[Link] Rozkład H2O2 przez katalazę

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
KingaKing
Posty: 1
Rejestracja: 15 lut 2018, o 23:50

[Link] Rozkład H2O2 przez katalazę

Post autor: KingaKing »

Natknęłam się na ten wątek:
doswiadczenie-zwiazane-z-watroba-t8207.html
Mam pytanie z tym związane co się dzieje z tlenem, który powstaje w wątrobie z rozkładu nadtlenku wodoru? Czy trafia on do krwi i wędruje do komórek jak tlen z pęcherzyków płucnych? Czy ma to jakiś związek z układem wrotnym wątroby?
Nie spotkałam się nigdzie z takim zadaniem, ale mnie to zastanawia.

P.s. Jestem nowa na forum, z góry przepraszam, jeśli pytanie jest w złym dziale albo się powtórzyło.
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: Rozkład H2O2 przez katalazę

Post autor: Cappy »

Stawiam, że jest po prostu zużywany przez komórki w których powstaje do procesów łańcucha oddechowego
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Rozkład H2O2 przez katalazę

Post autor: kliop »

co się dzieje z tlenem, który powstaje w wątrobie z rozkładu nadtlenku wodoru?
Jest tak, jak pisze Cappy - komórka wątroby (hepatocyt) wykorzystuje go na własne potrzeby, a jest komórką intensywnie pracującą
Czy trafia on do krwi i wędruje do komórek jak tlen z pęcherzyków płucnych? Czy ma to jakiś związek z układem wrotnym wątroby?
Wątroba dostaje tlen z krwią pochodzącą z aorty. Krew w żyle wrotnej przypłynęła z jelit i jelita już zabrały z niej tlen. Gdy hepatocyt dostaje bonus tlenu z rozkładu H2O2, to mniej pobiera z krwi aortalnej - nie sądzę, żeby on przenikał do krwi w żyle głównej dolnej, a potem wędrował do innych komórek.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości