Maturzysta 2013

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Popo
Posty: 8
Rejestracja: 30 maja 2011, o 17:35

Maturzysta 2013

Post autor: Popo »

Dzień dobry.
Chciałbym Państwu nakreślić moją zwariowaną sytuację i prosić o kilka odpowiedzi i rad.
W latach 2010 - 2013 uczęszczałem do LO na profilu biol - chem. Maturę między innymi z biologi (r) i chemii (r) pisałem w 2013 roku. W związku z wynikami z matur zmieniłem plany i dostałem się do jednej z służb mundurowych. Teraz jestem w trakcie studiów inżynierskich (niestacjonarnie).
Doszedłem do wniosku, że chciałbym poprawić maturę z biologi i z chemii.
Na lekcjach biologii korzystaliśmy z podręcznika z Operonu (w domu miałem również jeden zbiór z zadaniami Witowskiego z biologi). Natomiast z chemii (chyba) zbiór zadań Pazdro. Żadnej z nich już nie posiadam.
Pytania do Państwa:
1) Z uwagi na pisanie matury stara formuła", (bo rozumiem, że taki mnie obowiązuje) jakie książki (podręczniki, zbiory zadań) polecicie do nauki biologi oraz chemii?
2) Może istnieje jakaś grupa wzajemnego wsparcia na forum, gdzie wspólnie się motywujecie i uczycie?
3) Jak wyglądają Wasze przygotowania i świeżość materiału? Ja jestem pięć lat po maturze. Na dodatek nie miałem zbyt wiele wspólnego z tymi przedmiotami podczas mojej edukacji po liceum.

Z góry dziękuję za udzielone odpowiedzi.
Pozdrawiam.
zupan
Posty: 36
Rejestracja: 26 gru 2017, o 17:19

Re: Maturzysta 2013

Post autor: zupan »

Jeśli chcesz zdawać w tym 2018 to twoja ostatnia szansa na zdawanie tylko tych dwóch dodatkowych przedmiotów. Potem będziesz musiał zdawać całą maturę.

Z tego co czytałem to z biologi operon dobry jest plus zbiór zadań Witowskiego lub podobno lepszy Barbary Pac ale nie wiem czy nie ma różnic materiałowych między starą a nową formułą. Pierwszy zbiór B. Pac wyszedł w 2015 czyli już w nowej formule matury.

Co do chemii ja robię Witowskiego oraz notatki i podręcznik z Żaka.
fenytoina
Posty: 141
Rejestracja: 10 gru 2017, o 09:05

Re: Maturzysta 2013

Post autor: fenytoina »

zupan pisze:
28 gru 2017, o 19:33
Jeśli chcesz zdawać w tym 2018 to twoja ostatnia szansa na zdawanie tylko tych dwóch dodatkowych przedmiotów. Potem będziesz musiał zdawać całą maturę.
Z tego co mi wiadomo to ten 5 letni okres na zdawanie ponowne dotyczy tylko osób, które nie zdały matury i poprawiają, żeby mieć zdaną, a nie żeby mieć lepszy wynik z dodatkowych przedmiotów. Te można poprawiać w opór.
Jeśli znasz jakieś przepisy, które to zmieniają to chętnie się zapoznam sytuacja być może dotyczy również mnie. Natomiast jak składałam deklarację w moim LO o poprawie w 2018 (zdawałam w 2012 czyli już ponad 5 lat temu) to dyrektor przyjął i zatwierdził, a myślę o poprawie tylko bio R.
fenytoina
Posty: 141
Rejestracja: 10 gru 2017, o 09:05

Re: Maturzysta 2013

Post autor: fenytoina »

Natomiast jeśli chodzi o zdawanie w starej formule, to ma się na to 5 lat od wejścia ustawy z 2014, a potem będzie trzeba pisać wg nowej podstawy programowej. Także jeszcze można się teoretycznie przygotowywać z tego samego materiału, jak te parę lat temu.
Tak przynajmniej było napisane w tym wątku Poprawa 2018 stara formuła.
Popo
Posty: 8
Rejestracja: 30 maja 2011, o 17:35

Re: Maturzysta 2013

Post autor: Popo »

Ja również uważam, że chodzi o osoby, które nie zdały matury. Nie ma problemu z osobami podwyższającymi maturę.
zupan
Posty: 36
Rejestracja: 26 gru 2017, o 17:19

Re: Maturzysta 2013

Post autor: zupan »

RZECZYWIŚCIE


"Art. 44zzo
Absolwent, który uzyskał świadectwo dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego, ma prawo ponownie przystąpić do egzaminu maturalnego, w części pisemnej albo w części pisemnej i w części ustnej, z wybranego przedmiotu albo wybranych przedmiotów, z których jest przeprowadzany egzamin maturalny, zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku, w którym ponownie przystępuje do egzaminu maturalnego"

O co więc chodzi z tym 5-letnim terminem? Dotyczy on jedynie osób, które nie zdały egzaminu maturalnego w swoim pierwszym terminie. To właśnie te osoby mają 5 lat na ponowne przystąpienie do egzaminu maturalnego z przedmiotu, którego nie zdały, do którego nie przystąpiły lub który został im unieważniony.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości