wiązania jonowe w białkach

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
superkari223
Posty: 5
Rejestracja: 23 sty 2018, o 09:55

wiązania jonowe w białkach

Post autor: superkari223 »

Hej
mam problem ze znalezieniem info o wiązaniach tworzonych w białkach - stabilizujących 3-rzędową strukturę - jonowe i hydrofobowe. Które konkretnie aminokwasy je tworzą i dlaczego? Tzn co w ich budowie to powoduje? Jeśli chodzi o hydrofobowe to wiem,że muszą to być aminokwasy niepolarne - z piersieniem aromatycznym np. a także leucyna, izoleucyna, walina, lizyna.
Hydrofilowe - kwasowe i zasadowe
ale nie ogarniam jak one tworzą wiązania jonowe - przez oddzialywania elektrostatyczneltróżnice ładunków? proszę o pomoc
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: wiązania jonowe w białkach

Post autor: kliop »

Jeśli chodzi o hydrofobowe to wiem,że muszą to być aminokwasy niepolarne - z piersieniem aromatycznym np. a także leucyna, izoleucyna, walina, lizyna.
Lizyna jest polarna. Reszta się zgadza i jest tak, jak piszesz

Co do wiązań jonowych. Weźmy sobie kwas glutaminowy, który ma dodatkową nie tworzącą wiązania peptydowego grupę COOH, która w roztworze będzie miała postać COO-. Drugim aminokwasem niech będzie lizyna mająca NH2 nie tworzące wiązania peptydowego i mające w roztworze postać NH3+. Te dwie naładowane grupy kwasu glutaminowego i lizyny będą się przyciągać
superkari223
Posty: 5
Rejestracja: 23 sty 2018, o 09:55

Re: wiązania jonowe w białkach

Post autor: superkari223 »

dzięki już to chyba załapałam!
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: wiązania jonowe w białkach

Post autor: Astacus »

superkari223 pisze:
1 lut 2018, o 16:07
Tzn co w ich budowie to powoduje?
Z tego co pamiętam, wiązania jonowe zwiększają termostabilność białka. Można więc podejrzewać, że występuje ich sporo np. w białkach bakterii Thermus aquaticus z gorących źródeł Parku Yellowstone.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość