Stała dysocjacji

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
00000000000000000000
Posty: 1479
Rejestracja: 9 wrz 2017, o 17:30

Re: Stała dysocjacji.

Post autor: 00000000000000000000 »

[HA] w wyrażeniu na stałą dysocjacji kwasu to nie jest jego całkowite/początkowe/analityczne stężenie tylko stężenie w stanie równowagi czyli tego co nie zdysocjowało.
Chemiajestsuper
Posty: 49
Rejestracja: 10 kwie 2018, o 07:17

Re: Stała dysocjacji.

Post autor: Chemiajestsuper »

Czy znajdzie się jakaś pomocna dusza która rozwiąże mi te dwa zadania . W książce mam niestety tylko wyniki. Przygotowano 200 cm3 mieszaniny w postaci wodnego roztworu dwóch soli Fe2+ oraz Fe3+ odpowiednio 0,1i 0,6. Wprowadzono płytkę cynkową o masie 16,25g w roztworze ustalił się stan rownowagi . Zn+ 2Fe3+=2Fe2+ zn2+ . Oblicz stała reakcji k jeżeli w chwili ustalenia się stanu równowagi w roztworze znajdowało się 325 mg jonów cynku . Objętości się nie zmienia . Ja zaczęłam robić to tak . Obliczyłam stężenie molowe jonów cynku i samego cynku . Od stężeń zn odjelam stężenie jonów zn2+ w równowadze od stężenia jonow fe3+ podwojone stężenie jonow zn2+ , a do stężenia fe 2+ dodałam podwojone stężenie jonów zn2+ i podstawiła pod stała równowagi . Wynik w odpowiedzi To 0,00186, mój 0,00152. Powiedzcie gdzie robię blad.

Przeprowadzono praktycznie nieodwracalna reakcje której przebieg ilustruje równanie co32- + 2H’ =co2 +h2O . Szybkość V=k*[h]2*[co3] gdzie k to stała szybkość reakcji a h+ i co3 to stężenia reagentow w danej chwili . Oblicz jaki procent obecnych w roztworze jonów wodoroweglanowych pozostanie w naczyniu w chwili q której szybkość relacji spadnie do zera jeżeli wiadomo ze początkowe stężenie jonów co3 wynosi 0,8 mol/dm3 a pH roztworu użytego kwasu wynosi 1 . Objętość nie ulega zmianie. Odp93,75%
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości