PZO - pozostale akcesoria (nasadki,oświetlacze, stoliki itp)

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: PZO - pozostale akcesoria (nasadki,oświetlacze, stoliki itp)

Post autor: phacops »

MNR-2
allegro 6892795974
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

PZO LM1 - Lampa Mikroskopowa 1

Post autor: LoginPiotrusia »

...no właśnie wszyscy zaczynają opowieść o zewnętrznych lampach od LM2, potem (przeskakując nieczęstą LM3) natychmiast skaczą do LMK.

Ale przecież LM2 jest "2" z tego powodu, że przed nią była JEDYNKA, czyli "LM1" :)

Piękna, z wbudowaną matówką, z gumową, antypoślizgową podstawą. Można podłożyć ją gdziekolwiek i nie był jeszcze człowiek ograniczony przykręceniem jej zamiast lustra.

UNIKAT.
LAMPA MIKROSKOPOWA - PZO LM1, BOX.
Egzemplarz z roku 1965 :)
Załączniki
mini_IMG_6272.JPG
mini_IMG_6273.JPG
mini_IMG_6274.JPG
mini_IMG_6275.JPG
mini_IMG_6276.JPG
mini_IMG_6277.JPG
Pliczekt
Posty: 14
Rejestracja: 7 gru 2021, o 07:15

Re: PZO - pozostale akcesoria (nasadki,oświetlacze, stoliki itp)

Post autor: Pliczekt »

Witam, czy ktoś mógłby podpowiedzieć do czego służy pokazana na zdjęciu ława optyczna - bardzo przypomina oświetlacz halogenowy ... ?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: PZO - pozostale akcesoria (nasadki,oświetlacze, stoliki itp)

Post autor: Boguslaw »

Proszę, pokaż foto tej ławy.
Pliczekt
Posty: 14
Rejestracja: 7 gru 2021, o 07:15

Re: PZO - pozostale akcesoria (nasadki,oświetlacze, stoliki itp)

Post autor: Pliczekt »

Skrajne prawe zdjęcie ..
Załączniki
Lawa optyczna.JPG
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: PZO - pozostale akcesoria (nasadki,oświetlacze, stoliki itp)

Post autor: Boguslaw »

:-)
To nawet moje foto i miałem każdy z tych oświetlaczy.
Szukałem kiedyś jak wygląda ława optyczna z takim oświetlaczem, ale nic nie znalazłem.
Zastanawiałem się też kiedyś czy nie dałoby się przerobić tego z ławy na taki do Biolara lub Studara i czy miało by to sens/racjonalne uzasadnienie?
Z takiego oświetlacza z ławy mam przerobione oświetlenie do Lomo MBI-11. Moc jest, ale przeróbka była robiona przez poprzedniego właściciela.
Widzę też, że ludzie co jakiś czas kupują te oświetlacze z ławy optycznej, więc do czegoś muszą je wykorzystywać/przerabiać (?)
Pliczekt
Posty: 14
Rejestracja: 7 gru 2021, o 07:15

Re: PZO - pozostale akcesoria (nasadki,oświetlacze, stoliki itp)

Post autor: Pliczekt »

Właśnie z takim zamiarem (znaczy adaptacja do Biolara - brakuje mi już powoli cierpliwości na polowanie na OH czy też OE) się noszę, byłoby mi dużo łatwiej gdybym wiedział do czego producent przeznaczył takie cudo. Z tego co widać na zdjęciu posiada przysłonę polową i możliwość centrowania żarówki ...
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: PZO - pozostale akcesoria (nasadki,oświetlacze, stoliki itp)

Post autor: jarud »

Wczoraj wieczorem odebrałem tę lampę z paczkomatu :) Nie wiem, dlaczego mówicie o ławie optycznej. Nazywa się ona "lampa halogenowa" LH i służy za oświetlacz do mikroskopów lusterkowych. Wczoraj zdążyłem jedynie sprawdzić, że rzuca ostry obraz włókna żarówki na ścianę, i że można otrzymać podwójny obraz włókna żarówki, lepiej oświetlający obraz (było to rozwiązanie stosowane w lepszych rzutnikach). Jest również przysłona, a więc można otrzymać pełne oświetlenie Kohlera. W internecie jest zdjęcie kompletnej lampy z zasilaczem, filtrami i instrukcją. Do biolara i MB30 są specjalne mocowania lusterek, umożliwiające pracę z tą lampą. Muszę jeszcze ustalić, jak to jest z filtrem UV, bo żarówki mikroskopowe tego nie mają. Jakaś firma z Olsztyna ma na stanie kilka takich oświetlaczy. Trzeba jeszcze wyszukać zasilacz 12V 100W. Żarówki są dostępne na all. Kosztują 6,90 zł (50 godz). Lampa jest mniej wygodna niż OH1, ale może pracować ze wszystkimi mikroskopami pzo i lusterkowymi innych firm.
Pliczekt
Posty: 14
Rejestracja: 7 gru 2021, o 07:15

Re: PZO - pozostale akcesoria (nasadki,oświetlacze, stoliki itp)

Post autor: Pliczekt »

No i mi się rozjaśniło w głowie - jeżeli dobrze rozumiem to pomijając wygodę użytkowania, będzie to "jaśniejsze" rozwiązanie dla Biolara. Moc taka jak w OH ale pomijamy tor oryginalnego oświetlacza a ten jak w kilku wątkach czytałem wnosi sporo strat.
Jarud czy mógłbyś coś więcej napisać o lusterkach do tego systemu - mam lusterko do Biolara montowane na porcie świetlnym ale nie wiem czy takie miałeś na myśli pisząc o specjalnych mocowaniach lusterek, które umożliwiają pracę z tą lampą ... ?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: PZO - pozostale akcesoria (nasadki,oświetlacze, stoliki itp)

Post autor: jarud »

Tak, takie lusterko będzie dobre. Niestety, ten zasilacz zmniejsza napięcie tylko do 10,4V i lampa bardzo daje po oczach, zwłaszcza z obiektywem 5x. Może trzeba zastosować jakiś filtr. Wysłałem do sprzedawcy pytanie, czy żarówki maja filtr UV. Na razie wysłał mi link do opisu technicznego, w którym nie ma tej informacji :) Nie można tego zostawić bez wyjaśnienia, bo UV bardzo niszczy wzrok. Wypróbowałem ten oświetlacz z mikroskopem lusterkowym. Światła nie brakuje 8)
Pliczekt
Posty: 14
Rejestracja: 7 gru 2021, o 07:15

Re: PZO - pozostale akcesoria (nasadki,oświetlacze, stoliki itp)

Post autor: Pliczekt »

... dobre wieści czytam :) u mnie pracowałaby z zasilaczem laboratoryjnym myślę, że zakres regulacji byłby większy. Jest tam gdzieś w lampie gniazdo na filtr czy kombinacje ? A z innej beczki, ma przesłonę polową więc jest kohler ale czy on jest konieczny do DIC - pytam bo używałbym tej lampy głównie w tej technice, dla większości pozostałych przypadków "standardowe światło" daje radę. Zakładam, że byłaby równie przydatna do foto bo trino już jedzie ;)
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: PZO - pozostale akcesoria (nasadki,oświetlacze, stoliki itp)

Post autor: jarud »

Do filtrów jest to czarne coś na obiektywie lampy. Standardowe mają za małą średnicę, więc trzeba dorobić uchwyt, żeby było wygodnie. Zasilacz laboratoryjny ok, ale musi to być monstrum z prądem do 8A, o ile nie lepiej. Przysłona polowa to taka wisienka na torcie. Współczesne obiektywy mają warstwy przeciwodblaskowe, które wystarczają.
Pliczekt
Posty: 14
Rejestracja: 7 gru 2021, o 07:15

Re: PZO - pozostale akcesoria (nasadki,oświetlacze, stoliki itp)

Post autor: Pliczekt »

W takim razie prawie wszystko jasne, wielkie dzięki za pomoc - zasilacz mam 10A powinien dać radę. Jakby doszła od sprzedawcy informacja o tym filtrze UV w żarówce byłbym wdzięczny za info - a jest na rynku zamiennik tej żarówki z "gwarantowanym" filtrem UV ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości