Obliczanie pH roztworu NaOH + HCl

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
ChemicznyFanatyk
Posty: 7
Rejestracja: 7 sty 2018, o 13:55

Obliczanie pH roztworu NaOH + HCl

Post autor: ChemicznyFanatyk »

Witam!
W pH można powiedzieć stawiam dopiero pierwsze kroki, raczej z obliczeniówkami tego typu nie mam za wielkich problemów, chyba że pojawi się coś dla mnie nietypowego/trudnego, o co akurat chce sie zapytac. Treść zadania: Do 150cm3 wodnego roztworu NaOH o Cm=0.54mol/dm3 dodano 50cm3 HCl o Cm=2.02mol/dm3 Oblicz pH otrzymanego roztworu.
Mam problem z jedną rzeczą tutaj, a mianowicie- z obliczeń wychodzi nam nadmiar kwasu solnego, to dlaczego liczy się liczbę jego pozostałych moli? Skoro alfa NaOH wynosi 100%, to nie możemy sobie stężenia molowego po prostu przepisac i podstawić do wzoru na pH? Jestem trochę skonfundowany, bo zazwyczaj w obliczeniówkach działało się przede wszystkim na substancji, której mieliśmy niedomiar, a tutaj jest trochę na odwrót. Proszę o wyjaśnienie tego zadania, wraz z odpowiedziami na pytania, które zadałem
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Obliczanie pH roztworu NaOH + HCl

Post autor: kliop »

Nie zrozumiałem Twoich wątpliwości
Zajdzie taka reakcja: NaOH + HClNaCl +H2O. Po zmieszaniu tych 2 objętości, będziesz miał 200 cm3 roztworu zawierającego NaCl i HCl (skoro policzyłeś, że HCl jest w nadmiarze). Musisz policzyć stężenie molowe tego nadmiaru HCl, a racji, że dysocjuje w 100% i stężenie HCl = stężenie H+, można wtedy wyliczyć pH. Będzie ono kwaśne, bo HCl jest w nadmiarze
00000000000000000000
Posty: 1479
Rejestracja: 9 wrz 2017, o 17:30

Re: Obliczanie pH roztworu NaOH + HCl

Post autor: 00000000000000000000 »

kliop pisze:
18 lut 2018, o 21:29
Będzie ono kwaśne, bo HCl jest w nadmiarze
Skoro pH będzie kwaśne to rozumem, że odczyn będzie równy 1?
ChemicznyFanatyk
Posty: 7
Rejestracja: 7 sty 2018, o 13:55

Re: Obliczanie pH roztworu NaOH + HCl

Post autor: ChemicznyFanatyk »

kliop pisze:
18 lut 2018, o 21:29
Nie zrozumiałem Twoich wątpliwości
Ok, lepiej już to rozumiem, działa to na zasadzie- 0.081 mola użyto do całkowitego zobojętnienia zasady sodowej, a 0.02 mola pozostało. Tylko czemu działamy tutaj cały czas na HCl i liczymy pH z jego pozostałej liczby moli, skoro pytają nas o pH NaCl (roztworu ostatecznego)? Nie powinnismy tu w jakiś sposób znaleźć liczby moli właśnie NaCl? Sory jeśli głupie pytanie, ale tak jak mówiłem- pH to dla mnie dość nowa sprawa
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Obliczanie pH roztworu NaOH + HCl

Post autor: kliop »

0.081 mola użyto do całkowitego zobojętnienia zasady sodowej, a 0.02 mola pozostało
tak
Tylko czemu działamy tutaj cały czas na HCl i liczymy pH z jego pozostałej liczby moli, skoro pytają nas o pH NaCl (roztworu ostatecznego)?
NaCl jest solą mocnego kwasu i mocnej zasady, więc na potrzeby szkoły średniej jest obojętna i pH roztworów takich soli wynosi 7, czyli tyle, co pH wody. Jak widzisz niezależnie od stężenia NaCl pH=7, i można go traktować jak czystą wodę. Po dodaniu HCl sytuacja się zmienia i liczy się pH na podstawie stężenia H+ powstałych z dysocjacji HCl, w tym przypadku w 200cm3 mamy 0,02 mola H+, więc stężenie molowe wynosi 0,1 mol/dm3, a pH czyli -log(0,1)=1 co słusznie dodał 0000000000000000000000000, bo ja nie liczyłem tego wcześniej
ChemicznyFanatyk
Posty: 7
Rejestracja: 7 sty 2018, o 13:55

Re: Obliczanie pH roztworu NaOH + HCl

Post autor: ChemicznyFanatyk »

Aaa, już rozumiem, nagle wszystko stało się jaśniejsze Stokrotne dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości