Dlaczego biologia jest trudna?

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
Passiflora
Posty: 1469
Rejestracja: 2 lip 2012, o 17:42

Re: Dlaczego ta biologia taka trudna?

Post autor: Passiflora »

tomsa1993 pisze:a czy wystarczy samo Vademecum, jak wy się w ogóle uczycie na blache czy czytacie coś i staracie się zapamiętać
Niestety samo vademecum nie wystarczy, są tam tylko ogólne informacje. Potrzebny jest jakiś podręcznik, żeby ogarnąć cały materiał. Z vademecum możesz powtórzyć cały materiał przed maturą, przypomnieć sobie rzeczy, które umknęły po drodze
Jeśli chodzi o sposób nauki to ja raczej uczę się tak, żeby wszystko zrozumieć. Na pamięć uczę się jedynie nazw, cykli itp.

tomsa1993
Posty: 299
Rejestracja: 26 lip 2012, o 19:11

Re: Dlaczego ta biologia taka trudna?

Post autor: tomsa1993 »

aha, Dzięki a w jakim przedziale czasowym się uczysz i co ile
tomsa1993
Posty: 299
Rejestracja: 26 lip 2012, o 19:11

Re: Dlaczego ta biologia taka trudna?

Post autor: tomsa1993 »

Tak się już składa że mam z operonu podr i vademecum już a podasz pełny tytuł tej ksiązki
tomsa1993
Posty: 299
Rejestracja: 26 lip 2012, o 19:11

Re: Dlaczego ta biologia taka trudna?

Post autor: tomsa1993 »

aha bo wiesz jakoś mi to nie idzie efektywnie ta nauka materiału jest dużo i też nie idzie wszystkiego zapamiętać z szczegółami
tomsa1993
Posty: 299
Rejestracja: 26 lip 2012, o 19:11

Re: Dlaczego ta biologia taka trudna?

Post autor: tomsa1993 »

teraz będe zaczynał zologie czyli te wszystkie zwierzęta
Awatar użytkownika
Passiflora
Posty: 1469
Rejestracja: 2 lip 2012, o 17:42

Re: Dlaczego ta biologia taka trudna?

Post autor: Passiflora »

tomsa1993, odpowiadając na Twoje pytanie. Uczę się praktycznie wtedy, kiedy mi się zachce Ale zawsze staram się wygospodarować te 3-4 godzinki na naukę + czas na zadania.

tomsa1993
Posty: 299
Rejestracja: 26 lip 2012, o 19:11

Re: Dlaczego ta biologia taka trudna?

Post autor: tomsa1993 »

ok tylko ja już jestem tak zmęczony tym wszystkim że masakra
agatakon
Posty: 213
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 04:48

Re: Dlaczego ta biologia taka trudna?

Post autor: agatakon »

Kochani!

Biologia jest trudna, bo to nauka o życiu - a życie jest bez wątpienia trudne

A teraz poważnie:

Biologia jest taka trudna, bo w powszechnym przekonaniu jest tylko pamięciówką". Wiele osób wkuwa, nie zadając sobie trudu, by znaleźć w zjawiskach biologicznych logikę, by połączyć biologię z elementami fizyki, chemii, geografii. Do tego dochodzi to, że trzeba pisać pod klucz". Uchodzi to za coś głupiego (i bywają z tym problemy, owszem), ale prawda jest taka, że prawie nikt nie pracuje nad swoim formułowaniem wypowiedzi - tak w ogóle, nie tylko w biologii. Dobry biolog to taki, który ma w głowie wiedzę z biologii i podstawy fizyki, chemii, geografii, który nie boi się rysunków (wykonuje je sam i analizuje te wykonane przez kogoś), który widzi setki związków przyczynowo-skutkowych, łączy problemy, tematy i działy, no i płynnie się wypowiada. I rozumie różnicę pomiędzy uzasadnij", a wyjaśnij". Potrafi prawidłowo porównywać, czyli wskazywać podobieństwa i różnice. Nie ma problemów z wykresami - zwłaszcza tymi liniowymi. Tak więc biologia wcale nie jest dziedziną dla kujonów. Jak również nie dla tych lotnych, którzy uważają, że są tak zdolni, że niczego nie muszą zapamiętywać.

Czy jest recepta na dobrze zdaną maturę?
1. Zapamiętaj treści.
2. Zrozum procesy i zjawiska biologiczne tak dobrze, by doznać olśnienia.
3. Samodzielnie wykonaj przynajmniej 10 eksperymentów (nawet książkowych), analizując każdy krok i każdy szczegół.
4. Zrób jak najwięcej zadań - ale pod kierunkiem osoby, która Ci powie, czy dobrze myślisz i dobrze udzielasz odpowiedzi.
5. POKOCHAJ BIOLOGIĘ!
Verill
Posty: 17
Rejestracja: 23 sie 2018, o 15:07

Re: Dlaczego biologia jest trudna?

Post autor: Verill »

Masz absolutnie rację. Biologia to fascynująca nauka, niestety w wyniku ogromu nauki, ludzie podchodzą do niej maszynowo, ale ucząc się czegoś, musisz ciągle zadawać sobie pytanie: Dlaczego tak jest? Co z tego wynika?"
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości