Utrwalanie preparatów barwionych metodą grama.

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
Sebastiank
Posty: 7
Rejestracja: 12 maja 2017, o 09:09

Utrwalanie preparatów barwionych metodą grama.

Post autor: Sebastiank »

Witam.
Wie ktoś może czy po potraktowaniu bakterii tymi wszystkimi odczynnikami w metodzie grama i palnikiem konieczne jest jeszcze użycie jakiejś substancji konserwującej np: formaliny przed zamknięciem.
Elajza
Posty: 13
Rejestracja: 5 lis 2017, o 22:28

Re: Utrwalanie preparatów barwionych metodą grama.

Post autor: Elajza »

Jeżeli zależy Ci na trwałości preparatu to szkiełko nakrywkowe zaklejone parafiną daje radę całkiem nieźle. Formaliny nigdy na to nie stosowałam, więc nie mogę polecić, ale nie rozumiem jakiego konserwowania więcej potrzebujesz
Sebastiank
Posty: 7
Rejestracja: 12 maja 2017, o 09:09

Re: Utrwalanie preparatów barwionych metodą grama.

Post autor: Sebastiank »

Właśnie o to mi chodziło. Powiedz tylko jeszcze czy przy tej metodzie barwienia balsamem kanadyjskim też mogę zamknąć ? (słyszałem że po czasie odbarwia preparaty ?)
Elajza
Posty: 13
Rejestracja: 5 lis 2017, o 22:28

Re: Utrwalanie preparatów barwionych metodą grama.

Post autor: Elajza »

Powiem szczerze, że nie miałam w rękach takich preparatów bakteryjnych po jakimś długim czasie, ale z drugiej strony niektóre tkanki eukariotyczne wybarwione i utrwalone żywicą (za to nie wiem czy tego typu) są na Wrocławskim od 1920 i wyglądają dobrze A przynajmniej znajomi z Sienkiewicza mówili, że to żywica
Radzę spróbować, a jak jakiś rzadki szczep to chyba najlepiej będzie wyjściową przechować w banku i z namnożonego pierwszego przepasażowania trochę popróbować a resztę zamrozić gdyby preparaty jednak tej próby czasu nie przeszły i trzeba było powtarzać. No chyba, że jest liofilizator to wtedy polecam to W razie w sprawdź też inne barwienia
Przy czym z tym odbarwianiem to już bym się chyba bardziej bała tej formaliny
Sebastiank
Posty: 7
Rejestracja: 12 maja 2017, o 09:09

Re: Utrwalanie preparatów barwionych metodą grama.

Post autor: Sebastiank »

Już wszystko jasne. Dziękuję za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości