Glukoneogeneza od glutaminianu

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
Awatar użytkownika
Mastermind
Posty: 85
Rejestracja: 15 sie 2011, o 13:10

Glukoneogeneza od glutaminianu

Post autor: Mastermind »

Mam wątpliwości przy zadaniu egzaminacyjnym glukoneogeneza od kw. asparaginowego i glukoneogeneza od kw. glutaminowego. Czy w glukoneogenezie od asparaginianu zachodzi jego transaminacja przy udziale 2-oksyglutaranu do szczawiooctanu? Jeśli tak, to gdyby zacząć od glutaminianu to ulegałby on transaminacji przy udziale szczawiooctanu do asparaginianu a następnie ponownie transaminacji do szczawiooctanu? Wydaję mi się to trochę dziwne (i zakręcone).

Reakcja transaminacji o której mowa (zdjęcie robione telefonem. Skaner chwilowo jest unieruchomiony )
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: Glukoneogeneza od glutaminianu

Post autor: Sucharki z Myszkami »

A co to za pytanie egzaminacyjne ?
Wątpię, żeby było napisane glukoneogeneza od kw. asparaginowego i wolne miejsce na rozwiazanie zadania

Popatrz - glukoneogeneza (podobnie z reszta, jak inne szklaki) nie wymaga wprowadzania substratu tylko w jednym konkretnym miejscu - wcale nie musza one wchodzic przez szczawiooctan.

Owszem asparaginian do glukoneogenezy wchodzi przez szczawiooctan, ale juz glutaminian oddaje grupe aminowa (moze z tego powstac glutamina) i wtedy staje sie alfe-ketoglutaranem.
Alfa-ketoglutaran (czy 2-oksyglutaran, jak piszesz ty) jest intermediatem Cyklu Krebsa stad jest droga prosta do szczawiooctanu, a ten moze bez problemu wejsc w glukoneogeneze.

Akurat tutaj dwa rozne aminokwasy wchodza w jednym miejscu (chociaz droga do tego miejsca jest rozna), ale na przyklad seryna by wchodziła (chyba, nie jestem w 100% pewien) jako 3-fosfoglicerynian.
Awatar użytkownika
Mastermind
Posty: 85
Rejestracja: 15 sie 2011, o 13:10

Re: Glukoneogeneza od glutaminianu

Post autor: Mastermind »

Zadanie na egzaminie to napisać ciąg reakcji glukoneogenezy kiedy prekursorem będzie właśnie asparaginian lub glutaminian. W przypadku mleczanu/pirogronianu nie miałbym takich problemów. W takim razie, jeśli dobrze rozumiem, to alfa-ketoglutaran musi przejść jeszcze kilka ładnych przekształceń w cyklu Krebsa do szczawiooctanu. Ok, dzięki za pomoc. Miałem problem z odnalezieniem jakichś odpowiedzi na moje pytanie. A na marginesie to nazwę 2-oksyglutaran podawałem za prof. Minakowskim.
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: Glukoneogeneza od glutaminianu

Post autor: Sucharki z Myszkami »

Tak, z resztą znaczna część aminokwasów przechodzi właśnie przez Krebsa zanim zostanie zużyta w glukoneogenezie.

Co do nazwy - nie mówiłem przecież, że jest źle. Po prostu nie wszyscy wiedzą, że funkcjonują dwie nazwy. Tylko alfa-ketoglutaran jest powszechniejszy (i chyba nim operuje Stryer). To tak samo, jak z sukcynylo-CoA i bursztynylo-CoA. Cząsteczka jedna, a nazwy dwie.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Glukoneogeneza od glutaminianu

Post autor: Medycyna Lwów »

sukcynylo-CoA to nazwa bezmyślnie przetłumaczono z angielskiego succinate".
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: Glukoneogeneza od glutaminianu

Post autor: Sucharki z Myszkami »

Możliwe, nie zmienia to faktu, że jest często używana w polskim. O na przykład Biochemia Harpera.
Awatar użytkownika
Mastermind
Posty: 85
Rejestracja: 15 sie 2011, o 13:10

Re: Glukoneogeneza od glutaminianu

Post autor: Mastermind »

Pozwolę sobie zadać tutaj kolejne pytanie, coby nie zakładać dla każdej mojej wątpliwości osobnego tematu.

Przyznam szczerze, że tłuszcze to moja pięta achillesowa. Mam może odrobinę nietypowe pytanie odnośnie utleniania kwasów tłuszczowych. Nauczyłem się schematu beta-oksydacji z Harpera i tam wzór kw. tł. kończy się grupą -OH. Ale kiedy spoglądam na wzory różnych kw. tł. (np. stearynowego) to wszystkie kończą się grupą -COOH. Nie rozumiem tego. Dlatego mam problem z zagadnieniem beta-oksydacja kwasu stearynowego.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Glukoneogeneza od glutaminianu

Post autor: AnnaWP »

Grupa COOH - czyli grupa karboksylowa, to tak naprawdę węgiel połączony z tlenem dwoma wiązaniami, i grupą OH jednym wiązaniem. Ale poprawnie pisze się COOH.
Awatar użytkownika
Mastermind
Posty: 85
Rejestracja: 15 sie 2011, o 13:10

Re: Glukoneogeneza od glutaminianu

Post autor: Mastermind »

No tak, nie pomyślałem, że przed grupą -OH jest przecież jeszcze C=O. Dzięki. Czuję jednak, że na tym moje problemy się nie skończą.
Awatar użytkownika
Mastermind
Posty: 85
Rejestracja: 15 sie 2011, o 13:10

Re: Glukoneogeneza od glutaminianu

Post autor: Mastermind »

Kolejne może nietypowe pytanie. Czym jest cykl HMG? Mam takie enigmatyczne zagadnienie i nie jestem pewny jaka jest poprawna odpowiedź. Na próżno szukać określenia cykl HMG w Harperze. Nawet google nie pomaga.

Wiem, że HMG to skrót od hydroksymetyloglutarylu i że HMG-CoA to związek pośredni w syntezie cholesterolu. Sam myślałem, że cykl HMG to będzie regulacja syntezy cholesterolu na poziomie reduktazy HMG-CoA, ale moja koleżanka twierdzi, że poprawną odpowiedzią na to pytanie jest ketogeneza. :O
miodowata
Posty: 3
Rejestracja: 18 sie 2018, o 16:49

Re: Glukoneogeneza od glutaminianu

Post autor: miodowata »

ale kosmiczny temat
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość