere Medizin, Fa. für Hematologie, Fa. für Onkologie czyli co ważne trzy tytuły oddzielone przecinkiem - czytaj zapisane w ten sam sposób jak po zrobieniu tych spec. osobno. Zakładam, że uznawane są w takim samym zakresie (tytuł lekarza jest przecież uznawany bez problemu chociaż studia trwają tu 5 lat, doktorat też, chociaż na ogół robi się go w 1-2 semestry, i to równolegle do studiów lekarskich)
Ech . zobaczymy jak to będzie, myślę, że może być ciężko przestawić się z Niemieckich realiów i warunków pracy na Polskie
Tutaj radiologia jest najlepiej opłacalną specjalizacją i przy okazji strasznie wybrakowaną jeżeli chodzi o personel (mam na myśli specjalistów) . z tego co czytałem często dochodzi do tego, że lekarz asystent zostaje ordynatorem (Oberarzt) jeszcze w czasie specjalizacji (co w Polsce chyba nie jest w ogóle możliwe). Nie wiem czy w Polsce też jest taka struktura Oberarzt=Ordynator, Chefarzt = kierownik oddziału.
Pomijając kwestię finansową, która (nie mam zamiaru ukrywać) dość mocno rzutuje w moim przypadku na wybór spec. w Niemczech ma się chyba większe możliwości rozwoju i po prostu ciekawszą pracę w spec. Radiologia i Nuklearna. Tutaj wielu nuklearnych ma swoje przychodnie a i rodzinni często do nich kierują (sam po kiepskich wynikach tarczycy pierwsze co zostałem skierowany do lek. med. nukl.)
Obawiam się . że jeżeli miałbym wrócić do Polski i zrezygnować z kontaktu z pacjentem to nie jest to chyba to czego chcę.
Wiadomo, hajs się musi zgadzać, ale nie chcę się męczyć w zawodzie który sobie sam wybrałem . i wkładam nie mało energii w to żeby dojść do celu
mediziner
Posty: 10
Rejestracja: 25 lis 2017, o 17:14

Re: Radiologia i Medycyna Nuklearna

Post autor: mediziner »

właśnie Czy w Polsce radiolog w ogóle może być ordynatorem istnieją tak jak tutaj oddziały Radiologii z łóżkami
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości