Zalecana literatura do olimpiady chemicznej

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
Marysia2137
Posty: 16
Rejestracja: 15 cze 2018, o 14:10

Zalecana literatura do olimpiady chemicznej

Post autor: Marysia2137 »

Właśnie pobrałam sobie wszystkie książki polecane przez oficjalną stronę Olimpiady Chemicznej, szczerze mówiąc, bardziej z nudów niż z potrzeby. Jest tego 1,35 GB lub jak kto woli 20 plików PDF, więc to raczej oczywiste, że wszystkich nie przerobimy. Które z nich polecacie Wy, a które z góry możemy sobie odpuścić? Zastanawia mnie również to, że jest znacznie więcej pozycji z chemii organicznej, niż z nieorganicznej.
plew99
Posty: 16
Rejestracja: 5 lis 2017, o 00:48

Re: Zalecana literatura do olimpiady chemicznej

Post autor: plew99 »

Może zacznę od tej nieorganicznej, z niej pozycji jest tak mało, gdyż bielański zawiera tak naprawdę prawie wszystkie potrzebne informacje, a chyba nie ma polskiej (lub po polsku) książki zawierającej tyle informacji, ponadto sporo nieorganiki przerabiasz w szkole. Z bielańskiego tak naprawdę najważniejsza jest charakterystyka pierwiastków, to co przed nią, albo będzie dla Ciebie nudne, bo już to przerobiłaś w szkole, albo będzie zbyt trudne (przynajmniej patrząc z punktu widzenie osoby która dopiero zaczyna przygotowania). Słyszałem opinie, że podręcznik Hauscrofta (po angielsku) do nieorganiki lepiej tłumaczy i zawiera trochę więcej informacji.

Jeżeli chodzi o organike to masz trzy podręczniki na porównywalnym poziomie - Morrison, Boyd , McMurry i Clayden. Większość osób wybiera McMurrego, jest chyba najbardziej przystępny, ma zadania i sporo ilustracji. Clayden ma więcej informacji i bardziej wchodzi w szczegóły mechanizmów, jest to i wada, jak i zaleta, moim zdaniem McMurry do olimpiady wystarczy. I tak po przeczytaniu żadnej książki nie rozwiążesz od razu tych zadań tylko musisz to wyćwiczyć. Jeszcze taka mała uwaga, bo nie każdy o tym wie, ale ta książka McMurry Rozwiązywanie problemów to poprostu fajnie zrobione odpowiedzi do właściwego McMurrego. Niestety wraz z wydaniami pozmieniała się kolejność zadań i nie jestem pewien czy do tego najnowszego już została wydana nowa wersja.

Z pozostałych książek:
-Podstawy Chemii Fizycznej Atkins - polecam, fajnie zebrane najważniejsze informacje z chemii fizycznej
-zbiór Galusa - zadania zbliżone do zadań z olimpiady, pewne zagadnienia wytłumaczone są tylko w tym zbiorze, typu np. protoliza osadów jak na 64 olchem
-Hulanicki, osobiście nie korzystałem, ale słyszałem że dość fajna teoria do zadań z Galusa
-Nomenkluatura Związków Nieroganicznych - odpuść sobie
-Chemia Analityczna Lipiec Szmal / Minczewski Marczenko - z nich przygotowujesz się głównie do laborki, najlepiej porównać obie i sprawdzić która bardziej podchodzi, Lipca Szmala ciężko kupić
-Organiczna Analiza Ilościowa, nie znam i nie wydaje mi się żeby jakoś specjalnie była potrzebna
-Preparatka Organiczna Vogel, rozdzial o analizie, raczej do olimpiady mało przydatna, chyba że akurat zrobią bardzo zaawansowana laborke organczną
-podręczniki do biochemii, raczej do olimpiady zbędne, moim zdaniem McMurry tłumaczy zagadnenia z biochemii wystarczająco
-zbiór zadań śliwy, polecam, fajne zadania z przykładami z wielu działów
-Naturalne Związki Organiczne - mam i jest to raczej zbiór ciekowostek niż potrzebna do olimpiady książka
-Chemia Fizyczna Pigoń różewicz, gruba i ciężka, może niektóre rozdziały fajne, ale raczej trudna dla licealisty, a czas na jej czytanie lepiej przeznaczyć na robienie zadań
-Książki do metod instrumentalnych - dałem rade bez nich, zadania z metodami instrumentalnymi idzie zrobic w wiekszosci na logike, znajac tylko podstawy

Zbiór zadań z olimpiad chemicznych - ładnie zebrane zadania ze strony olchemu, jak wolisz książke zamiast internetu to można kupić

Ponadto ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć zadania z olimpiad, wiele typów zadań się powtarza, rozwiązanie zadania z poprzednich lat lub etapu wstępnego z dokładną analizą klucza daje często więcej niż czytanie literatury
Marysia2137
Posty: 16
Rejestracja: 15 cze 2018, o 14:10

Re: Zalecana literatura do olimpiady chemicznej

Post autor: Marysia2137 »

Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło, dziękuję ślicznie za pomoc.
Nie musicie się martwić kupowaniem tych książek, wszystkie z wyjątkiem rozwiązań do McMurryego po polsku dostaniecie w pdf w Internecie za darmo, nawet nie trzeba zbyt długo szukać.
plew99
Posty: 16
Rejestracja: 5 lis 2017, o 00:48

Re: Zalecana literatura do olimpiady chemicznej

Post autor: plew99 »

Moim zdaniem z papierowych lepiej się uczy. Poza tym kupienie książki jest jednak wyrazem uznania i szacunku dla autora.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość