Konkurs chemiczny PW i UAM

Wszystko o olimpiadzie biologicznej i olimpiadzie wiedzy ekologicznej oraz konkursach przyrodniczych dla uczniów, studentów i miłośników przyrody.
Marysia2137
Posty: 16
Rejestracja: 15 cze 2018, o 14:10

Konkurs chemiczny PW i UAM

Post autor: Marysia2137 »

Cześć, całkiem przypadkowo znalazłam strony konkursów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Adama Mickiewicza i chciałabym się im bliżej przyjrzeć. Chcę brać udział w Olimpiadzie Chemicznej, zastanawiam się czy zadania z tych konkursów są chociaż częściowo podobne, to znaczy czy jest sens przystąpić sobie do konkursu polibudy lub uniwerku równolegle z olimpiadą a ich zadania archiwalne traktować jako powtórzenie. Może ktoś brał w tym udział i się orientuje? Znacie jakieś inne fajne konkursy z chemii dla szkół ponadgimnazjalnych?
Manganian
Posty: 24
Rejestracja: 2 maja 2016, o 19:03

Re: Konkurs chemiczny PW i UAM

Post autor: Manganian »

Generalnie uważam, że start w tych konkursach jest sensowny, bo przygotowując się do Olchema, przygotowujesz się też do konkursów uczelnianych. Wiadomo, że pod względem zaawansowania Olchem bije na głowę pozostałe konkursy chemiczne, dlatego tym bardziej warto brać udział w innych zawodach. Co do pytania o powtórzenie do Olimpiady, to te zadania teoretycznie można traktować jako jakieś utrwalenie, choć bardziej powinny służyć jako oderwanie od typowych zadań olimpijskich. Skoro prosisz o opisanie różnych konkursów, to proszę bardzo

Politechnika Gdańska
Bardzo przyjemny konkurs poziomem zbliżony do matury. Konkurs nie jest bardzo wymagający, ale warto wziąć w nim udział, bo przebiega w miłej atmosferze, wyniki są ukazywane błyskawicznie i jest to fajne przetarcie przed trudniejszymi zawodami.

Konkurs Swinarskiego (UMK)
Jedyny konkurs, który ma formułę porównywalną do Olimpiady. Składa się z 2 etapów, pierwszego pisemnego, drugiego praktycznego i teoretycznego, a ostateczny wynik jest sumą wyników ze wszystkich etapów. Poziom tego konkursu jest już wyraźnie wyższy niż na PG, tutaj na wiedzy licealnej nie ma szans na zdobycie laureata, natomiast nie ma żadnej potrzeby przeprowadzania specjalnych przygotowań (w sensie poza olchemem). Niestety nie można o nim powiedzieć, że jest porządnie zorganizowany, trzeba bardzo długo czekać na wyniki, w zadaniach zdarzają się błędy, a to jest jedyny konkurs, w którym trzeba zapłacić, by wziąć udział. Choć nie przepadam za typem zadań tam występującym, to niektórym bardzo przypadają one do gustu, dlatego pomimo wad uważam, że jest to konkurs godny rozważenia (choćby ze względu na zadanie z analizy jakościowej)


UAM
Trzeci konkurs i trzecie podejście do organizacji. Składa się z dwóch etapów przeprowadzanych w Poznaniu, każdy z nich jest pisemny. Na początku trzeba powiedzieć, że jest to konkurs regionalny dla uczniów tylko z kilku województw (na stronie jest napisane, o które chodzi). Same zadania są bardzo specyficzne, nie spotkamy w żadnym innym konkursie. Trzeba się w nich wykazywać nie tylko wiedzą, ale i intuicją chemiczną, bo autorzy potrafią się zapytać o bardzo dziwne rzeczy. Jest to z jednej strony fajne, bo jednak dużo trzeba kombinować, z drugiej czasami zdarzają się pytania nie powiem skąd (chociażby o niewiadomo jakie minerały, czy rzeczy, których praktycznie nie ma prawa nikt wiedzieć). Innymi wadami są bardzo dziwna, często nielogiczna i niespójna punktacja zadań i to, że mało osób zostaje laureatami (zwycięzca i osoby mające 90 % jego wyniku) i ponownie długie oczekiwanie na wyniki. Nie mniej warto wziąć udział w tym konkursie, zadania potrafią stanowić poważne wyzwanie, a satysfakcja z ich rozwiązania jest niemała (mowa oczywiście o tych najtrudniejszych)

PW
Jest to najtrudniejszy konkurs uczelniany, który posiada już zadania często będące na poziomie porównywalnym do Olchema. Chociaż w nim nie startowałem, to rozwiązywałem sporo zadań z niego i one najbardziej mi się podobały. Zadania z syntezy organicznej są wartościowym sposobem na sprawdzenie wiedzy, zaś inne zadania nieraz poruszają tematykę z tegorocznego folderu wstępnego (ogniwa, różne równowagi). To co mi się w nim nie podoba, to zadania z technologii, ponieważ uważałem je za stratę czasu (nie pojawiają się na olchemie, a mi nie będą one potrzebne, bo nie idę na chemię na studiach, jednakże jest to istotny element chemii inżynieryjnej, stąd niedziwne, że one się pojawiają. Bardzo polecam ten konkurs

Mam nadzieję, że pomogłem. Pytaj w razie co, tu na forum.
Pozdrawiam
Marysia2137
Posty: 16
Rejestracja: 15 cze 2018, o 14:10

Re: Konkurs chemiczny PW i UAM

Post autor: Marysia2137 »

Wow, jasne że pomogłeś. Świetna odpowiedź. Muszę pogadać z sorką od chemii, ciekawe czy będzie zadowolona z takich wycieczek.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości