Medycyna (studia, staże) w krajach Unii Euroepejskiej, czyli jak nie tracić roku

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Maciejjj
Posty: 5
Rejestracja: 20 cze 2018, o 07:21

Medycyna (studia, staże) w krajach Unii Euroepejskiej, czyli jak nie tracić roku

Post autor: Maciejjj »

Czuję, że w tym roku jednak nie dostanę się na wymarzony lekarski. Dlatego rozważam opcję wyjazdu na studia za granicą w przyszłym roku. Pomijając wymagania rekrutacyjne może wiecie w których krajach Unii Europejskiej można najszybciej dostać prawo wykonywania zawodu lekarza? Chodzi mi o to, żeby stracić jak najmniej czasu, gdybym nie dostał się w tym roku na medycynę w Polsce. Oczywiście myślę o studiach w ojczystym języku danego kraju, bo jest taniej niż po angielsku a nawet za darmo w wielu przypadkach
W Słowenii np. wiem z pierwszej ręki, że jest 6 lat studiów i 6 miesięcy stażu po którym jest egzamin (czyli jesteśmy tylko 5 miesięcy do tyłu w porównaniu z Polską).
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: Medycyna (studia, staże) w krajach Unii Euroepejskiej, czyli jak nie tracić roku

Post autor: Cappy »

Nie rozumiem w jaki sposób po medycynie na Słowenii jest się 5 miesięcy do tyłu
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Medycyna (studia, staże) w krajach Unii Euroepejskiej, czyli jak nie tracić roku

Post autor: Mårran »

Polska 6 lat studiów + 13 miesięcy stażu a kolega na Słowenii rok gap year + 6 lat studiów + 6 miesięcy stażu
Pani Buka
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: Medycyna (studia, staże) w krajach Unii Euroepejskiej, czyli jak nie tracić roku

Post autor: Cappy »

A, jakoś nie uwzględniłem, że robi sobie gap year
mediziner
Posty: 10
Rejestracja: 25 lis 2017, o 17:14

Re: Medycyna (studia, staże) w krajach Unii Euroepejskiej, czyli jak nie tracić roku

Post autor: mediziner »

W Niemczech 6 lat studiów, przy czym w zasadzie to 5. Szósty rok to tzw. praktisches Jahr czyli coś jak staż . potem jesteś już lekarzem asystentem (Assistenzarzt) i zaczynasz specjalizacje. Co jest jeszcze ciekawe większość studentów (ok 70%) robi doktorat w czasie studiów, więc odbierając tytuł lekarza jesteś od razu Dr n. med.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości