Populacja kurczaków czarnych i białych

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
poległynasesji
Posty: 1
Rejestracja: 25 kwie 2018, o 13:35

Populacja kurczaków czarnych i białych

Post autor: poległynasesji »

Zetknąłem się ostatnio na jednym forum z następującym problemem. Zastanawiam się, czy to ogóle da się policzyć w jakiś prosty sposób, albo w jakikolwiek sposób. Kiedy zacząłem to liczyć to wyszło mi, że albo jest to niemożliwe albo bardzo trudne. Potrzebuję Waszej pomocy.

W pewnym kurniku żyła sobie populacja ok 100 kurczaków. Z pokolenia na pokolenie było wśród nich 90 osobników białych i 10 czarnych. W pewnym momencie liczba osobników czarnych wzrosła do 15 sztuk, a białych zmalała do 85. Mutacja zmieniająca biały kolor na czarny zdarza się zaniedbywalnie rzadko. Wiadomo też, że ta populacja była populacją odizolowaną. Można więc postawić hipotezę, że środowisko zmieniło się tak, że teraz czarny kolor ma znaczenie dostosowawcze i jest selekcjonowany przez dobór naturalny.
Pytanie. Jakie jest prawdopodobieństwo, że ta hipoteza jest fałszywa? W przypadku

a) czarny kolor jest cechą dominującą
b) czarny kolor jest cechą recesywną
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości