Zestaw pomocy naukowych do kilku przedmiotów

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
rcqs
Posty: 1
Rejestracja: 1 gru 2017, o 15:06

Zestaw pomocy naukowych do kilku przedmiotów

Post autor: rcqs »

Hej. Chcę zapytać o książki i inne pomoce do nauki kilku przedmiotów, nie mam raczej gdzie uderzyć poza forami. Słowem wstępu nie robię sobie ciśnienia, by dostać się na jakieś konkretne studia, fajnie byłoby kiedyś studiować lek, ale mam raczej bezpieczniejsze alternatywy, głównie zaoczne. Pracuję, nauka mnie fascynuje, ale nie mogę powiedzieć, że jestem na jakimś wysokim poziomie. Chciałbym poznawać świat, forum biologiczne-chemiczne gdzie widać tematy fizyczne czy matematyczne chyba jest idealnym miejscem do zadania takiego pytania. Wstępnie chcę się uczyć pod maturę, bo to chyba podstawy tych nauk, chciałbym może napisać coś dla własnej satysfakcji a co zrobię z ewentualnymi wynikami to już kwestia przyszłości. Nie daję sobie też określonego czasu, nie obchodzi mnie kiedy będę gotowy, czy w 2018 czy w 2019. Jak pisałem pracuję i mam plany na najbliższy czas, również związane z kilkoma bezpiecznymi kierunkami, które raczej zapewnią dobrobyt. Pytań będzie kilka, zadam je w punktach. Z góry serdecznie dziękuję za czas poświęcony na odpowiedź.

1.Maturę z matematyki już mam zdaną(PP), ale właściwie to podstawa do opanowania chemii czy fizyki. Sama w sobie jest pasjonująca, rozwija myślenie, wyobraźnię. Nie mam natomiast pomysłu z czego uczyć się rozszerzonej. Nie wiem czy sens kupować jakieś podręczniki, gdy mamy taki dostęp do informacji w internecie. Myślałem nad kupnem konta premium na matemaksie i po prostu przerobieniu kursów PP, PR i tego materiału na studia, zrobienie wszystkich zadań, po konkretnych partiach kursu zadania ze zbioru Pana Kiełbasy. Nie wiem, co sądzicie? Czy jakiś konkretny podręcznik obowiązkowo?

2.Fizyka - znalazłem stronę z multimedialnym podręcznikiem: [mod].
Czy jakiś fizyk mógłby rzucić okiem czy wyczerpuje podstawy fizyki potrzebne do dalszej edukacji na wyższym poziomie? Bardzo ciekawi mnie astrofizyka, chcę w przyszłości przestudiować podstawy fizyki Halliday, Resnick, jakieś podręczniki astrofizyczne, ale do tego potrzebna jest matematyka na wysokim poziomie z tego co się orientuję, do czasu poznania wymaganej wiedzy matematycznej chcę wyrobić sobie jakieś podstawy fizyki. Wcześniej miałem z nią do czynienia tylko w gimnazjum i jakoś specjalnie mnie nie interesowała. Zakładam, że koniecznością jest rozwiązywać zadania, sama teoria to raczej za mało. Czy zbiór zadań CKE będzie wystarczającą opcją?

3.Chemia - wyżej pisałem, że fajnie byłoby może kiedyś studiować lek, dlatego tutaj ułożyłem konkretną listę książek, pewno powtarzam się po raz n", ale kto pyta nie błądzi. Chodzi mi głównie o analizę i wyrzucenie zbędności, bo nie chcę wydawać za dużo pieniędzy, chcę kupić wszystko od razu.
-To jest chemia 1,2
Chemia organiczna Danikiewicz - warto kupować Danikiewicza i to jest chemia 2? Czy zrezygnować z jednej pozycji?
-Repetytorium Persony do usystematyzowania wiedzy po każdym dziale - również zastanawiam się czy warto?
-Ze zbiorów zadań tylko Witowski 1-3, bo 4 chyba zbędny przy liczbie arkuszy w internecie no i teraz matura zadania i arkusze maturalne.

4. Biologia - jak chemia.
-Biologia na czasie 1-3
-Maturalne karty pracy 1-3, bo znalazłem odpowiedzi w internecie
-Teraz matura, zbiór zadań zadania i arkusze maturalne, chyba nie ma co inwestować więcej?

Wszelkie korepetycje odpadają, jeśli coś jest gdzieś wyjaśnione to muszę to zrozumieć sam, materiał maturalny to chyba podstawy, jak wyżej więc głupio byłoby marnować czyjś czas na dodatkowe lekcje. To chyba wszystko, pozdrawiam serdecznie!
Akroleina
Posty: 2
Rejestracja: 13 gru 2017, o 20:03

Re: Zestaw pomocy naukowych do kilku przedmiotów

Post autor: Akroleina »

Jestem obecnie w klasie maturalnej, więc niestety nie jestem w stanie ci powiedzieć czym zaowocował mój wybór podręczników i zbiorów, ale postaram się pomóc i doradzić jak najlepiej.

1) Uczę się rozszerzonej matematyki (wiadomo na poziomie licealnym). do podręcznika zajrzałam kilka razy w ciągu trzech lat. Tak jak wspomniałeś, jest mnóstwo informacji w internecie, kursów, porad, tablic itd. Jeśli umiesz się sprawnie poruszać i szybko znajdować interesujące cię informacje, to podręcznik jest zbędny. Co do zadań- jestem wyznawcą papieru, ale uważam, że nie jest to przymus.
Polecam Zadania.info
Ale nie ufałabym sobie w kwestii matematyki, może ktoś bardziej obeznany ci w tym pomoże

2) Przykro mi, nie pomogę w żaden sposób

3) To jest chemia nowej ery- to są najgorsze podręczniki z jakich tylko można korzystać. Lepiej zainwestować w dobre repetytorium Persony albo Pazdry. Osobiście często korzystam z internetu jako źródła wiedzy (np. blog joannaroga.pl). Więcej mogę się wypowiedzieć na temat zbiorów. NA PEWNO nie Witowski. Zadania są powtarzalne i nijak mają się do nauki myślenia, a o to w końcu chodzi, prawda?
W dodatku uważam, że autorskie zadania Pania Pazdry są beznadziejne zarówno z chemii jak i biologii.
Do załapania podstaw: Pazdro (oczywiście poziom rozszerzony)
Rozszerzyć: Medyk, biomedica (ale Medyk moim zdaniem lepszy), znajdziesz też dużo zadań w internecie (różne pliki, arkusze pdf)
Ogólnie jeśli chodzi o chemię licealną, to lepiej inwestować w zbiory niż w podręczniki. Niezbyt wiele się z nich nauczysz.

4) Akurat Biologia na czasie jest dobrym, przejrzystym podręcznikiem i warto
Jeżeli chodzi o zbiory z biologii to zależy od twoich potrzeb
Maturalne karty pracy są bardziej jak ćwiczenia, mniej niż matura czyli głównie do usystematyzowania wiedzy i nauki poprzez robienie zadań, a nie wkuwanie. Zadania, wymagające bardziej myślenia niż wkucia znajdziesz w zbiorach Bukały (szczerze polecam). Witowskiego kategorycznie nie, wręcz zabraniam (oczywiście żartuje, niektórym może się podobać ). Medyk również jest bardzo dobrym zbiorem, spełnia wszystkie kryteria dobrego zbioru. Znajdziesz tam zarówno maturalne jak i zamknięte autorskie.
Jeśli jeszcze chodzi o źródło wiedzy to polecam youtube np. KhanAcademyPolsk (po angielsku jest jeszcze więcej) oraz samodzielne szukanie pomocy w internecie

Z własnej inicjatywy naprawdę da się znaleźć mnóstwo pomocnych materiałów w internecie, ale trzeba dobrze szukać. Nie trzeba wydawać majątku na wszystko a już z pewnością na Witowskiego. Tak, uparłam się na niego zawzięcie

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości