MEDYCYNA W DE.

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Mads
Posty: 16
Rejestracja: 2 maja 2012, o 12:27

MEDYCYNA W DE.

Post autor: Mads »

Witam, odświeżam wszystkie posty i wątki. Kto z Was, moi drodzy próbuje się dostać/aplikować na studia w Niemczech? Mowa tutaj również o transferze z innych uczelni już podczas trwania studiów medycznych. )
katy94
Posty: 311
Rejestracja: 19 lip 2012, o 11:51

Re: MEDYCYNA W DE.

Post autor: katy94 »

Hej Mads

Ja trochę zastanawiam się właśnie nad studiami w Niemczech, lcz nie przenoszę się jak ty ale tylko będę dopiero zaczynała, no ale może itak będziesz mogła mi pomóc.
Wiesz może na jakiej podstawie oni tam przyjmują? Podobno jest ten numerus clausus, ale czy to się tyczy tylko wyników z matury czy ocen z 3 liceum a może z 2 czy1 też? Pozatym czy oni biorą od uwagę wszystkie te wyniki z matury/oceny z lekcji czyli np liczą też maturę z polskiego i ocenę z histori? Czy jeśli miałam biol chem i niem rozszerzony w liceum to dostaje za to więej punktów? Czy dostaję więcej punktów za to że na matrze zdawałam te przedmioty na pozioie rozszerzonym? W internecie ciężko znaleść bo piszą rożnie pozatym dużo z tego co inni ze swoich dświadczeń jest nieaktualne. Na stronach uczelni zazwyczaj pisze popostu że obowiązują nas te same zasady co Niemców, ale ciężko na tej zasadzie coś jednoznacznie stwierdzić jak oni mają inne przedmioty inaczej zdają maturę.
Jeśli co ś na ten temat wiesz to napisz.

Napisz też jak to jest z przenoszeniem się. Czy jest trudno? I czy to jest tak że np z tych gorszych uczelni w Polscemożna się przenieść tylko na te gorsze w Niemczech a z lepszych na lepsze ?

Mads interesuje mnie medycyna albo farmacja, ale wyniki będę miała z biol max 80% a z chem max 70% z niem myślę że 90 albo wyżej polski i matematyka raczej słabo mi poszły bo są to przedmioty mniej ważne niż biol i chem więc nie przykładałam się do nich zbytnio(te 2 ostatnie zdawałam na podstawie) Czy myślisz że mam szansę na jakiś z tych kierunków bo jedni na forach piszą że badzo łatwo ze jacyś tam ich znajomi w Polsce się nie dostali a tam tak, a inni ze tam jest bardzo trudno że wszystko (nie tylko biol i chem) trzeba zdać na min 90%?

Czy wiesz może coś ciekawego na temat innych krai gdzie można studiować te 2 kierunki w języku niemieckim?
Mads
Posty: 16
Rejestracja: 2 maja 2012, o 12:27

Re: MEDYCYNA W DE.

Post autor: Mads »

WOO:

Pierwsza, i najważniejsza kwestia przed rekrutacją. Twoja znajomość języka niemieckiego. Aby studiować na wyższej uczelni w Niemczech kierunki takie jak medycyna czy stomatologia - koniecznie musisz mieć zdany egzamin TestDaf bądź DSH.(poziom B2/C1 DSH 2, w przypadku „Test-DaF“ - mit mindestens der Note „4“ in allen 4 Teilbereichen.). Niektóre uczelnie podczas procesu rekrutacji nie wymagają jednak tego certyfikatu, tylko co najmniej A2/B1, dopiero później możesz(a raczej masz obowiązek) w trakcie roku odbyć kurs na uczelni i zdać egzamin.

CZAS TRWANIA REKRUTACJI -
15.05. - 15.07.
Der Zulassungsantrag muss in der Regel zu einem Sommersemester am 15. Januar bzw. zu einem Wintersemester am 15. Juli (Ausschlussfristen).

REKRUTACJA -
Die Bewerbung für Medizin im 1. Semester erfolgt online unter

Kod: Zaznacz cały

hochschulstart.de
- Die letzten NC-Werte von allen Hochschulen finden Sie auch auf den dortigen Seiten unter

Kod: Zaznacz cały

hochschulstart.de/index.php?id=322
. Oznacza to, że jako obywatel EU możesz aplikować tylko przez ten serwer online, konieczna jest opłata rekrutacyjna(z tego co mi wiadomo) Bardzo ważna jest również średnia ocen ze świadectwa ukończenia szkoły średniej i wszystkie oceny ze świadectwa maturalnego(niżej jest link, a w nim wykaz przedmiotów). Z czego, nie liczy się poziom zdawanego przedmiotu tylko same punkty. Czyli jeśli - załóżmy -zdałaś maturę podst. z chemii na 90% to przeważa to nad rozsz. z chemii zdaną na 60%. Dlatego osoby, które decydują się od początku na studia w DE, wybierają tylko przedmioty podstawowe. Przeważnie. Jeśli chodzi o NC, to nic innego niż tz. Konkurs świadectw, czyli najpierw przyjmowane są osoby z najlepszymi wynikami, najlepszymi świadectwami i blahblah Zawsze jednak jest ogromna szansa. (Abiturbest - pierwsze 20% aplikujących, Hochschulauswahl - 60%, Wartezeit - 20%) Tutaj znajdziesz informacje na temat przedmiotów i wymagań poszczególnych uczelni. Natomiast gdybyś potrzebowała konkretnych informacji na temat rejestracji i logowania(to dość skomplikowane), to mogę dodatkowo przesłać skany z Das Magazin zur Studienplatzbewerbung, tam jest to szczegółowo wytłumaczone.

BTW. Dobrze by było gdybyś mogła się wybrać na #Der Tag der offenen Tür, jest to dzień otwarty na uczelniach(na przełomie czerwca i lipca, początek lipca), wtedy pomagają się logować na ten serwer, składać dokumenty i ogólnie udzielają mnóstwo informacji na temat kierunków, wydziałów, również dla studentów internacjonalnych. W zeszłym roku brałam w czymś takim udział w Dreźnie i ogólnie było to nieźle zorganizowane, uniwersytet przepiękny i nowoczesny, campus, ludzie bardzo przyjaźni i mili, dlatego bardzo, bardzo, bardzo polecam.

DOKUMENTY -
Bewerbungsunterlagen (Bildungsausländer).
Vorprüfungsdokumentation bei uni-assist, Hochschulzugangsberechtigung (beglaubigte, übersetzte Kopie), Personalausweis (Kopie), Lebenslauf, Lichtbild, Sprachnachweis (DE).
Antrag online

Kod: Zaznacz cały

hochschulstart.de/index.php?id=anton
*W przypadku transferu z innej uczelni pierwszym etapem jest dostarczenie dokumentów do State Examination Office(Centrum egzaminacyjne?). (Für ausländische Bewerber ist das Landesprüfungsamt für Medizin und Pharmazie, in Düsseldorf(eine aktuelle Anerkennung der Leistungen!), tam właśnie jest ustalane na który rok możesz zostać przypisany, gdy są jakieś różnice programowe(ewentualne), ale nie ma absolutnie takich dziwnych sytuacji typu - jestem z gorszego uni w Polsce, to dostanę się na gorszy w Niemczech i leki będę mieszać w cholernej betoniarce Nie. Wszystko zależy od wolnych miejsc na poszczególnych uczelniach. Rekrutacja nie odbywa się już przez hochschulstart, tylko bezpośrednio na uczelni, po zaakceptowaniu dokumentów i osiągnięć na poprzednich studiach, w innym mieście czy państwie. Nawet gdybyś była z mniej znanego i cenionego uni w PL liczy się Twoja praca, Twoje oceny i Twoje dokumenty

Mam nadzieję, że choć odrobinę pomogłam, bardzo chaotycznie piszę i czasami sama gubię się w tym wszystkim Jeśli potrzebujesz jeszcze jakiś informacji, to zawsze mogę coś poszukać. )
katy94
Posty: 311
Rejestracja: 19 lip 2012, o 11:51

Re: MEDYCYNA W DE.

Post autor: katy94 »

Hej Mads Dzięki za wytłumaczenie mi tego tak dokładnie. Bardzo bym prosiła o te skanyz Das Magazin zur Studienplatzbewerbung (mój mail wysłałam ci w p.w.)
Nie wiesz czy Polakom należą się jakieś stypendia socjalne? Bo jednak życie w Niemczech jest znacznie droższe niż w Polsce i zawsze byłoby to jakieś odciążenie.
Mads
Posty: 16
Rejestracja: 2 maja 2012, o 12:27

Re: MEDYCYNA W DE.

Post autor: Mads »

Jeśli chodzi o stypendia, to znalazłam informacje tylko tu:

Kod: Zaznacz cały

dw.de/stypendia-dla-polak%C3%B3w-to-warto-wiedzie%C4%87/a-15991935
Awatar użytkownika
Ósemka8
Posty: 312
Rejestracja: 12 sty 2013, o 21:23

Re: MEDYCYNA W DE.

Post autor: Ósemka8 »

Ja się właśnie ostatnio zaczęłam zastanawiać nad studiami medycznymi w tym kraju i jeżeli ktoś byłyby w stanie odpowiedzieć na moje pytania to byłabym bardzo wdzięczna.
Moja średnia z III klasy to 3,7
Moje wyniki maturalne to wszystkie przedmioty podstawowe ponad 70%, biologia 78%-85% a chemia około 85%
Zdawałam test DSD II, ale niestety tylko na B2
Czy w takiej sytuacji mam szansę?
Mads
Posty: 16
Rejestracja: 2 maja 2012, o 12:27

Re: MEDYCYNA W DE.

Post autor: Mads »

Ósemka8, jeśli mam być szczera, to nie mam pojęcia. Ich przeliczanie punktów, procentów itd. jest dosyć skomplikowane, ale i tak gratuluję dobrych wyników z matury. Próbuj! I koniecznie daj znać, jak Ci idzie. )

BTW. Co do znajomości niemieckiego, napisałam do dziekanatu Uni w Würzburg i oto Ich wiadomość.
("PROFICIENCY IN GERMAN As the classes at the University of Würzburg are held in German, students are required to show that they have at least A 2 proficiency at the time of application. Please enclose a certificate (certified copy) showing that you have passed an examination at *A2* level (or better) of the Goethe Institute with your application. Approved German language certificates equivalent to a certificate of the Goethe Institute can be found on our website as well. For information on courses in German in your home country see also

Kod: Zaznacz cały

goethe.de
czyli nie powinnaś mieć raczej problemu z uznaniem znajomości języka, przynajmniej na tym uni.
Awatar użytkownika
Ósemka8
Posty: 312
Rejestracja: 12 sty 2013, o 21:23

Re: MEDYCYNA W DE.

Post autor: Ósemka8 »

Mads, bardzo dziękuję za odpowiedź!
Mam zamiar lepiej zorientować się w temacie i złożyć na kilka uczelni. Jak się czegoś ciekawego dowiem to napiszę, bo pewnie się to komuś jeszcze przyda.
katy94
Posty: 311
Rejestracja: 19 lip 2012, o 11:51

Re: MEDYCYNA W DE.

Post autor: katy94 »

a wiecie do których miast najłatwiej jest się dostać? I do których uczelni nie potzba zdawać tego testu?
martinossova
Posty: 2
Rejestracja: 16 lut 2017, o 19:24

Re: MEDYCYNA W DE.

Post autor: martinossova »

Cześć !
Mógłbym odświeżyć wątek i dowiedzieć się, jak wygląda sprawa z aplikacją na medycynę do Niemiec ? Jakie macie doświadczenia ? W końcu to już 5 lat od waszych wpisów - czas tak leci
Pozdrawiam
mediziner
Posty: 10
Rejestracja: 25 lis 2017, o 17:14

[Link] Medycyna w Niemczech

Post autor: mediziner »

Hej tutaj opisałem wszystko

medycyna-w-niemczech-t76038.html
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 8 gości