Jogurt z probiotyku w kapsułce bakterie lactobacillus rhamnosus

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
sharky91
Posty: 1
Rejestracja: 26 cze 2018, o 16:13

Jogurt z probiotyku w kapsułce bakterie lactobacillus rhamnosus

Post autor: sharky91 »

Witajcie, niestety musiałem ostatnio łykać antybiotyk i naszło mnie na zgłębienie probiotyków. Z tego co poczytałem to jedną z najlepszych probiotycznych bakterii jest lactobacillus rhamnosus.
Wpadłem na pomysł zrobienia z niego jogurtu. Kupiłem probiotyk lacidofil (jest lekiem, przechowywany w lodówce więc jest pewność, że zawiera żywe bakterie). Wyparzyłem słoik, podgrzałem mleko do ok 35-40 stopni i wsypałem zawartość jednej kapsułki, która zawiera 2x10^9 lactobacillus rhamnosus r0011 oraz lactobacillus helveticus r0052, po kilkunastu godzinach w piekarniku (oczywiście nie więcej niż 40 stopni), zrobił się jogurt, po kilku godzinach już zwątpiłem w powodzenie bo robiąc jogurt biorąc za starter activie jogurt był juz po kilku godzinach no ale jednak jest

Ale tutaj się rodzi moje pytanie, czy i w jaki sposób można oszacować ile teraz bakterii znajduje się w tym jogurcie? Jak dużo mogło się ich namnożyć z tych 2 mld?
Elajza
Posty: 13
Rejestracja: 5 lis 2017, o 22:28

Re: Jogurt z probiotyku w kapsułce bakterie lactobacillus rhamnosus

Post autor: Elajza »

Jak nie masz płytek dla bakterii mlekowych i jak zrobić rozcieńczeń to przyjęłabym przeżywalność 80%, a następnie czas inkubacji w piekarniku podzieliła przez czas generacji szczepu. W warunkach optymalnych to chyba było 30min. Tutaj przyjęłabym 40/45 - a w każdym razie czas + 15 min, może nawet godzina. I zakładając, że po tych 45 z 1 bakterii są 2 możesz to obliczyć, ale to będzie szacunkowe
Za to nie powinno być więcej niż 1 x 10^8 lub 1 x 10^9 - tyle się osiąga po hodowlach całonocnych i wtedy bakterie już przechodzą w fazę zamierania.
Jak będzie Ci się chciało obliczać, to pochwal się co wyszło.
Btw. ta bakteria jest najczęściej podawana też jako probiotyk dopochwowy dla kobiet, ale to tak w ramach ciekawostki mikrobiologicznej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości