Widełki replikacyjne a bąbel transkrypcyjny

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Kriszi
Posty: 2
Rejestracja: 20 sie 2018, o 15:16

Widełki replikacyjne a bąbel transkrypcyjny

Post autor: Kriszi »

WItam,
szukam odpowiedzi na pytanie o różnice pomiędzy widełkami replikacyjnymi, a bąblem transkrypcyjnym.
Znalazłem tylko tyle:
Widełki replikacyjne − miejsce jednoczesnego rozwijania cząsteczki DNA i syntezowania nowych nici podczas replikacji.
Bąbel transkrypcyjny to rejon zawierający polimerazę RNA, nić matrycową DNA, powstający RNA, przesuwa się wraz z polimerazą RNA wzdłuż matrycy DNA.

Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Widełki replikacyjne a bąbel transkrypcyjny

Post autor: kliop »

A w jakim kontekście znalazłeś te dwa określenia? Może widełki to po prostu połowa bąbla?
Kriszi
Posty: 2
Rejestracja: 20 sie 2018, o 15:16

Re: Widełki replikacyjne a bąbel transkrypcyjny

Post autor: Kriszi »

W kontekście replikacji (widełki) i transkrypcji (bąbel). Nie wydaje mi się żeby w procesie transkrypcji termin widełek był używany (oczywiście mogę się mylić, przynajmniej nie znalazłem tego w książce Biochemia Stryera). Myślę, że chodzi mi o różnice w podanym przeze mnie kontekście.
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Widełki replikacyjne a bąbel transkrypcyjny

Post autor: kliop »

Nie zwróciłem uwagi, że dotyczy to dwóch różnych procesów Masz rację w swoim rozumowaniu Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji o replikacji i transkrypcji, to poczytaj w książkach akademickich do biologii i biochemii (np. wspomniana przez Ciebie Stryera albo inna, która może Ci się bardziej spodoba). Tylko nie we wszystkich te duże kompleksy białek i kwasów nukleinowych mogą być nazwane bąblem albo widełkami. Po prostu zamiast pisać ciągle rejon zawierający polimerazę RNA, nić matrycową DNA, powstający RNA, przesuwa się wraz z polimerazą RNA wzdłuż matrycy DNA ktoś nazwał to bąblem, ale wciąż chodzi o transkrypcję. Tobie nie chodzi o różnice między bąblem a widełkami, tylko różnice między transkrypcją i replikacją
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości