Fluorescencja

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Fluorescencja

Post autor: akrydor »

I teraz efekty mojej przeróbki.
Zamiast lustra fabrycznego wstawiłem szkiełko, które moim zdaniem w przybliżeniu może spełniać jego rolę.
Mam prośbę Pickul: rzuć okiem i się wypowiedz czy to dobry kierunek
Z góry dziękuję
Załączniki
GŁOWA SZERSZENIA OD"TYŁU"
GŁOWA SZERSZENIA OD"TYŁU"
GŁOWA MUCHY OD"TYŁU"
GŁOWA MUCHY OD"TYŁU"
SPODNIA STRONA LIŚCIA PAPROCI
SPODNIA STRONA LIŚCIA PAPROCI
DWA ZIARNA PROSZKU DO PRANIA JEDEN NA DRUGIM. TAKI ŻARCIK
DWA ZIARNA PROSZKU DO PRANIA JEDEN NA DRUGIM. TAKI ŻARCIK
MUCHA - CHYBA BRAK AUTO FLUO
MUCHA - CHYBA BRAK AUTO FLUO
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Fluorescencja

Post autor: Pickul »

Coś nie tak . ale kierunek dobry
napisałeś i zrobiłeś:
"W związku z tym postanowiłem zastąpić na stałe moje pomarańczowe lustro czymś bezbarwnym a jednocześnie półprzepuszczalnym."
Zależnie od tego jakim światłem wzbudzamy fluorescencję, zmienia się zestaw filtrów.
Innych filtrów potrzebujesz do FL B(niebieska) innych do FL G(zielona) innych do FL UV itd.
Tylko dla UV - wzbudzający - czarny, lustro i zaporowy - przeźroczyste, dla innych dł. fal jest inaczej i kolory filtrów są inne.
Czyli bezwzględnie potrzebujesz lustra dichroicznego zaprojektowanego dla UV, tu nie bardzo sprawdzi się jakiś zamiennik !
Co ciekawe dzięki takiemu lustru będziesz mógł, korzystać również z FL B.
Wyjaśniam: Wzbudzasz próbkę UV - filtr wzbudzający i lustro do UV, ale zaporowy od B.
Testowałem takie rozwiązanie, nie jest idealne, ale działa dobrze a przy silnej auto-fluorescencji nie ma żadnej różnicy dla powyższego rozwiązania i kostki dedykowanej. Mino tego, że pobudzisz próbkę UV to wynikowo masz obraz z FL B.
Idealnym rozwiązaniem w Twoim przypadku byłaby sprawna i bezproblemowa wymiana luster, ale nie widzę rozwiązania technicznego.
Chociaż nie takie cuda widziałem na forum międzynarodowym, którego nie mogę podlinkować, bo admin i tak link wywali.
Zostaje kupno lustra do UV i przetestowanie zestawu.
Patrząc na Twoje zdjęcia to uzyskałeś ciekawą kolorystykę
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Fluorescencja

Post autor: akrydor »

Witam
Bardzo długo mnie tutaj nie było. Cały czas stałem w miejscu i nic do przodu. Powodem były znaczne ograniczenia sprzętowe i z moje fluorescencji nici. Ale (powiem to żartobliwie) w życiu mojego mikroskopu zaszły ostatnio poważne zmiany. Otrzymał coś co widać na załączonych zdjęciach. Myślę, że teraz u mnie w temacie fluo coś drgnie . Jeśli tylko będę miał coś ciekawego to się pochwalę.
Załączniki
1.JPG
2.JPG
3.JPG
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Fluorescencja

Post autor: Boguslaw »

No to życzymy powodzenia i czekamy na zdjęcia pokazujące efekty
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Fluorescencja

Post autor: Pickul »

Masz kostki V i B (fiolet i niebieski) - super.
Fiolet lekko zachodzi na UV a niebieski na fiolet, trochę nietypowe.
Możesz to podłączyć do swojego mikro ? Masz taki oświetlacz jak ja,
ale nie wiem czy jest kompatybilny z Twoim mikroskopem ?
Teraz łatwo możesz skompletować więcej kostek. Daj znać jak postępy.
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Fluorescencja

Post autor: akrydor »

Witam.
Zaczynam przebudowę mojego sprzętu.
Konfiguracja początkowa na fot A:
1. Oświetlacz
2. Blok filtrów wzbudzających(dźwignie sterujące po drugiej stronie)
3. Kominek do wprowadzenia halogenu do oświetlenia typu dia
4. Przysłona irysowa
5. Dźwignia zwierciadła dichroicznego
6. Głowica trino z niewidocznym teraz kołem filtrów barierowych

Po modernizacji forma jak na fot B i C
Ale na fot B brak możliwości podłączenia okularu.
Na fot C opcja z głowicą trino, okularem i aparatem, ale niestabilna z powodu niezgodności połączeń między głowicą a przystawką fluo dlatego wspieram się trzecią ręką". Po niedzieli dorobię u ślusarza brakujący detal i będzie O.K.
Nowe fotki niebawem
Załączniki
fot A
fot A
fot B
fot B
fot C
fot C
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Fluorescencja

Post autor: Pickul »

Konkretna maszyna , czekamy na wersję ostateczną i zdjęcia.
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Fluorescencja

Post autor: akrydor »

Witam.
Zmontowałem do końca swój sprzęt. Nawet nie była potrzebna wizyta u ślusarza. Wystarczyło tylko zdemontować soczewkę z przystawki fluo a głowica trino wskoczyła na swoje miejsce z lekkością baletnicy. Ale pojawił się inny problem. Ponieważ mikroskop przyjął formę budowli piętrowej niewygodnie było patrzeć w okular i jednocześnie sięgać do śrub makro i mikro. Dlatego na razie ograniczam się do podpięcia samego aparatu do fluo. Jednocześnie chciałem powiedzieć, że soczewka przed demontażem z fluo mocno ograniczała oświetlenie kadru. Po jej wyłuskaniu problem zniknął.
Co do zdjęć jestem mile zaskoczony ich kolorystyką. Teraz mała próbka a potem to już chyba w działach tematycznych.
Pickul użyłeś określenia konkretna maszyna", ale w tym przypadku to jest to tylko wypasiona podstawka pod przystawkę fluo
Dzięki wszystkim za kibicowanie
Załączniki
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości