Rodzaj siateczki śródplazmatycznej - Kameleon

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Liwermor
Posty: 28
Rejestracja: 21 gru 2017, o 22:50

Rodzaj siateczki śródplazmatycznej - Kameleon

Post autor: Liwermor »

Polecenie jest następujące: Podaj rodzaj siateczki śródplazmatycznej, który jest szczególne rozbudowany w poniższych komórkach".
Jeden z podpunktów brzmi: komórki kanalików nerkowych transportujące metabolity na drodze transportu aktywnego".
Autorzy w odpowiedziach twierdzą, że w tych komórkach siateczka gładka jest szczególne rozbudowana.
Ja jednak nie widzę żadnej zależności między 3 klasycznymi funkcjami siateczki gładkiej (tj. synteza lipidów, magazynowanie wapnia i neutralizacja toksyn) a transportem aktywnym w tych komórkach.

Mógłby mi ktoś wyjaśnić, o co chodzi?
eryk444
Posty: 65
Rejestracja: 2 sty 2018, o 17:38

Re: Rodzaj siateczki śródplazmatycznej - Kameleon

Post autor: eryk444 »

Ja bym to wyjaśnił na drodze dedukcji - szorstka mi nie pasuje, bo ta kojarzy się z translacją białek. Po co rybosomy w komórkach nerkowych? Co niby w tych kanalikach miałoby być syntezowane?
Z innej strony: funkcje, które wymieniałeś/aś nie są jedynymi. Siateczka gładka też odpowiada za transport. Z niej mogą powstawać pęcherzyki przenoszące substancje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 4 gości