W jakim języku myśli osoba głucha od urodzenia

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

W jakim języku myśli osoba głucha od urodzenia

Post autor: Girion »

Witam,

mam może dziwne pytania (było coś takiego na kwejku czy innym portalu).

W jakim języku myśli osoba, która jest głucha od urodzenia? Owszem widzi napisy, ale skąd wie, jak się wymawia np. A"?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Trzcina
Posty: 190
Rejestracja: 29 sty 2014, o 19:22

Re: Głucha osoba.

Post autor: Trzcina »

Do myślenia niepotrzebny jest język mówiony - można myśleć też obrazami. Osoby głuche, niedosłyszące mogą mieć faktycznie większe problemy np. w czytaniu ze zrozumieniem, analizowaniu tekstu, uczeniu się samego języka, ale samo myślenie może się odbywać bez wypowiadania słów, zdań.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Głucha osoba.

Post autor: AnnaWP »

Czytałam książkę sięgającą do ewolucji mowy, najprawdopodobniej pierwotne było tworzenie pojęć bez mowy. Co więcej, również składnia wydaje się być starsza - dlatego podstawa składni jest podobna: kali chcieć jeść. Zawsze podmiot, orzeczenie, dopełnienie.
Awatar użytkownika
kokroucz
Posty: 3
Rejestracja: 22 mar 2014, o 13:11

Re: Głucha osoba.

Post autor: kokroucz »

oczywistym wydaje sie fakt ze osoba glucha od urodzenia nie mysli w zadnym konkretnym jezyku, kazdy z nas w rzeczywistosci mysli obrazami i odczuciami które niekoniecznie opisujemy w mysli słowami. choc nieraz sam łapie się na tym że mówiąc po angielsku przestawiam sie na myślenie po angielsku". Jednak zawsze sprowadza sie to w koncu do obrazów i odczuć. wydaje mi sie ze kazdy z głową na karku jest w stanie dojść do takiego wniosku.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Głucha osoba.

Post autor: AnnaWP »

kokroucz, ja nie.
Od dawna zauważyłam, że nasz sposób myślenia jest różny, przekrojowy. Ja myślę bardzo słowami", jestem bardzo gadatliwa również w myślach. Nie jestem zdolna do wyobrażenia sobie obrazu, za to mogę tworzyć model - jednak muszę go sobie opisać. W miarę jak opisuję, model się wyłania, ale nigdy jako obraz.

Dlatego dla mnie myślenie obrazami brzmi bardzo egzotycznie.
Zaleszczotek
Posty: 66
Rejestracja: 4 kwie 2015, o 15:08

Re: Głucha osoba.

Post autor: Zaleszczotek »

Szympansy są w stanie uczyć się podstaw słownictwa pisanego, chociaż nie mówią w tym języku.
paula133
Posty: 5
Rejestracja: 15 wrz 2015, o 11:16

Re: Głucha osoba.

Post autor: paula133 »

Język to tylko przyjęty system znaków, głucha osoba myśli normalnie. W głowie nie ma żadnych ograniczeń.
Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sty 2013, o 08:48

Re: Głucha osoba.

Post autor: Prometeusz »

Wiedzę, że w tym temacie prawdopodobnie nie udzielił się nikt, kto pracował lub miał w rodzinie osobę niesłysząca. Takie osoby nie słyszą dźwięków uszami, ale odczuwają wibracje! Zarówno za pomocą palców palców u rąk jak i pleców (tak, pleców) mogą słyszeć dźwięki. W czasie swojego rozwoju każdy zn nich miał okazję przy jakiejś sposobności poznać melodię poszczególnych liter i słów. Zresztą, wrzućcie w Google niesłyszący tańczy .
Oprawatori
Posty: 4
Rejestracja: 15 sty 2016, o 12:15

Re: Głucha osoba.

Post autor: Oprawatori »

Jak ktoś jest głuchy to pograne szkoda mi ich bo nic nie słyszą
bogugusia
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2017, o 13:55

Re: Głucha osoba.

Post autor: bogugusia »

Tak samo można by pytać o sny czy marzenia niewidomych od urodzenia, jak w ich glowach rysują się kształty, kolory. Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi
Awatar użytkownika
_kajka_
Posty: 52
Rejestracja: 5 kwie 2016, o 08:08

Re: Głucha osoba.

Post autor: _kajka_ »

Skoro odkopujemy stary temat, to w temacie osób niewidomych polecam książkę Antropolog na Marsie Olivera Sacksa - pisze on z punktu widzenia neurologa i psychiatry. W jednym z esejów opisuje przypadek osoby niewidomej, która po wielu, wielu latach odzyskuje wzrok (był to chyba przypadek bardzo zaawansowanej katarakty, którą udało się operować). Jest w bardzo ciekawy sposób opisane jak człowiek ten np. nie miał najmniejszego pojęcia o głębi czy odległości - nie był np. w stanie powiedzieć z jaką prędkością porusza się samochód albo czy odległa o kilkadziesiąt kilometrów góra jest daleko, czy jest po prostu bardzo mała. Nie chcę więcej spojlerować. W innym eseju (ta sama książka) opisuje przypadek malarza, który traci zdolność widzenia barw.
Pisze też, że jeżeli dojdzie do utraty wzroku w wyniku całkowitego uszkodzenia ośrodka wzroku w mózgu, to dana osoba nie tylko będzie niewidoma, ale też nie będzie miała o tym pojęcia - nie znane jest jej zupełnie pojęcie widzenia, nie wie, że czegoś jej brakuje".
Verill
Posty: 17
Rejestracja: 23 sie 2018, o 15:07

Re: Głucha osoba.

Post autor: Verill »

Wow, ciekawe to, co piszesz. Muszę ją koniecznie przeczytać.
wojciech22109
Posty: 1
Rejestracja: 30 sie 2018, o 20:20

Re: W jakim języku myśli osoba głucha od urodzenia

Post autor: wojciech22109 »

Moja dziewczyna mi powiedziała że głucha osoba jest hostessą u niej w pracy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość