Mam problem (ide do liceum) :/

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
Marek33

Mam problem (ide do liceum) :/

Post autor: Marek33 » 28 lip 2018, o 22:29

Hej !
Już naprawdę bardzo długo myślę nad swoją przyszłością i nadal nie mogę się zdecydować czy dobrze postąpilem wybierając klase w liceum o profilu biol-mat-ang . Ogółem to mega mi się spodobała, gdyż zawiera rozszerzone przedmioty , które najbardziej lubię. Słyszałem też że po tym profilu mam szeroki wybór studiow. Szczerze ja sam nie wiem co chciałbym w życiu robić bo naprawdę wiele rzeczy mnie interesuje.Może jestem za młody do podejmowania już takich istotnych decyzji, ale głównie boję się o jedno . Czy jakbym jednak zdecydował się iść potem na weterynarie czy na jakieś inne medyczne, kierunek lekarski czy cos, to czy dałbym sobie radę jakoś z chemią rozszerzoną ? Nie interesuje mnie ona tak bardzo jak np. biologia i o wiele bardziej wole matematyke. Slyszalem że są uczelnie na których da radę bez chemii ale no jest to nieco ryzykowne. Dodam jeszcze że mam w sobie dużo samozaparcia i chęci do nauki i nie mialem z nia problemu. Lubie to, ale oczywiście w ograniczonych ilościach . Na pewno nigdy nie chciałbym uczyć się zarywajac nocki czy cos. Więc czy podołałbym samodzielnemu rozszerzeniu ? Pytam bo nie wiem jak wygląda nauka w liceum . Również chciałbym mieć czas na inne przyjemności itp. Mam nadzieję że czas wszystko zweryfikuje , ale chcialbym już na wstępie wiedzieć czy byłoby warto

kliop

Re: Mam problem (ide do liceum) :/

Post autor: kliop » 29 lip 2018, o 14:24

czy dałbym sobie radę jakoś z chemią rozszerzoną ?
Tego w tym momencie nie jest w stanie nikt określić, nawet Ty sam. Mogę powiedzieć, że nauczenie się przedmiotu na poziom rozszerzony z matury bez bycia w klasie rozszerzonej jest jak najbardziej możliwe i to na bardzo dobry wynik :) Bez zarywania nocy, odcinania się od świata itp.

Nie musisz podejmować decyzji co do kierunku studiów już teraz, możesz to zrobić za rok albo dwa (albo nawet dwa i pół :D ). Jeśli bierzesz pod uwagę, że matura rozszerzona z chemii może być Ci kiedyś potrzebna, to ucz się chemii - sam w domu, chodząc na kółko w liceum itd. :)

KJx

Post autor: KJx » 29 lip 2018, o 18:45

Na niektóre uczelnie dostałbyś się nawet z tymi przedmiotami [bio i mat] tylko wiadomo musiałbyś matematykę zdać tak wysoko jak inni zdają chemię
W Łodzi na przykład na kierunek lekarski:
Dwa z czterech przedmiotów do wyboru:
Biologia poziom rozszerzony – 200 pkt*
Chemia poziom rozszerzony – 200 pkt*
Matematyka poziom rozszerzony- 200 pkt*
Fizyka poziom rozszerzony – 200 pkt*

Marek33

Post autor: Marek33 » 29 lip 2018, o 20:18

Dziekuje za odpowiedz i dodanie otuchy :-D

Marek33

Post autor: Marek33 » 29 lip 2018, o 20:26

Dziekuje za odpowiedz i przydatną informację

exsto

Post autor: exsto » 7 sie 2018, o 12:54

Prawda jest taka, jeśli lubisz matematykę, to wykujesz parę wzorów, trochę wyjątków, i chemia nie powinna być problemem. U nas w liceum zawsze powtarzaliśmy, że chemia to taka upośledzona matematyka z molami zamiast x jako niewiadome. Jak oswoisz się z chemią organiczną to spk.
Co do biologii... Tu będzie gorzej, jeśli nie trafisz na dobrą nauczycielkę/nauczyciela, to od razu szukaj korepetycji i to dobrych. O ile chemii nauczysz się praktycznie sam, tam zadania na maturce są zamknięte albo obliczeniowe, o tyle biologia to konkurs pięknego wypowiadania się, wiedza stoi na drugim planie. Aby osiągnąć sukces z biologii, musisz się nauczyć hehe konwencji i wykształcić całkowicie inny niż dotychczas styl pisania albo nawet perfekcyjna wiedza cię nie uratuje...
I jeśli myślisz poważnie o medycynie lub czymś w okolicy tego, warto zainwestować w matematykę rozszerzoną, a to też wymaga sporego poświęcenia i zrobienia jak największej ilości zadań. Zapomnij o matematyce jaką znałeś do tej pory, w liceum zaczyna się nowa bajka, zresztą sam zobaczysz. Matma rozszerzona nie zawsze się przyda, ale warto, podobnie jak z angielskim rozszerzonym, tu wynik z matury się nie przyda, ALE potem większość podręczników jest po angielsku, więc im więcej w głowie tym lepiej.
Ale żeby nie było, że straszę, liceum to naprawdę świetny czas, będziesz chciał tam jeszcze zostać.

ODPOWIEDZ