Matura-Zbiory Witkowskiego a teoria w podręcznikach

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
PatrykC
Posty: 1
Rejestracja: 9 kwie 2018, o 23:56

Matura-Zbiory Witkowskiego a teoria w podręcznikach

Post autor: PatrykC »

Witam, po przestudiowaniu podręcznika operonu zabrałem się za rozwiązywanie zadań Witkowskiego. Co się okazało, to to że wiedza teoretyczna z podręczników praktycznie nie daje niczego w zderzeniu z zadaniami maturalnymi czy zbiorami zadań. To było jednak wałkowane już wiele razy na forum, a mnie zdziwiła druga rzecz. W zbiorach Witkowskiego można znaleźć zadania które obejmują zagadniuenia, których nie znajdziemy w książce-tak sprawdzałem te zadania, przykładowo nie ma mowy w podręcznikach z operonu o funkcji nacierania piór przez ptaki kwasem mrówkowym na co trzeba odpowiedzieć, a przecież te zbiory to twór przygotowujący do matury. Więc pytanie jak odpowiadać na pytania których wytłumaczenia nie mam w podręczniku Skąd mam posiąść tą wiedzę? Dodam że do matury z biologii uczę się samodzielnie i po obserwacji poprzednich matur i zbiorów zadań doszłem do wniosku że nie jestem w stanie się nauczyć na dobry wynik. Po przestudiowaniu mocno działów nie jestem w stanie odpowiadać na wszystkie pytania, jedynie może na połowę. Więc skąd wziąźć wiedzę i umiejętności, by móc odpowiedzieć na te pytania, skoro w podręczniku pełno stron jest wypełnionych pierdołami typu rodzaje łusek i płetw u ryb, nic od strony praktycznej. Więc po co są te podręczniki? W dodatku na maturze zadania będą odmienne od zadań w takim zbiorze, i też wymagają kompletnej wiedzy, więc nie wiem kompletnie jak przygotować się do tego by być w stanie walczyć z takimi pytaniami. Nie wiem, w klasach licealnych z rozszerzoną biologią pewnie regularnie ćwiczona jest terminologia, formułowanie zdań, proces myslowy odpowiedni, jednym zdaniem tacy ludzie są obyci w tej sferze, jednak nie mam pojęcia jak nauczyć się na zadania z matur, skoro tak jak wspomniałem podręcznik daje tylko suchą teorię, Zbiory Witkowskiego to praktyka i wiadomości spoza podręczników, a ja nie mam żadnego kluczowego pomostu między tymi 2 formami nauki. Proszę o wyrażenie opinii na ten temat ludzi bardziej doświadczonych ode mnie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
soczka
Posty: 63
Rejestracja: 2 lis 2015, o 18:33

Re: Matura-Zbiory Witkowskiego a teoria w podręcznikach

Post autor: soczka »

Zbiory Witowskiego przy obecnej maturze to niestety szajs Ale jeśli chodzi o te rzeczy których nie ma w podręcznikach to kochaniutki norma na maturze. Jest tekst źródłowy z jakiegoś np. podręcznika akademickiego i heja rzeczy o których czytasz pierwszy raz w życiu i musisz odpowiadać (często są to analogie rzeczy o których się uczyłeś na podstawie programowej). Polecam zbiory dostosowane do nowej matury - nowa era, operon, wsip, itp. Witowski to już odpływa od tej kasy - jak ja zdawałem maturę 3 lata temu były 2 zbiory teraz chyba z 5 od dariusza.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości