Podłączenie lustrzanki do mikroskopu

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Marcin921
Posty: 9
Rejestracja: 9 kwie 2018, o 20:06

Podłączenie lustrzanki do mikroskopu

Post autor: Marcin921 »

Hej
W najbliższym czasie planuje zakup mikroskopu (zdecydowałem się na Delta Optical Genetic Pro Mono).
Planowałem podłączyć do niego moją lustrzankę (Canon EOS 700d) przez odpowiednie adaptery.
Tu pojawia się (może głupie) pytanie. Adapter umieszcza się w miejscu okularu, który w tym modelu ma powiększenie 10x. Czy jeżeli umieścimy zamiast niego lustrzankę utracimy to powiększenie ?
Z góry dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam
Marcin
marcinj12
Posty: 9
Rejestracja: 30 sty 2015, o 20:24

Re: Podłączenie lustrzanki do mikroskopu

Post autor: marcinj12 »

Niby tak, a jednak nie
Zrobiłem prosty test na swoim sprzęcie - zdjęcie ze szkiełka mikrometrycznego 0,01mm / działkę (obiektyw 20x / okular 10x) oraz rozmazu krwi (obiektyw 40x, okular 10x). W pierwszej kolumnie widok okiem i aparatem przez okular, w drugiej i trzeciej: przez lustrzankę włożoną zamiast okularu przez adapter bez wewnętrznej soczewki: krótki (ok. 1 cm) oraz długi (ok. 5 cm.)
IMG_3964.JPG
Pole widzenia w widoku szkiełka było nieco szersze, tylko mi obcięło przy zdjęciu , ale generalnie przez okular było widać, jak całe 100 działek szkiełka wypełnia pole widzenia niemal od brzegu do brzegu". Po wsadzeniu lustrzanki w miejsce okularu trzeba było ponownie dobrać ostrość, ale w dalszym ciągu widać niemal 100 działek wypełniających pole. Przy dłuższym adapterze nieco mniej, ok. 90, niemniej nie jest to różnica dziesięciokrotna.

Mam też kamerkę mikroskopową, która włożona przez długi, ok. 15cm adapter w tor wizyjny głowicy trino, wraz z soczewką 0.75x, daje ok. 60-70% obrazu, który widzę przez okular, jednak na oko o takim samym powiększeniu.

Także ja wysnuwam teorię, że powiększenie będzie takie samo, zmienia się natomiast obszar pola widzenia.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Podłączenie lustrzanki do mikroskopu

Post autor: Boguslaw »

Marcin921 pisze:
9 cze 2018, o 11:54
Planowałem podłączyć do niego moją lustrzankę (Canon EOS 700d) przez odpowiednie adaptery.
Ponieważ masz nasadkę monokularową, czyli po założeniu adapteru i aparatu do toru wizyjnego okularowego i tak masz podgląd tylko na wyświetlaczu aparatu, to może spróbuj (po odkręceniu i wyjęciu głowicy okularowej) podłączyć na początek aparat do tego toru na styk. Roboczo możesz ew. wykorzystać rolki z papieru toaletowego, puszki po piwie itp w celu regulowania widzianego pola widzenia.
Marcin921
Posty: 9
Rejestracja: 9 kwie 2018, o 20:06

Re: Podłączenie lustrzanki do mikroskopu

Post autor: Marcin921 »

Dzięki panowie
Mam jeszcze tylko jedno pytanko - jeśli jednak zdecydowałbym się na wersję binokularową to mogę sobie spokojnie włożyć lustrzankę do jednego okularu i też będę mógł robić zdjęcia normalnie ? Może głupię pytanie ale pierwszy mikroskop i wolę się wszystkiego upewniać

Pozdrawiam
Marcin
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Podłączenie lustrzanki do mikroskopu

Post autor: Boguslaw »

Kamerkę bez problemu, natomiast z aparatem bywa różnie.
Może być tak, że gabaryty aparatu przesłonią Ci drugi okular i z niezależnej obserwacji przez niego będzie kicha".
Trzeba sprawdzić fizycznie -)
Edit:
Dlatego dobrodziejstwem jest nasadka trinokularowa, ale to wydatek za taki mikroskop rzędu 1600-2500 zł (nowy)
Natomiast za ok. 1000 zł idzie upolować taki na aukcjach w bardzo dobrym stanie, ale to już inna mańka"
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości