Fakty i mity o odżywianiu

Problemy odchudzania oraz utrzymywania odpowiedniej wagi ciała. Sprawdź jak być FIT, co jeść a czego unikać, jak dobierać dietę.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Fakty i mity o odżywianiu

Post autor: Iwus »

Śniadanie pomaga schudnąć - FAKT I MIT: Śniadanie daje energetycznego kopa naszemu metabolizmowi. Rzeczywiście jedzenie śniadań powoduje mniejszy głód w porze popołudniowej, a nawet wieczornej ( o ile spożyjemy śniadanie trzy godziny po przebudzeniu). Jednak to nie wystarczy aby osiągnąć zamierzony efekt.

Herbata sprzyja chudnięciu - MIT: nie każda, tylko zielona i czerwona wpływa na efekty diety.

Warzywa można jeść bez ograniczeń - FAKT: duża objętość i zawartość błonnika oszukują głód. Błonnik daje uczucie sytości, zapewnia regularną przemianę materii i ułatwia trawienie.

Woda odchudza - MIT: pozwala jedynie na pozbycie się toksyn, dlatego powinno się jej wypijać około 1,5 l dziennie.

Lepsze ryby od mięsa - MIT: nie wszystkie, łosoś i makrela zawierają sporo tłuszczu. Natomiast ich tłuszcz to znakomite źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych

Od ziemniaków się tyje - MIT: nie, jeśli nie są podane z tłustym sosem, można spokojnie komponować je z warzywami.

Zupy są tuczące - MIT: Nie, jeśli ich nie gotujemy na tłustym mięsie oraz tradycyjnie nie zagęścimy zasmażką czy śmietaną. Warto zrezygnować z zagęszczania, a śmietanę zastąpić np. naturalnym jogurtem.

Panierki tuczą - FAKT: Mięso spowite w grubą panierkę i usmażone w dużej ilości tłuszczu jest wysokokaloryczne. W przypadku ryb, panierka może być dużo bardziej kaloryczna niż zawartość pod nią.

Białe pieczywo jest bardziej kaloryczne niż ciemne - MIT: różnice są naprawdę niewielkie, natomiast na korzyść ciemnego pieczywa przemawia fakt, że zawiera on więcej włókien i magnezu.

Owoce można jeść bez ograniczeń - MIT: większe ilości niż 2-3 sztuki dziennie mogą wpłynąć negatywnie na dietę z powodu dużej zawartości cukrów prostych. Nie zapominajmy, że niekontrolowane jedzenie owoców również prowadzi do tycia. Pijąc dużo soków owocowych można przybrać na wadze, ze względu na zawartość naturalnych cukrów ale i faktu, że często są one dodatkowo dosładzane. Najlepiej pić je rozcieńczane.

Kapusta poprawia przemianę materii - FAKT: Nie tylko świeża, lecz także kiszona zwiększa aktywność przewodu pokarmowego i reguluje pracę jelit.

Sałatki sprzymierzeńcem - FAKT: o ile nie są przyrządzane na bazie majonezu czy śmietany. Dodatki w postaci sosów, podwyższają bilans kaloryczny sałatek.

Sery są bardziej kaloryczne niż mięso - FAKT: mimo, że zawierają podobne wartości białka, ich wartość kaloryczna jest znacznie wyższa.

Opuszczanie posiłków pomaga schudnąć - MIT: sprzyja jedynie magazynowaniu dostarczonych pokarmów i większemu apetytowi przy następnym posiłku. Ominięcie posiłku to pozbawienie organizmu porcji witamin, białka i minerałów. Organizm lepiej strawi mniejsze, ale częstsze posiłki niż jednorazową bombę kaloryczną.

Przegryzki powodują tycie - FAKT: Najczęściej wybieramy paluszki, orzeszki czy pestki słonecznika i dyni, które są dość kaloryczne. Wydaje się nam, że kilka z nich nie zaprzepaści diety, natomiast liczby mówią same za siebie: 15 orzeszków laskowych to około 170 kcal.

Niektóre z leków sprzyjają nadwadze - FAKT: Apetyt zwiększają zwłaszcza środki psychotropowe czy też preparaty hormonalne, zatrzymujące wodę i sól, a także podnoszące poziom tłuszczów.

Głodówki sprzyjają nadwadze - FAKT: Organizm pozbawiony energii dostarczanej z pożywieniem, spowalnia procesy metaboliczne, a spalanie tłuszczu zachodzi bardzo wolno.

dieta.a51.pl
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Fakty i mity o odżywianiu

Post autor: tin »

Iwus pisze:Śniadanie pomaga schudnąć - FAKT I MIT: Śniadanie daje energetycznego kopa naszemu metabolizmowi. Rzeczywiście jedzenie śniadań powoduje mniejszy głód w porze popołudniowej, a nawet wieczornej ( o ile spożyjemy śniadanie trzy godziny po przebudzeniu). Jednak to nie wystarczy aby osiągnąć zamierzony efekt.
Radziłbym nie pisać tak skrótowo. Zwłaszcza o sniadaniu.
Wogóle mam sporo zastrzeżeń co do tego artykułu. Ale głównie dlatego, ze napisany jest jak to sie mówi- po łepkach. Nic nie wyjaśnia, a wiele zaprzecza.
Iwuś jeśli możesz podaj źródło dokładniej.
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Fakty i mity o odżywianiu

Post autor: anik »

Iwus pisze:Woda odchudza - MIT: pozwala jedynie na pozbycie się toksyn, dlatego powinno się jej wypijać około 1,5 l dziennie.
Uzupełniającwypijanie zbyt dużych ilości wody powoduje nadmierne obciążanie ukłau krążenia, co nie jest wskazane, w szczególności u osób z nadciśnieniem.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Fakty i mity o odżywianiu

Post autor: tin »

Nalezy do tego dodać, że częste wizyty na basenie powoduja utrate wody z organizmu(wbrew pozorom) i trzeba pić jej wiecej żeby uzupełnić niedobór(ja pije elektrolity). Tak więc nie ma okreslonej dokładnie ilosci wody,dla każdego norma jest inna, bo jest to uzależnione od wielu zmiennych
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: Fakty i mity o odżywianiu

Post autor: Anex »

A ja dodam jeszcze te

MIT Żywność ekologiczna jest bardziej odżywcza
Fakt: Żywność ekologiczna jest uzyskiwana z produktów roślinnych lub zwierzęcych, które wytwarzane są w systemie gospodarstwa ekologicznego, tzn. takiego, w którym unika się stosowania nawozów sztucznych, pestycydów, regulatorów wzrostu i dodatków żywnościowych

MIT Diety wegetariańskie sązdrowsze od diet bazujących na produktach mięsnych
Fakt: Wyróżnia się kilka form diet wegetariańskich mniej lub bardziej restrykcyjnych, poczynając od diet, w których unika się spożywania produktów mięsnych aż po diety ściśle wegetariańskie, czyli takie, które wykluczają spożywanie wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Pewne badania wykazały, że u osób przestrzegających wegetariańskiego sposobu żywienia stwierdza się rzadsze występowanie choroby niedokrwiennej serca, niektórych nowotworów, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy typu 2. Stwierdzono również, że wegetarianie żyją dłużej niż osoby spożywające mięso. Niemniej jednak pewne korzystne efekty działania diet wegetariańskich są prawdopodobnie spowodowane, przynajmniej w pewnej części, przyjętym przez wegetarian na ogół zdrowszym stylem życia, który obejmuje zwiększenie aktywności fizycznej i zaprzestanie palenia tytoniu.

Mit: Apetyt na jakiś produkt spożywczy sygnalizuje pewne niedobory żywieniowe
Fakt: Apetyt oznacza pragnienie do zjedzenia konkretnego produktu spożywczego albo określonego rodzaju żywności. Odczuwania chęci spożycia określonych produktów spożywczych doświadczamy wówczas, gdy pojawia się ochota na zjedzenie właśnie tej a nie innej żywności. Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni odczuwają tzw.zachcianki żywieniowe a szczególnie często pojawiają się one przed miesiączką, np. ochota na zjedzenie czekolady. Czekolada zawiera bardzo wiele substancji farmakologicznie czynnych (tj. kofeinę, teobrominę, fenyloalaninę) oraz minerały, jak np. magnez, który może przyczyniać się do złagodzenia symptomów przedmiesiączkowych. Jednak korzystnego efektu działania czekolady nie można wyjaśnić jedynie na podstawie ilości obecnego w niej magnezu. Jedna tabliczka czekolady zawiera bowiem tylko 50mg magnezu natomiast badania nad suplementacją magnezem sugerują, że w celu złagodzenia objawów przedmiesiączkowych należy przyjmować ponad 1000mg magnezu. Dlatego też, próby uzupełnienia poziomu magnezu poprzez spożycie czekolady są nieuzasadnione! A zatem to czynniki psychologiczne (takie jak przygnębienie, niezadowolenie z wyglądu) decydują o występowaniu, tzw. zachcianek żywieniowych, które skłaniają nas do skosztowania produktów tłustych i słodkich, ponieważ właśnie takie cechy sensoryczne żywności sprzyjają zaspokojeniu potrzeb emocjonalnych.
Awatar użytkownika
fimona
Posty: 254
Rejestracja: 14 lis 2007, o 13:52

Re: Fakty i mity o odżywianiu

Post autor: fimona »

a propos tego ostatniego: u mnie czesto bywa tak, ze mam ową zachciankę ale na cos konkretnego, np baton w czekoladzie. i kiedy akurat nie mam w domu probuje oszukac to jakims innym lakociem, ale to i tak nie pomaga. ide do sklepu, kupuje batona i dopiero wtedy jest ok. moge zjesc wczesniej kilo paluszkow, ciastek czy czegokolwiek innego, a ochota na konkretna rzecz nadal pozostaje. to jest ciekwe.

iii jeszcze jedno. naduzywanie argumentu ze teraz, kiedy ucze sie przed sesja moj mozg potrzebuje wiecej glukozy i zjadanie slodyczy w ogromnych ilosciach nie dajcie sie na to nabrac ja sie zlapalam i ledwo dopinam spodnie =D
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Fakty i mity o odżywianiu

Post autor: Jakusz »

fimona pisze:teraz, kiedy ucze sie przed sesja moj mozg potrzebuje wiecej glukozy
To akurat prawda. jedząc cukier w czystej postaci w słodyczach dość szybko uzupełniamy braki glukozy. Sacharozę szybciej rozkłada się na cukry proste, niż skrobię.
Awatar użytkownika
fimona
Posty: 254
Rejestracja: 14 lis 2007, o 13:52

Re: Fakty i mity o odżywianiu

Post autor: fimona »

wiem, ze prawda
chodzilo mi o to, ze naduzywam tego argumentu
AnnaBG
Posty: 1
Rejestracja: 11 cze 2015, o 16:07

Re: Fakty i mity o odżywianiu

Post autor: AnnaBG »

Aż ciężko uwierzyć że tyle jest błędnych przkonań o odchudzaniu. a to dotyczy głównie produktów spożywczych, a co ze sportem, bez którego i tak nie schudniemy? To kolejna dawka mitów. Małe uzupełnienie kolejnych faktów i mitów na temat odchudzanie
armorus
Posty: 4
Rejestracja: 29 gru 2017, o 17:32

Re: Fakty i mity o odżywianiu

Post autor: armorus »

Zgadzam się że wiele jest mitów o odchudzaniu. Trudno się już w tym wszystkim rozeznać.
Awatar użytkownika
Arthass
Posty: 24
Rejestracja: 29 gru 2017, o 06:54

Re: Fakty i mity o odżywianiu

Post autor: Arthass »

Śniadanie pomaga schudnąć - FAKT I MIT: Śniadanie daje energetycznego kopa naszemu metabolizmowi. Rzeczywiście jedzenie śniadań powoduje mniejszy głód w porze popołudniowej, a nawet wieczornej ( o ile spożyjemy śniadanie trzy godziny po przebudzeniu). Jednak to nie wystarczy aby osiągnąć zamierzony efekt.
Mit
Nie to kiedy jemy, ale to jak wygląda cała dieta wpływa na utratę wagi. Najprościej pisząc, trzeba doprowadzić do ujemnego bilansu kalorycznego.
Herbata sprzyja chudnięciu - MIT: nie każda, tylko zielona i czerwona wpływa na efekty diety.
Prawda
Zielona i czerwona najbardziej, ale każdy rodzaj herbaty ma wspólne ze sobą cechy. Herbata to herbata, wszystkie są z tego samego drzewa herbacianego.
Warzywa można jeść bez ograniczeń - FAKT: duża objętość i zawartość błonnika oszukują głód. Błonnik daje uczucie sytości, zapewnia regularną przemianę materii i ułatwia trawienie.
Prawda, ale nie do końca
Można przesadzić z niektórymi warzywami bogatymi np. w węglowodany fermentujące i będzie problem.
Woda odchudza - MIT: pozwala jedynie na pozbycie się toksyn, dlatego powinno się jej wypijać około 1,5 l dziennie.
Mit x2
"Pozwala na pozbycie się toksyn"? Co to znaczy? Nie trzeba wypijać 1,5L wody dziennie. W pokarmach również jest woda, i to najczęściej całkiem sporo. Ilość wody wypijanej to w dużym stopniu indywidualna sprawa zależąca od wielu czynników.
Lepsze ryby od mięsa - MIT: nie wszystkie, łosoś i makrela zawierają sporo tłuszczu. Natomiast ich tłuszcz to znakomite źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych
W obecnych czasach - Mit
Wiele ryb, jak np. tuńczyk, jest bardzo mocno zanieczyszczonych metylortęcią, ale także PCB, dioksynami. Oczywiście, jest to całkowicie wina działalności człowieka.
Od ziemniaków się tyje - MIT: nie, jeśli nie są podane z tłustym sosem, można spokojnie komponować je z warzywami.
Mit
Ziemniaki same w sobie nie różnią się sporo od kasz, w 100g mamy ~150kcal. To sosy i dodatki podnoszą kaloryczność.
Zupy są tuczące - MIT: Nie, jeśli ich nie gotujemy na tłustym mięsie oraz tradycyjnie nie zagęścimy zasmażką czy śmietaną. Warto zrezygnować z zagęszczania, a śmietanę zastąpić np. naturalnym jogurtem.
Mit

Tego to nie do końca rozumiem. Kaloryczność zupy zależy od tego co do niej wrzucimy, więc nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Jednak zupy składają się najczęściej głównie z wody.
Panierki tuczą - FAKT: Mięso spowite w grubą panierkę i usmażone w dużej ilości tłuszczu jest wysokokaloryczne. W przypadku ryb, panierka może być dużo bardziej kaloryczna niż zawartość pod nią.
Prawda
Panierka chłonie tłuszcz z patelni.
Białe pieczywo jest bardziej kaloryczne niż ciemne - MIT: różnice są naprawdę niewielkie, natomiast na korzyść ciemnego pieczywa przemawia fakt, że zawiera on więcej włókien i magnezu.
Prawda i Mit
Ciemnie pieczywo zawiera więcej błonnika, tak więc jest gorsza dostępność substancji odżywczych, przyswajają się też wolniej. Natomiast sama kaloryczność może nie jest zbytnio inna, tyle że zawiera po prostu więcej węglowodanów w postaci polisacharydów, których nie przyswoimy, więc ostatecznie dostarczy mniej kalorii.
Owoce można jeść bez ograniczeń - MIT: większe ilości niż 2-3 sztuki dziennie mogą wpłynąć negatywnie na dietę z powodu dużej zawartości cukrów prostych. Nie zapominajmy, że niekontrolowane jedzenie owoców również prowadzi do tycia. Pijąc dużo soków owocowych można przybrać na wadze, ze względu na zawartość naturalnych cukrów ale i faktu, że często są one dodatkowo dosładzane. Najlepiej pić je rozcieńczane.
Mit

Może to powodować problemy trawienne, wzdęcia, gazy. Miałem już do czynienia z takim przypadkiem - jadł kilka kilogramów owoców dziennie.
Kapusta poprawia przemianę materii - FAKT: Nie tylko świeża, lecz także kiszona zwiększa aktywność przewodu pokarmowego i reguluje pracę jelit.
Mit

Nie znam żadnych dowodów na tą tezę. Kapusta może za to doprowadzić do problemów trawiennych - gazów, wzdęć, a nawet biegunek - ze względu na duże ilości węglowodanów fermentujących.
Sałatki sprzymierzeńcem - FAKT: o ile nie są przyrządzane na bazie majonezu czy śmietany. Dodatki w postaci sosów, podwyższają bilans kaloryczny sałatek.
Sprzymierzeńcem czego?
Sery są bardziej kaloryczne niż mięso - FAKT: mimo, że zawierają podobne wartości białka, ich wartość kaloryczna jest znacznie wyższa.
Prawda
Tylko co to oznacza samo w sobie wyrwane z kontekstu? Ser szybciej nasyci, bo składa się w dużej części z tłuszczu i to tych zdrowych frakcji. Dodatkowo, tłuszcze są jednak inaczej metabolizowane niż węglowodany, i wiele razy dowiedziono, że ludzie na dietach wysokotłuszczowych chudli oraz poprawiały im się parametry zdrowotne (vide np. dieta Kwaśniewskiego).
Opuszczanie posiłków pomaga schudnąć - MIT: sprzyja jedynie magazynowaniu dostarczonych pokarmów i większemu apetytowi przy następnym posiłku. Ominięcie posiłku to pozbawienie organizmu porcji witamin, białka i minerałów. Organizm lepiej strawi mniejsze, ale częstsze posiłki niż jednorazową bombę kaloryczną.
Nie ma to żadnego znaczenia. Liczy się ogólny bilans. Na dietach IF ludzie jednak łatwiej chudną, niż przy regularnych posiłkach - zakładając to samo spożycie kalorycznie w ciągu dnia.
Przegryzki powodują tycie - FAKT: Najczęściej wybieramy paluszki, orzeszki czy pestki słonecznika i dyni, które są dość kaloryczne. Wydaje się nam, że kilka z nich nie zaprzepaści diety, natomiast liczby mówią same za siebie: 15 orzeszków laskowych to około 170 kcal.
Zbyt ogólne stwierdzenie. Jakie przegryzki? Orzechy, ziarna oleiste? Marchewka? Chipsy suszone bez tłuszczu? Przegryzki hamują niekontrolowane napady głodu, tak więc w konsekwencji zmniejszają spożycie kalorii w ujęciu globalnych. Poza tym tłuste przekąski - jak orzechy - nie powodują skoków insuliny.
Niektóre z leków sprzyjają nadwadze - FAKT: Apetyt zwiększają zwłaszcza środki psychotropowe czy też preparaty hormonalne, zatrzymujące wodę i sól, a także podnoszące poziom tłuszczów.
Prawda
Głodówki sprzyjają nadwadze - FAKT: Organizm pozbawiony energii dostarczanej z pożywieniem, spowalnia procesy metaboliczne, a spalanie tłuszczu zachodzi bardzo wolno.
Zależy o jakich głodówkach mówimy. Jednodniowe głodówki są zdrowe. Długotrwałe - niezdrowe. Tzw. mini-głodówki typu IF wręcz sprzyjają chudnięciu.

Tak na koniec - ocenianie wszystkiego pod względem chudnięcia lub nie chudnięcia nie jest wyznacznikiem zdrowego odżywiania. Błonnik może sprzyjać odchudzaniu, ale nadmiar jest bardzo szkodliwy. I wiele innych przykładów.
hanulka88
Posty: 1
Rejestracja: 20 gru 2021, o 12:32

Re: Fakty i mity o odżywianiu

Post autor: hanulka88 »

Najważniejsza jest dobra jakość jedzenia jakie się spożywa. To co jemy z tych najtańszych superpamarketów to puste jedzenie. Albo kupować w warzywniakach albo w sprawdzonym supermarkecie. [mod]
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości