Ujemne pOH

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
chceumiecchemię
Posty: 2
Rejestracja: 2 sty 2018, o 18:15

Ujemne pOH

Post autor: chceumiecchemię »

1. Oblicz pH roztworu kwasu HF o stężeniu 0,01 mol/dm3, jeżeli stopień dysocjacji alfa=1,5%
2. W 500 cm3 znajduje się 125 g KOH. Oblicz stężenie molowe (Cm) tego roztworu i ph tego roztworu.

W drugim jakoś pOH wychodzi mi ujemne i się zastanawiam czy może tak być, a jeżeli może to jak to dalej liczyć, bo wtedy pH wyjdzie powyżej 14

1. W pierwszym raczej wiem jak liczyć, wyszło mi 8 z kawałkiem, ale koledze 3 z kawałkiem dlatego się zastanawiam czy ja mam dobrze, czy on.

Dziękuję za wszelką pomoc
eryk444
Posty: 65
Rejestracja: 2 sty 2018, o 17:38

Re: Ujemne pOH

Post autor: eryk444 »

1. Wiesz roztwór kwasu raczej nie powinien mieć pH zasadowego więc skłaniałbym się w stronę odpowiedzi Twojego kolegi.
HFlt H+ + F-
stężenie jonów H+ to 0,01 * 1,5% = 0,00015 mol/l pH = 3,8

2. n = m/M = 125/56 = 2,2 mol
Cm = n/V = 2,2/0,5 = 4,4 mol/l stęzenie KOH = stężenie OH- pOH = -0,64 pH = 14,64
Tak jak zauważyłas pH wychodzi ponad 14. To jest możliwe dla bardzo stężonych roztworów takich jak ten. Dlatego w tych przypadkach do obliczenia pH nie stosuje się ujemnego log ze stężenia, tylko z aktywności jonowej. Podejrzewam że termin Ci obcy, ale dowiesz się o tym co nie co dopiero na jakichś studiach chemicznych, więc nie zakrzątałbym sobie tym głowy.
chceumiecchemię
Posty: 2
Rejestracja: 2 sty 2018, o 18:15

Re: Ujemne pOH

Post autor: chceumiecchemię »

Dziękuję bardzo za odpowiedź, teraz już bardziej rozumiem pH
Okazało się, ze pani z chemii nie przeliczyła tego zadania i nie pomyślała, ze wyjdzie ujemne pH. Natomiast to zadanie z HF zrobiłam dobrze, tylko źle zapamiętałam odpowiedzi
sylw_
Posty: 1
Rejestracja: 23 lut 2017, o 13:44

Re: Ujemne pOH

Post autor: sylw_ »

Pomoże ktoś?

Ile mililitrów kwasu solnego o stężeniu 0,05 mol/l nalezy dodać do 500ml 0,1 mol/l rotzworu HCN aby uzyskać PCN=6,9 ? pKa HCN = 10
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości