Pozyskiwanie kwasu gamma-aminomasłowego do produkcji glutaminianu sodu

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
za_SK_t
Posty: 19
Rejestracja: 14 sty 2018, o 22:32

Pozyskiwanie kwasu gamma-aminomasłowego do produkcji glutaminianu sodu

Post autor: za_SK_t »

Od dawna zastanawiam się czy da się w domu wyprodukować glutaminian sodu i wpadłem na pomysł czy jak by dało się karboksylować kwas gamma-aminomasłowy to dałoby się otrzymać glutaminian sodu? Jeśli tak to czy da się pozyskać kwas gamma-aminomasłowy? Jestem także otwarty na inne propozycje produkcji glutaminianu.
za_SK_t
Posty: 19
Rejestracja: 14 sty 2018, o 22:32

Re: Pozyskiwanie kwasu gamma-aminomasłowego do produkcji glutaminianu sodu

Post autor: za_SK_t »

"jak by dało się karboksylować kwas gamma-aminomasłowy to dałoby się otrzymać glutaminian sodu?"
Chodziło mi oczywiście o Kwas glutaminowy
plew99
Posty: 16
Rejestracja: 5 lis 2017, o 00:48

Re: Pozyskiwanie kwasu gamma-aminomasłowego do produkcji glutaminianu sodu

Post autor: plew99 »

Pierwsze moje pytanie: po co? Glutaminian sodu idzie kupić w prawie każdym sklepie chemicznym bardzo tanio, przekształcić go do kwasu glutaminowego jest bardzo prosto. Taka karboksylacja jest raczej techniczne trudna do zrobienia. A jeśli chodzi o sam GABA to zrobienie go w warunkach domowych jest dość trudne, możesz spróbować wyciągnąć z suplementów diety zawierających GABA,
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Pozyskiwanie kwasu gamma-aminomasłowego do produkcji glutaminianu sodu

Post autor: adamantan »

W jakim celu?
W celu przemysłowym nie da się przebić na rynku otrzymywanie z bioodpadów (kazeina, melasa itd).
Dla samej sztuki syntezy można przejrzeć literaturę (baza Reaxys) i/lub pogłówkować.
za_SK_t
Posty: 19
Rejestracja: 14 sty 2018, o 22:32

Re: Pozyskiwanie kwasu gamma-aminomasłowego do produkcji glutaminianu sodu

Post autor: za_SK_t »

Trochę poszedłem na łatwiznę i kupiłem glutaminian. Nie mnie jednak dla sztuki ekstrakcji chce spróbować z pomidorów. Przekształcić go za pomocą HCl w Kwas glutaminowy następnie znaleźć sól nierozpuszczalną w wodzie i wyrekrystalizować
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość