Prawo Raoulta. Współrzędna i stała reakcji. Chemia fizyczna

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
cyt_ja
Posty: 1
Rejestracja: 6 sty 2018, o 22:38

Prawo Raoulta. Współrzędna i stała reakcji. Chemia fizyczna

Post autor: cyt_ja »

Cześć wszystkim. Mam problem z dwoma zadaniami z termodynamiki. Oto one:

1) Ciekłą mieszaninę {di-etyl eter (1) + dipropyl eter (2)} o ułamku molowym z1 = 0.45 sprężono do ciśnienia gwarantującego całkowity zanik fazy gazowej. Następnie rozpoczęto rozprężanie w stałej temperaturze (T = 300 K). Oblicz:
A) ciśnienie (mmHg), w którym pojawi się pierwszy pęcherzyk fazy gazowej
B) ciśnienie (mmHg), w którym zniknie ostatnia kropla fazy ciekłej
C) ułamek molowy składnika 1 w fazie ciekłej będącej w równowadze z parą pod ciśnieniem p = 205 mmHg.


2) Dla reakcji FeO (s) + H2 (g) [a] = Fe (s) + H2O (g) (początkowe liczby moli substratów wynoszą odpowiednio: 1 i 1 mol) zachodzącej w temperaturze T = 616.0 K pod ciśnieniem P = 1 bar oblicz:
A) stałą równowagi
B) równowagową wartość współrzędnej reakcji (mol)
C) ułamek molowy reagenta w stanie równowagi.



1) co do pierwszego zadania, to obliczyłam ciśnienia dla obu składników z równania Antoinea w taki sposób:

p1°= exp(16.083- (2511.3/ (300-41.95)) = 573.1601mmHg
p2° = exp(15.998- (2894.2/ (300-54.14)) =68.73mmHg

Ciśnienie pierwszego pęcherzyka także udało mi się obliczyć, stosując wzór:
Pp= p1°x1 + p2°x2

Co dało mi wynik 295.73 mmHg. Czyli podpunkt A mam zrobiony. Tylko teraz problemem są B i C, których niestety nie umiem. Czy jest tu ktoś, kto mógłby pomóc, podpowiedzieć np., co należy liczyć? Czy np. W podpunkcie C chodzi o prężność pary nasyconej?


2) Zaś co do zadania drugiego. Tutaj także mam policzony podpunkt A, a problem z kolejnymi

ΔH°= 30.21 kJ/mol
ΔS° = 24.56 J/mol*K

K policzylam ze wzoru: K = exp[ (- ΔH°/T + ΔS°) * 1/R ] i wynik to 0.05

Ma ktoś pomysły, jak dalej ruszyć to zadanie? Albo chociaż podpowiedź, czym jest owa współrzędna reakcji z podpunktu B?


Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 9 gości