Kupiłem Biolara

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
biolar
Posty: 38
Rejestracja: 4 gru 2017, o 17:33

Kupiłem Biolara

Post autor: biolar »

Witajcie, jestem nowy na forum, czytam wszystko jak leci aby się połapać, ale mylę pojęcia. Jestem w trakcie książki Mikroskopia świetlna", czytam materiały Kurzynowskiego z PWR
Pytanie moje jest takie jak przygotować mikroskop do pracy, jak go wyczyścić. Na razie próbuje go sprawdzić i jak patrzę przez okular to widać wiele różnych kropek podejrzewam że to zabrudzenia. Ale też np rewolwer średnio płynnie chodzi (chyba że tak ma być), czy to jakoś się rozkręca smaruje?

Po zakupie (kupiłem w ciemno bo jak się nie zna człowiek to ryzyk fizyk) czas było go sprawdzić, pokrętła wszystkie działają. Zrobiłem test aby obejrzeć krawędź karty kredytowej, bo nie mam preparatów. I przy ustawieniu na obiektyw 5x krawędź karty była widoczna, 10X też, a jak przestawiłem rewolwer na 20x to krawędź znikła, a jak na 40 to znów widoczna. Jakby obiektyw 20x nie był wycentrowany, czy to normalne, czy jest coś nie tak z obiektywem, a może rewolwer jakoś się kalibruje?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Kupiłem Biolara

Post autor: planapo »

Polecam tez poczytac tutaj: s-owniczek-poj-i-cz-sto-zadawane-pytani ... t62955.htm moze Ci sie cos przyda.

Pokrec wokol wlasnej osi poszczegolnymi elementami - obiektywy, okulary - wtedy ocenisz gdzie sa paprochy.

Smarowanie czesci mechanicznych nie stanowi znacznej trudnosci, w PZO wszystko jest rozkrecalne. docelowo wiekszosc porektel i regulacji powinna chodzic plynnie jadnak z pewnym oporem.

Temat poleci potem do dzialu mikroskopy", wiec tam go szukaj.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: Boguslaw »

Krawędź karty kredytowej to chyba nie najszczęśliwszy wybór -)
Szkiełko podstawowe + szkiełko nakrywkowe + żyletka + listek jakiejś roślinki np. z parapetu okna
Zapomniałem o kropli wody
biolar
Posty: 38
Rejestracja: 4 gru 2017, o 17:33

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: biolar »

Wiem, że kiepski wybór, ale jak się nie ma szkiełek i zacząłem czytać książki o mikroskopii to chciałem trochę pokręcić śrubami i pokrętłami.

Pytanie:
Jak się nazywa nasadka foto do BIolara.
Na olx ma koleś MNT4, kosztuje więcej niż kosztował mój BIolar i do tego muszę sobie znaleźć przejściówkę na mojego NIKONa D5000.
Gdzie można kupić taką przejściówkę?
a może jest jakiś gotowiec?
albo może jeszcze lepiej ma ktoś do odsprzedania?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: Boguslaw »

"MNT4 - wg mnie zapomnij, w szczególności od Pani Zofii -)

Możesz napisać na PW do JohnyM, ale nie wiem co poważnego porabia, bo jak ostatnio prosiłem go o wykonanie pewnego drobiazgu do Biolara to odpisał, że "nie mam już czasu się tym zajmować", ale na otarcie łez dodał W najbliższej przyszłości"
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: Boguslaw »

Na początek, popróbuj projekcji bezpośredniej (po zdjęciu nasadki binokularowej) wykorzystując jakieś rurki po papierze toaletowym, rurki PCV, puszki po napojach, kosmetykach itp.
Ew. idź w stronę foto przez jeden z okularów za pomocą jakiegoś ustrojstwa sprzęgającego okular z aparatem foto.
Oryginalna nasadka trino do Biolara to gruba kasa.

Można jeszcze polować na trinokular Lomo, Zeiss na eBayu i po drobnej korekcie mocowania spokojnie z niego korzystać.

Wszystko znajdziesz tu na forum.
biolar
Posty: 38
Rejestracja: 4 gru 2017, o 17:33

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: biolar »

Ponieważ się nie znam, a wydaje mi się że mój zakup okazuje się trochę wtopą postanowiłem, że będę opisywał co robię z mikroskopem. Może ktoś wyłapie moje błędy, albo nieprawidłowości w mikroskopie, bo ja jako mniej niż laik nie wiem jak powinno być poprawnie.

Aby od czegoś zacząć kupiłem gotowe preparaty mikroskopowe. No i po kliku godzinach zacząłem dostrzegać jakiego parcha kupiłem. Ogólnie cała optyka jest do generalnego czyszczenia. Szmatki też kupiłem i płyn. I doczyścić to za cholere nie idzie, zawsze jakieś pyłki osiadają. Tak czy siak muszę sobie jakąś sprężarkę bezolejową zbudować do przedmuchania tej całej optyki.

1. Nie wiem czy okulary nie są do wymiany bo w kilku miejscach jakby pyłki nie były do ruszenia więc to moga być jakieś uszkodzenia soczewek.
2. Obiektyw 10x raczej jest uszkodzony bo na 5x, 20x, 40x można preparat oglądać a na 10x, żółta plama .
NIe wiem co z 100x OI, ale nie wygląda najlepiej.

Wyciągnąłem książkę i chciałem próbować ustawić oświetlenie wg Koehlera no to się okazało że szybka oświetlenia jest brudna ale od środka, cała była jakby zamglona. No to rozkręciłem całe oświetlenie, pyłków tyle że lepiej nie mówić. Do tego śrubki skorodowane, więc sprzęt musiał leżeć jakiś czas w wilgotnym miejscu. Na szczęście udało się ją do czyścić.

No i tu się pojawiają dziwne rzeczy bo w książce piszą żeby Koehlera ustwiać na 10x albo na 20x. No ale na 10x u mnie na razie jest do wymiany, a na 20x nie widzę krawędzi. Na 5x wiedzę krawędź przesłony polowej. A na 20x najbardziej widzę włókno żarówki, a krawędzi przesłony nie widzę.

1. Czy to włókno powinno być aż tak widoczne podczas ustawienia ośw. wg Koehlera?
2. U mnie włókno żarówki nie jest centralnie w lusterku. Czy odbicie w lusterku w oświetlaczu trzeba wycentrować ?
3. Czy jakoś powinno się regulować oświetlenie, tzn głębokość wsunięcia oprawy żarówki w statyw?
4. Przesłony polowej oraz przesłony aperturowej nie da się u mnie zamknąć całkowicie, czy to normalne ?
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: winkwink »

Oj, współczuję, bo pamiętam, że mój pierwszy mikroskop nastręczał mi sporo problemów z racji nieznajomości tematu, ale krok po kroku każdy element dawało się ogarnąć. Podpowiem po amatorsku to co mogę, a w reszcie pewnie koledzy pomogą

okulary są rozkręcalne? trzeba wyczyścić wszystkie elementy i dobrze przedmuchać (gruszka, czasem odkurzacz), obserwować pod światło czy zostały jakieś pyłki

ustawianie Koehlera
nie ustawiaj na 5x ani nawet 10x, spróbuj na 20x
połóż preparat, ustaw ostrość, pokręć gałką za portem świetlnym aby znaleźć przysłonę polową, jak znajdziesz to wycentruj, teraz kręć pokrętłem z lewej strony tubusa (kondensor) aby uzyskać ostry obraz przysłony polowej, potem zwiększ jej obszar do pola widzenia (na granicy)
no i regulacja przysłoną aperturową, zasada jest taka aby ją przymknąć tak, żeby było widać 2/3 źrenicy wyjściowej (obraz widziany po wyjęciu okularu), z czasem robi się to automatycznie, oceniając kontrast i głębię ostrości, na początku możesz to zignorować, żeby sobie nie utrudniać, ale po zaznajomieniu się z tematem jest to istotny szczegół
po każdej zmianie obiektywu ta sama operacja

włókno żarówki musi być ustawione centralnie, a od powiększenia obiektywu zależy czy oświetlacz ma być dociśnięty na maksa czy lekko odsunięty, kwestia doświadczenia i prób, na mniejszych powiększeniach (10x, 20x) odsuwasz, na większych (40x i 100x) przysuwasz, trzeba obserwować w okularze czy jest jednolite tło, żarnik nie powinien być wyraźnie ostry
biolar
Posty: 38
Rejestracja: 4 gru 2017, o 17:33

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: biolar »

Dzięki za odpowiedź.
Tak jak piszesz z okularami, od razu porozkręcałem bo po czyszczeniu tylko z zewnątrz wciąż widziałem pyłki, ale mimo czyszczenia w środku dalej jest tam tak brudno, że to chyba już raczej uszkodzenia.
To się chyba powinno czyścić pod jakimś nawiewem z filtrami HEPA.

Wracając do Koehrlera, problem w tym że przy 20x nie mogę znaleźć ostrej krawędzi przysłony polowej - kręcę i przesłoną polową i przesuwem pionowym stolika i ni ma. Najlepiej krawędź, znaczy ostro, widać na 5x (bo 10x na razie nie mam). Wtedy ładnie widzę i krawędź przesłony i włókno żarówki.
Chyba będę musiał jeszcze raz cały spód rozebrać i to przejrzeć.

Coś mi się nie zgadza z ty co piszesz bo czytałem i jak kiedyś bylem na szkoleniu Delty, to mówili że raz ustawionego Koehlera już się nie tyka w większych powiększeniach z tym samym preparatem.

Możesz wyjaśnić mi trochę z tym światłem, co znaczy że oświetlacz ma być dociśnięty. Czyli głębokość wsunięcia tej całej oprawy też trzeba regulować. Myślałem że wsuwam to w obudowę na maska i już.

Jakby ktoś miał jakieś obiektywy, okulary do Biolara to chętnie odkupię.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: winkwink »

Jeśli okulary mają uszkodzenia mechaniczne powinny być łatwe do zaobserwowania pod mocnym źródłem światła i szkłem powiększającym

Nie wiem jaki jest problem z 20-ką, może soczewka jest brudna? Optykę można bezpiecznie wyczyścić isopropanolem. No chyba, że jest większy problem, popatrz z lupą.

Nie znam się na optyce, ale co do Koehlera i szkolenia z Delty, to trochę się to logicznie kłóci. Przy mniejszym powiększeniu masz większe pole widzenia, przechodząc na większe powiększenie to pole się zmniejsza, a tym samym trzeba zmienić ustawienia.

Oświetlacz jest ruchomy, można go wysuwać, ważne, żeby żarnik był ustawiony centralnie. Dla mniejszych powiększeń światło powinno być bardziej rozproszone i właśnie tutaj można pokombinować i dostosować odległość żarówki dla optymalnego komfortu obserwacji. W biolarowym kondensorze jest soczewka matująca która robi to samo, nie wiem czy lepiej czy gorzej, bo jej nie mam (inny kondensor), ale jej działanie polega właśnie na rozpraszaniu światła przy małych powiększeniach. Ważne aby ją usuwać z drogi świetlnej przy ustawianiu Koehlera.
A właśnie, może matówka jest źródłem problemu z 20-ką?
biolar
Posty: 38
Rejestracja: 4 gru 2017, o 17:33

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: biolar »

Matówkę usunąłem z drogi już wcześniej bo nie wiedziałem do czego to służy i co to w ogóle jest
Muszę porządnie wszystko wyczyścić i zobaczymy wtedy co będzie.
biolar
Posty: 38
Rejestracja: 4 gru 2017, o 17:33

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: biolar »

Obiektyw 10x okazał popsuty, nie wiem co mu jest, ale czyszczenie pomogło, kupiłem nowy-używany i teraz mam 10x. Po dwóch godzinach zabawy kolejny zonk, padł zasilacz ZM 5 / 60.
Lampka działa, bezpiecznik cały, ale cały czas podaje tylko 0,8 V, wie ktoś na szybko co może być przyczyną bo nie chce mi się sprawdzać element po elemencie.
biolar
Posty: 38
Rejestracja: 4 gru 2017, o 17:33

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: biolar »

Ponieważ trochę mi zajęło aby dojść że to jednak wina kabla a zasilacz jest sprawny tylko jest taki sprytny że bez obciążenia nie daje większego napięcia, więc zająłem się innymi elementami.
W moim mikroskopie mam kondensor K51.
Przesłona chodziła bardzo ciężko więc ją rozebrałem na elementy pierwsze. Była lekko skorodowana więc każdy listek wymagał czyszczenia.
Teraz chodzi ładnie, ale czy tę przesłonę się jakość smaruje, oliwi? czy lepiej pozostawić suchą.
Mi wydaje się że lepiej aby była sucha bo nie będzie się do niej przyklejał kurz
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości