[Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Asikari
Posty: 7
Rejestracja: 25 kwie 2018, o 08:10

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Asikari »

Czyli jeśli dobrze wnioskuję z mojej listy każdy jest nic nie wart:(
jedynie może ten Lavenhuk D2L 0,3M za 300zł i dokupić kiedyś lepszy okular PC?
Chyba że kupię typowy szkolny mikroskop np. Levenhuka 2L Plus 64x-640x metalowa obudowa za 265zł
lub Delta Optical Biolight 300 40x-400x za 300zł
tylko moje pytanie czy do nich dokupię okular PC osobno? polować na nie na allegro? w sklepach za takie coś chcą 300zł więc suma sumarum wyjdzie drożej niż zestaw. Więc może Delta Optical Biolight 300 z kamerą 2 M za 540zł?

Kod: Zaznacz cały

deltaoptical.pl/mikroskop-do-biolight-300-dlt-cam-basic-2mp?from=listing

Wiem, że drążę monotonnie ciągle to samo,ale laik tak ma i to w dodatku kobieta)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Różnica między nimi jest - nomen omen - mikroskopijna. To mikroskopy dla dzieci opakowane w taki marketing, ze nie dziwie sie ze tracisz rozeznanie. Tak naprawde to jeden i ten sam model róznie nazywany. Różni sie dodatkami i teraz jedne z nich maja sens (np. kamerka okularowa, szkielka i akcesoria do robienia preapratow) a inne to pusty marketing i mydlenie oczu (wymienilem powyzej).

Wg mnie niepotrzebnym dodatkiem jest tez pojemnik/walizka do przenoszenia mikroskopu, chyba ze rzeczywisce planujecie go czesto przenosic, jesli nie - nie kupowalbym.

Z tych co sa wzialbym Delte Biolighta 300 z kamerka 2 mp. Tu masz moje doswiadczenia dokladnie z tym modelem: mikroskopy-zabawkowe-doswiadczenia-i-te . 75-13.html
Asikari
Posty: 7
Rejestracja: 25 kwie 2018, o 08:10

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Asikari »

I tu jestem wreszcie w jakimś domu:) Dziękuję Ci bardzo za pomoc i wskazanie konkretu - tego mi trzeba było:) i za cierpliwość i odpowiadanie na ciągle podobne pytania:) Brawo dla Ciebie:)
Przystępuję więc do szukania tego modelu Biolight 300 z kamerą 2M.
derweise
Posty: 1
Rejestracja: 12 wrz 2018, o 11:52

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: derweise »

Witam,

poszukuję mikroskopu dla córki,ma 5 lat. Czy taki będzie dobry ?

Kod: Zaznacz cały

conrad.pl/p/mikroskop-dla-dzieci-bresser-optik-8855000-40x-1024x-824021
Czy jednak w tej cenie coś lepszego znajdę lub może powinienem zwiększyć budżet?

Dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Resident
Posty: 3
Rejestracja: 27 wrz 2018, o 09:47

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Resident »

Witam,
córka rozpoczęła naukę w czwartej klasie szkoły podstawowej i chciałem jej kupić mikroskop. Przeczytałem polecane mikroskopy na początek i zastanawiam się tylko czy wybrać bez kamerki i potem ewentualnie dokupić, jak córka się zainteresuje tematem czy kupić od razu z kamerką ale pewnie gorszą jakościowo (cena).

Mikroskop bez kamerki potem ewentualne dokupienie kamery:
Mikroskop Delta Optical Biolight 300 (275 zł, potem ew. kamerka Delta Optical DLT-Cam Basic 2 MP za kolejne 275 zł)

Mikroskop z kamerką:
Sagittarius SCHOLAR 1, 40x-1280x, PC okular, walizka i stolik krzyżowy (359 zł)

Kod: Zaznacz cały

fotozakupy.pl/product-pol-27574-Sagittarius-SCHOLAR-1-40x-1280x-PC-okular-walizka-i-stolik-krzyzowy.html
Który wybrać? Czy ta kamerka będzie taka fatalna że lepiej nie kupować bo tylko zniechęci? Czy zakup od razu z kamerką da większa frajdę i większe zaciekawienie obserwowaniem mikroświata?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Jak dla mnie Delta. Tak naprawde to jeden i ten sam model, tylko ze Delta nie wstawia tych najtanszych chinskich wynalazkow typu soczewka barlowa, okular 20x itp.

Taki mikroskop nie ma prawa powiekszac ponad 1000x i jest to tylko pusty marketing.
omen
Posty: 1
Rejestracja: 13 paź 2018, o 14:15

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: omen »

Witam!
Zastanawiam się nad kupnem tego mikroskopu
allegro i7534829336
Dzięki waszemu forum dowiedziałem się, że chciałbym kupić mikroskop PZO, lecz nie mam pojęcia czy ten model jest kompletny, dobrym stanie i czy w ogóle nadaje się na początek swojej przygody z mikroskopią (można to w ten sposób określić? ).
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Najprostsza wersja PZO Studar, z czasem dla własnej wygody i komfortu obserwacji można dokupić nasadkę dwuoczną (binokularową) ok. 100 zł i jakieś oświetlenie elektryczne np. lampa mikroskopowa PZO LM2 ok. 40-60 zł
Uwaga: w tym egzemplarzu brakuje łapek do przytrzymywania preparatu, dopytaj co z nimi(?) bo same na aukcjach pokazują się dosyć rzadko.
Za tą cenę, to można się raczej pokusić - przypominam o łapkach!

Ew. przeznaczyć ok 500 zł i kupić Studara dwuocznego z własnym oświetleniem i stolikiem krzyżowym a nie łapkami (też wygoda pracy)
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Na OLX jest mikroskop szkolny za 100 zł, który ma te same możliwości -śruby makro i mikro, łapki i lusterko. Zrobiłem nim kilka zdjęć, które pokazałem w temacie film o mikroskopach do 300 zł". Na początek chyba wystarczy.Za 150 zł kupiłem ostatnio na OLX nowy studar z ruchomym kondensorem, skrzynią i 4 obiektywami, to już wyższa klasa. Gdybym zaczynał, kupiłbym ten szkolny i szukał czegoś lepszego, ale już ten prosty pozwala na dużo zabawy.
Awatar użytkownika
zemanpg
Posty: 5
Rejestracja: 10 gru 2018, o 11:32

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: zemanpg »

Witam.

Proszę o poradę w sprawie kupna mikroskopu na prezent pod choinkę. Mikroskop miał by być dla 9-latka, na dany moment jest zafascynowanego mikroświatem i fajnie jakby się nie zniechęcił. Mikroskop miał by też posłużyć mi do zaspokajania mojej ciekawości odnośnie oglądania bakterii i jak się da to krwi. Z tematu lektury obowiązkowej wydaje się być bardzo przydatną funkcją możliwość oglądania z użyciem ciemnego pola.

Budżet na mikroskop to 500 - 700zł. Widzę, że forumowicze polecają PZO, jednak to ma być prezent, wolałbym nowy.
Przekopałem się przez Kupujesz mikroskop nowy albo używany? Lektura obowiązkowa.", przez cały temat mikroskop do 500zł oraz troszkę przez 500-2000zł.

Na oku mam 2 pozycje:
1. Bresser Biodiscover-2-1280x
(nie mogę dodać odnośnika, mam limit na 1 odnośnik w wypowiedzi)

2. Levenhuk 320
(nie mogę dodać odnośnika, mam limit na 1 odnośnik w wypowiedzi)

Po jakimś czasie mam zamiar dokupić kamerę, aby dokumentować w postaci zdjęć i filmików, nie mam lustrzanki ani dobrego aparatu. Kamera upatrzona:

Kod: Zaznacz cały

pl.aliexpress.com/item/5MP-Cmos-USB-Microscope-Camera-Digital-Electronic-Eyepiece-Free-Driver-High-Resolution-Microscope-High-Speed-Industrial/32913814498.html?spm=a2g17.10010108.1000016.1.22db1f08MihFZr&isOrigTitle=true
Ad 1. Bresser Biodiscover-2-1280x
zalety:
- metoda ciemnego pola
- oświetlenie LED - jednak nie znam mocy światła - ktoś zna?
wady:
- soczewka Barlowa
- brak obiektywu 100x

Ad 2. Levenhuk 320
zalety:
- oświetlenie halogenowe (12W)
- obiektyw 100x/1,25 (immersja) warto dodatkowo doświadczyć jak się pracuje z immersją
wady:
- brak ciemnego pola

Teraz główne pytania:
1. Czy w obydwu modelach da się zastosować wspomnianą kamerę? Czy gwint będzie pasował, rozumiem, że wyjmujemy okular i w jego miejsce montujemy kamerę, ale wtedy rozumiem, że kamera musi mieć swoje powiększenie to jest x10?

2. czy w tej klasy mikroskopach (w/w Bresser) metoda ciemnego pola będzie dawała dobry obraz i kolorystykę czy to tylko marketing?

3. Czy w modelu Bressera mogę wyjąć obiektyw i wkręcić dodatkowo kupiony 100x?

4. Czy w przypadku Levenhuk 320 światło jest wystarczająco jasne aby obsłużyć powiększenie 1000?

5. Czy w znalezionej kamerze, CMOS 1/2.5 jest wystarczająco duży? Rozumiem, że wielkość CMOS ma wpływ na jakość i jasność otrzymanego obrazu.

6. Czy w Levenhuk można w miarę łatwo osiągnąć metodę ciemnego pola sposobami domowymi?

7. Czy w Bresser mogę bezkarnie usunąć/odłączyć soczewkę Barlowa, aby nie zniekształcała obrazu?

8. Jeszcze nie wiem co to i do czego ten kondensor Abbego N.A. 1,25 z diafragmą irysową potrzebne to?

9. Czy coś wyklucza któryś model? Jakaś duża wada? O soczewce Barlowa już wiem, o okularze 16x też wiem

Przepraszam, że tyle pytań, ale w miarę jak wałkowałem forum, to pojawiały się nowe wątpliwości
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Bresser Biodiscover to raczej zabawka dla dziecka. I dla dziecka do 10 lat będzie ok.

Levenhuk 320 to model szkolny - rodzic i potomek juz sie razem pobawia.

1.) kazda kamere podlaczysz do kazdego - to jest zunifikowane, a jak nie spasuje to sa adaptery.

2.) O ciemnym polu dla obiektywu mocniejszego niz 10x na tego typu sprzecie raczej mozesz zapomniec - za slabe zrodlo swiatla.

3.) Nie bardzo - to jest zabawkowy model o niestandardowym gwincie. Da sie kombinowac, jednak nawet jesli podepniesz setkę to światłą jest za mało, nie mowiac o jakiej takiej jakosci calosci ukladu.

4.) Najprawdopodobniej nie, choc w jasnym polu moze dawac rade. Producent nie widze zeby podawal moc lampy.

5.) Liczysz na jakosc obrazu w kamerze za 37$?

6.) Nie probowalem. Podstawa do kombinowania to mocne zrodlo swiatla.

7.) Nie probowałem wymontowywac. Powinno sie dac.

8.) Kondensor to bardzo wazna czesc, na plus ze jest.

9.) Pierwszy to zabawka dla dziecka, dobra na poczatek przygody. Jednak jak rodzic sie chce tez pobawic to bym przemyslal decyzje (:
Awatar użytkownika
zemanpg
Posty: 5
Rejestracja: 10 gru 2018, o 11:32

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: zemanpg »

planapo pisze:
10 gru 2018, o 19:12
Bresser Biodiscover to raczej zabawka dla dziecka. I dla dziecka do 10 lat będzie ok.

Levenhuk 320 to model szkolny - rodzic i potomek juz sie razem pobawia.
ok, zatem Levenhuk 320 wypada lepiej.
planapo pisze:
10 gru 2018, o 19:12
2.) O ciemnym polu dla obiektywu mocniejszego niz 10x na tego typu sprzecie raczej mozesz zapomniec - za slabe zrodlo swiatla.
4.) Najprawdopodobniej nie, choc w jasnym polu moze dawac rade. Producent nie widze zeby podawal moc lampy.
lvh_microscope_320_UM_6l_web.pdf
(1010.04 KiB) Pobrany 30 razy
Instrukcja PDF podaje halogen 12W, w sklepie że zasilanie mikroskopu 220V (rozumiem, że pomyłka i miało być 230), jednak nie ma ściśle podane, że żarówka jest na 230V
W związku z tym, że halogeny się mocno grzeją, to pojawia się pytanie, czy można podmienić halogen na silniejszy?
planapo pisze:
10 gru 2018, o 19:12
5.) Liczysz na jakosc obrazu w kamerze za 37$?
Po cichu tak na to liczyłem. Bardzo dobrze nagrywają przy dziennym świetle kamerki w smartfonach, nawet tych po 300zł, także technologicznie sama kamera to nie jest duży koszt (mam na myśli nagrywanie świata nie mikro). Pytanie czy kamerka + optyka zastępująca okular może tyle kosztować Osobiście też uważam, że Chińczycy na dzień dzisiejszy dogonili w jakości mikroelektroniki producentów światowych, także jest możliwe, że za tą cenę da się zrobić dobrą kamerkę. Kamera ma matrycę CMOS 1/2.5", dobry FPS. Jeśli kamera ma któryś parametr mówiący za tym że jest słaba, to który?
A może ktoś z forumowiczów miał okazję przetestować?
planapo pisze:
10 gru 2018, o 19:12
8.) Kondensor to bardzo wazna czesc, na plus ze jest.

9.) Pierwszy to zabawka dla dziecka, dobra na poczatek przygody. Jednak jak rodzic sie chce tez pobawic to bym przemyslal decyzje (:
Ok dziękuję za cenne wskazówki
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

podaje halogen 12W
Mało. Starczy do jasnego pola do 40x, na 100x tylko na bardzo przejrzystych preparatach bedzie ok. Ciemne powyzej 10x pole odpada. Na elektryce/elektronice sie nie znam, wiec nie pomoge w kwestii tego czy i jak to zmodyfikowac.

Co do kamery - z jakiegos powodu jest taka tania. Pytanie czy za wlasne pieniadze chcesz sie w praktyce dowiedziec z jakiego. Jesli tak to na pewno warto by było zebys podzielil sie opinia (: Osobiscie ostatnia rzecz do jakiej mam zaufanie to jest tania chinska elektronika, a w szczegolnosci czas jej życia".
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości