Polarność i niepolarność a rozpuszczalność

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
edinson95
Posty: 30
Rejestracja: 7 lip 2013, o 22:49

Polarność i niepolarność a rozpuszczalność

Post autor: edinson95 »

Witam. Mówi się, że polarne rozpuszcza się w polarnym a niepolarne rozpuszcza się w niepolarnym. Mając pewne problemy z ustaleniem w przypadku niektórych cząsteczek czy są polarne lub niepolarne stwierdziłem, że będę to oceniał na podstawie tego czy rozpuszczają się w wodzie - jeśli tak, to napisałbym wówczas że jest to cząsteczka polarna (bo w końcu woda jest polarna). Jednak szybko obaliła mi się ta teoria. Przecież np. HNO3 jest rozpuszczalny w polarnej wodzie, to samo z SO3. A obie te cząsteczki są niepolarne. Jak to więc jest?
chemiakrakow24
Posty: 11
Rejestracja: 21 lut 2018, o 18:20

Re: Polarność i niepolarność a rozpuszczalność

Post autor: chemiakrakow24 »

Podobne rozpuszcza się w podobnym - przede wszystkim jest to ogólna zasada, od której są wyjątki. Np. chlor rozpuszcza się w wodzie, mimo, że nie ma cząsteczek polarnych.
W rozpuszczalnikach polarnych dobrze rozpuszczają się związki zawierające niesymetryczne wiązania spolaryzowane lub jonowe. Jednak tutaj też znajdą się wyjątki. Np. alkohol etylowy bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, ale butanol ma rozpuszczalność tylko 68g/1 kg wody, mimo, że ma podobną budowę (wiązanie spolaryzowane w grupie -OH), rozpuszcza się też w rozpuszczalnikach niepolarnych (np. benzenie).

HNO3 ma wiązania spolaryzowane, z kolei SO3 nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego, że z nią gwałtownie reaguje z wytworzeniem H2SO4.

Jak widzisz, jest to dość złożony temat i dlatego przykładając regułę do danego związku należy dokładnie przeanalizować jego budowę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości