Preapratyka i wykonanie fotografii

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
dzon_doe
Posty: 3
Rejestracja: 29 cze 2018, o 08:36

Preapratyka i wykonanie fotografii

Post autor: dzon_doe »

Cześć,
Jestem zupełnie nowy na forum więc wybaczcie że napiszę nie w tym dziale lub zapytam o coś oczywistego.
Chciałbym wykonać mikrofotografie próbek pochodzenia roślinnego (owoc jabłoni, korzeń marchwi, bulwa ziemniaka) w stanie surowym jak i po procesie suszenia. Celem badań jest określenie zmian zachodzących w szeroko pojętej strukturze surowca wywołąnych procesu suszenia. Chodzi tutaj o zmiany zarówno na poziomie komórkowym (załamanie struktury, uszkodzenie błon i ścian komórkowych itp. jak i na poziomie przestrzeni międzykomórkowych (wzrost porowatości, powstawanie mikrokanałów itp.) Próbki pierwotne najczesciej mają postać walca fi 5 x 30 mm. Po suszeniu kurczą się znaczaco i odkształcają ale pozostają w formie zbliżonej do walca.

Dysponuje mikroskopem stereoskopowym Zeiss Stemi 508 wyposażony w kamerę Axiocam 105 color.
Podstawowowe parametry mikroskopu:
Skala 0,63x -5x
Powiększenie 6,3x-50x
Okular 10x/23mm
Oświetlenie Światło odbite
Dysponuje również mikrotomem ręcznym. Mam pewne doświadczenie w obróce fotografii cyfrowej oraz obsłudze oprogramowania typu ImageJ.

Brakuje mi nistetety kompletnie wiedzy w jaki sposób przygotować preparaty do obserwacji (jak je wybarwiać, jak stabilizować do cięcia itd.) oraz doświadczenia z samym mikroskopem.
Czy moglibyście mi podpowiedzieć jak wykonać preparatykę i obesrwacje mikroskopowe, lub polecić jakąś zwięzłą publikację dotyczącą tego tematu?

Z góy dziękuję za pomoc i wyrozumiałość.

Pozdrawiam,
dzon_doe
luz
Posty: 62
Rejestracja: 14 lut 2015, o 23:24

Re: Preapratyka i wykonanie fotografii

Post autor: luz »

Odnośnie preparatyki to może:

Kod: Zaznacz cały

allegro.pl/technika-mikroskopowa-i7322057162.html
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Preapratyka i wykonanie fotografii

Post autor: Boguslaw »

"Technika mikroskopowa" 1965 Stefan Bagiński (str. 729) - do kupienia Allegro, OLX, antykwariaty
"Mikroskopia świetlna w badaniach komórki roślinnej 2007 (+ późniejsze wydania) Dorota Borkowska-Wykręt, Kurczyńska Ewa U - (takie niezbędne podstawy)

Ew. po angielsku:
Preparatyka mikroskopowa - receptariusz i przewodnik 1955 The Microtomists Formulary and Guide Gray Peter (str. 816)

Kod: Zaznacz cały

archive.org/details/microtomistsform00gray
lub

Kod: Zaznacz cały

ia600303.us.archive.org/30/items
/microtomistsform00gray/microtomistsform00gray.djvu 30 Mb
Mikrotechnika botaniczna 1951 "Botanical microtechnique" - Sass, John E.

Po rosyjsku są także w sieci do ściągnięcia:
Technika mikroskopowa 1953 "Микроскопическая техника"
Technika mikroskopowa 1957 "Микроскопическая техника" - Роскин Г.И., Левинсон Л.Б
Podręcznik botanicznej mikroskopii. Podstawy i Metody 2004 "Справочник по ботанической микротехнике. Основы и методы"
Mikroskopia świetlna w biologii 1992 "LIGHT MICROSCOPY IN BIOLOGY A PRACTICAL"
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Preapratyka i wykonanie fotografii

Post autor: Boguslaw »

Mikrotechnika botaniczna 1951 "Botanical microtechnique" - Sass, John E.

Kod: Zaznacz cały

archive.org/details/microtomistsform00gray
dzon_doe
Posty: 3
Rejestracja: 29 cze 2018, o 08:36

Re: Preapratyka i wykonanie fotografii

Post autor: dzon_doe »

Dziekuje bardzo za pomoc. Rzucę najpierw okiem na pozycje anglojezyczne dostępne on-line. Niestety z rosyjskiego znam tylko alfabet. Tą książkę Mikroskopia świetlna w badaniach komórki roślinnej bede mieć za tydzień. Na start chyba wystarczy.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Preapratyka i wykonanie fotografii

Post autor: Boguslaw »

dzon_doe pisze:
29 cze 2018, o 09:00
.Chodzi tutaj o zmiany zarówno na poziomie komórkowym (załamanie struktury, uszkodzenie błon i ścian komórkowych itp. jak i na poziomie przestrzeni międzykomórkowych (wzrost porowatości, powstawanie mikrokanałów itp.).
Tu chyba będzie niezbędny mikroskop optyczny ze światłem przechodzącym (DIA) - ale tak mi się tylko wydaje (?)
dzon_doe pisze:
30 cze 2018, o 10:49
Tą książkę Mikroskopia świetlna w badaniach komórki roślinnej bede mieć za tydzień. Na start chyba wystarczy.
Wg mnie nie :-(
To skromna pozycja omawiająca raczej różne techniki mikroskopowe i przynależne im ćwiczenia

Edit: Nie bardzo orientuję się w tych tematach, ale wydaje mi się(?), że najwięcej pożytku będziesz miał z pozycji jaką zaproponował Ci Luz, czyli Bagiński
dzon_doe
Posty: 3
Rejestracja: 29 cze 2018, o 08:36

Re: Preapratyka i wykonanie fotografii

Post autor: dzon_doe »

Ok. Jeszcze raz dzięki!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości