Konkurs kuratoryjny 2017/2018

Wszystko o olimpiadzie biologicznej i olimpiadzie wiedzy ekologicznej oraz konkursach przyrodniczych dla uczniów, studentów i miłośników przyrody.
Mikkello
Posty: 18
Rejestracja: 2 lip 2017, o 13:48

Re: Konkurs kuratoryjny 2017/2018

Post autor: Mikkello »

Z fizu, chemii i biolki.
Wcześniej byłem tylko na fizie, więc zakuwam
Natalija1033
Posty: 30
Rejestracja: 25 sie 2017, o 14:07

Re: Konkurs kuratoryjny 2017/2018

Post autor: Natalija1033 »

To powiem ci że masz fajne przedmioty Ja na 2 etapie byłam ale brakło mi 6pkt do przejścia. Ale w sumie to lepiej niż by miało braknąć 2 To powodzenia✊✊✊ Co macie z chemii ponad podstawę? My mamy mola,stężenie molowe,hydrolizę,reakcje charakterystyczne (chociaż pani robi to z nami na lekcjach),wydajność i w sumie chyba tyle.
Mikkello
Posty: 18
Rejestracja: 2 lip 2017, o 13:48

Re: Konkurs kuratoryjny 2017/2018

Post autor: Mikkello »

Wiesz co, podobny zakres mamy
Ja jakoś super nie ogarnialem w ten regulamin, ale tak trochę oglądałem, że w zbiorze zadań z nowej ery mam vhyba wszystko, więc skupiam się na nim
Alexander0702
Posty: 6
Rejestracja: 7 paź 2017, o 12:43

Re: Konkurs kuratoryjny 2017/2018

Post autor: Alexander0702 »

Witajcie,
Udało mi się przejść do etapu wojewódzkiego! Literatura jest dość trudna, ale mam nadzieje,
że sobie poradzę. Szukam osób z małopolskiego. Bardzo lubię się pytać i w sumie dużo z tego zapamiętuję, więc jeżeli jesteś z tego samego województwa i jesteś zainteresowany to skontaktuj się ze mną!
A tak a propos pytanie do osób z innego województwa, jak Wam poszedł ostatni etap?
Jesteście wymarzonymi finalistami lub laureatami? Jaki był próg na owe tytuły? Bardzo mnie to ciekawi!:wink:
Natalija1033
Posty: 30
Rejestracja: 25 sie 2017, o 14:07

Re: Konkurs kuratoryjny 2017/2018

Post autor: Natalija1033 »

W śląskim jeszcze nie ze wszystkiego był jeszcze konkursy, a na niektóre czekamy już na wyniki. Próg punktowy finalistya-30%, laureat-90%. Wiec o finalistę nietrudno, a na laureata trochę za dużo /
RoberT2002
Posty: 6
Rejestracja: 27 lut 2018, o 19:05

Re: Konkurs kuratoryjny 2017/2018

Post autor: RoberT2002 »

Cześć,

mam etap wojewódzki za 2 dni,ale również mam problem z pewnym artykułem,który w województwie pomorskim jest w literaturze,jest nim artukul o nazwie - Człowiek i omy".Nie rozumiem czym są omy","glikomy", Metabolomy",pojęcia,które pojawiają sie w nim bardzo często.
Konsultowałem się z moją nauczycielką od biologii,ale i ona tego nie zrozumiała.Czy jest ktoś może na tym forum,kto to rozumie i mógłby mi pomoc
Natalija1033
Posty: 30
Rejestracja: 25 sie 2017, o 14:07

Re: Konkurs kuratoryjny 2017/2018

Post autor: Natalija1033 »

Nie jestem pewna ale może chodzi o obróbce cukrów w naszym organizmie, występowaniu glukozy (tak mi się skojarzyło z glikemią ) i jej reakcjach (fotosynteza,fermentacja alkoholowa,oddychanie (bo to mi się kojarzy z metabolizmem) a omy mówi mi tyle co nic
RoberT2002
Posty: 6
Rejestracja: 27 lut 2018, o 19:05

Re: Konkurs kuratoryjny 2017/2018

Post autor: RoberT2002 »

Chyba nie.ale dzięki za chęci

W artykule jest napisane na przykład tak:
"Kolejna grupa powszechnie wykorzystywanych przez komórkę substancji to węglowodany czyli cukry.Czesto sa to złożone cząsteczki zwane glikanami.Komorki bardzo je lubią-niektórzy naukowcy szacują,ZE ICH ZESTAW CZYLI GLIKOM,jest tysiąc razy bardziej skomplikowany od genomu.
To mi mówi ze to jest jakiś system tylko, ze czego,myśle ze to jest jakaś klasyfikacja,czyli ze glikom to jest zbiór węglowodanów wraz z ich działaniem- pózniej jest trochę o tym,ale no nie wiem,nie wiem
Alexander0702
Posty: 6
Rejestracja: 7 paź 2017, o 12:43

Re: Konkurs kuratoryjny 2017/2018

Post autor: Alexander0702 »

Pamiętam jak na rejonie miałem też takie słowo w książce, dalej się nie dowiedziałem jego dokładnej definicji. W każdym razie trzymam kciuki za Twój jutrzejszy konkurs Robercie! Walczę teraz z różnorodność zwierzęt z zakresu rozszerzonego. Nie powiem, wyzwanie jest.
RoberT2002
Posty: 6
Rejestracja: 27 lut 2018, o 19:05

Re: Konkurs kuratoryjny 2017/2018

Post autor: RoberT2002 »

Dzieki!
Teraz juz wiem co to słowo znaczy-sprawdzałem na stronach anglojęzycznych.
GLIKOM- jest to zestaw węglowodanów występujący w komórce,odpowiednik genomu,ulega ekspresji przez genom.

Najgorsza jest ta biotechnologia,ja dostanę przez nią kiedyś udaru.naprawdę.Wsadzili (dosłownie) w regulamin jakaś stronę w której sa opisane m.in. to jakie właściwości maja poszczególne wektory wirusowe-np jakie właściwości maja wektory pochodzące od wirusów towarzyszących adenwirusom.

Licze ze ta biotechnologia mi dobrze pójdzie,bo jak patrzyłem na zadania z Rzeszowa z biotechnologii z etapu wojewódzkiego z jakiegoś tam roku,to było takie PROSTE zadania !

Jestem ciekaw czy wrócę jutro do domu jako zwycięzca czy jako"mniejszy zwycięzca ?",chyba tak to moge nazwać.

Jutro napisze jak było!
RoberT2002
Posty: 6
Rejestracja: 27 lut 2018, o 19:05

Re: Konkurs kuratoryjny 2017/2018

Post autor: RoberT2002 »

Hejoo,

jestem bardzo zadolony z tego etapu! Myśle ze poszło mi bardzo dobrze,jedynie jedno zadanie mnie zaskoczyło,bo moim zdaniem było zbyt zagmatwane i źle opisane ! Ale na nim mogę stracić z 6%,a potrzebuje 80%,więc izi pizi,spoko,luz! -odwala mi,ale jestem zbyt zadowolony!
Alexander0702
Posty: 6
Rejestracja: 7 paź 2017, o 12:43

Re: Konkurs kuratoryjny 2017/2018

Post autor: Alexander0702 »

No to super!
U mnie próg jest 85%, ale tylko 20% może mieć laureata, więc może być jeszcze wyższy Boje się strasznie tego konkursu, bo nie wiem czego mam się spodziewać. W tamtym roku w małopolskim była rekordowa liczba laureatów i dlatego ten teraz jest o wiele wiele trudniejszy. Mam cichą nadzieje, że zostanę tym laureatem
RoberT2002
Posty: 6
Rejestracja: 27 lut 2018, o 19:05

Re: Konkurs kuratoryjny 2017/2018

Post autor: RoberT2002 »

Na pewno zostaniesz laureatem.Ja dzień wcześniej zacząłem wariować,że nic nie wiem i byłem po prostu załamany,ale jak zobaczyłem arkusz to zaczęła mi wiedza do głowy przychodzić!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość