Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

Nie sprawdzalem nigdy w ten sposob, zawsze za pomoca zmiany wysokosci aparatu wiec i matrycy. Mozna chyba tez za pomoca kartki papieru, na ktora rzutowany jest obraz z komina.
JohnyM

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: JohnyM »

Oko nie widzi. Potrzebna jest matówka / aparat.
adamex
Posty: 7
Rejestracja: 19 paź 2016, o 20:46

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: adamex »

Ok to wpożądku, tak myślałem że chyba jest aparat potrzebny do tego testu bo oko nie zobaczy.
Ostatnie pytanie, która matryca będzie pasowała optymalnie do mojego systemu przy bezpośredniej projekcji, czy na full frame będe miał winiete? Field Number F.N. tej nasadki to 22, Pozdrawiam.
JohnyM

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: JohnyM »

No, tutaj będzie problem ze zgadywaniem, bo FN dotyczy okularów. FN fotoportu to inna sprawa. Zazwyczaj jest szerszy niż super-wide, ale niektóre konstrukcje mają jakieś przysłony/ograniczenia.

Ustaw ostrość na okularach, weź matówkę i przemieszczaj ją wyżej/niżej nad fotoportem aż do uzyskania ostrego obrazu. Potem zmierz średnicę i masz odpowiedż jaką matrycę Ci pokryje.
adamex
Posty: 7
Rejestracja: 19 paź 2016, o 20:46

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: adamex »

Dziękuje za odpowiedzi, mógłby jeszcze kolega polecić jakąś matówkę do takich testów? Nie mam jeszcze aparatu więc wolał bym kupić coś do testu i wtedy zainwestować pieniądze.
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: mikrotom »

Witaj w klubie Bx , fajnie że pojawiła się osoba z mikroskopem z tej serii, w końcu,
nie miałem okazji zakladać pełnej klatki ale słyszałem że na u-tr30-2 (nowszy model i też ma 22) nie mieści się całkowicie w pełnym polu ( tylko słyszałem nie potwierdzę na 100%) ale z całą pewnością w pełnym polu działa na apsc a nawet jest spory zapas , a co do projekcji bezpośredniej szukaj łącznika na ebay czasem się pojawiają ja kupiłem u optyka
Szymański optic u niego pracują ludzie z byłych zakładów pzo zapytaj jego może jeszcze ma , robił bardzo solidne galwanizowane łączniki do olympusów bx na zamówienia dystrybutora olympusa do aparatów z apsc z gwintem 42 a sam wkręcasz sobie odpowiedni bagnet w zależności od aparatu
google.pl/search?tbm=lcl&q=szyma%C5%84ski+optic.+naprawa+przyrz%C4%85d%C3%B3w+optycznych&*&rlfi=hd:si:128254649529146550mv:!1m3!1d201.20681734939373!2d20.9812293!3d52.2413475!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i945!2i506!4f13.1&cad=h#rlfi=hd:;si:128254649529146550;mv:!1m2!1d52.24153917731904!2d20.981547718970933!2m2!1d52.24117922268098!2d20.980959881029058
JohnyM

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: JohnyM »

Możesz użyć kartki papieru, bibuły, zmatowionego szkła. Użyj wyobraźni, im drobniejsza tekstura, tym lepiej.
adamex
Posty: 7
Rejestracja: 19 paź 2016, o 20:46

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: adamex »

Jeszcze raz dziękuje za odpowiedzi, jakie było moje zadowolenie jak się ukazał obraz na kartce papieru A więc na kartce papieru obraz był ostry na około 9cm od portu a średnica obrazu była około 4cm więc może Full Frame zadziała. Dzięki kolego mikrotom za namiary na tego optyka, zanim coś zamówie to najpierw kupię aparat i sprawdzę dokładnie optymalną wysokość.
Pozdrawiam.
JohnyM

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: JohnyM »

Jeśli zmierzyłeś dokładnie, to z 4cm kołem, będziesz miał winetę na pełnej klatce (niebieski), natomiast APS-C (zółty) nie będzie miało pokrycia całego dostępnego FOV. Uwzględnij też, że różne obiektywy mogą dawać różne FOV oraz że jakość obrazu na krawędzi, będzie prawdopodobnie niższa niż w centrum.

Optymalny rozmiar piksela dla UplanFL 20x to 7,4 mikrometra lub mniejszy.
Załączniki
Untitled-1.jpg
homodelfinus
Posty: 43
Rejestracja: 3 sty 2015, o 15:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: homodelfinus »

Witam. Dzisiaj zrobiłem małe porównanie różnych możliwości projekcji. Mikroskop amplival trino. Obiektyw CZJ PA 63/0.90. Aparat canon 450d. Dla porównania dotychczasowa kamera 3mp, na której aktualnie pracuje. Podpowie ktoś, dlaczego KPL 10x daję najlepszą projekcję? Czy zkup MF - projektiv 2,5x da lepszy obraz?
Pozdrawiam.
Załączniki
KPL - W 10x
KPL - W 10x
MF-projektiv 4:1
MF-projektiv 4:1
Bezpośrednia
Bezpośrednia
Kamerka 3MP
Kamerka 3MP
skeu22
Posty: 1
Rejestracja: 8 paź 2018, o 15:45

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: skeu22 »

Witam serdzecznie !
Mam za zadanie podłączyć mikroskop Olympus BX-51 z lustrzanką (FF lub crop). Wygrzebałem z kartonów praktycznie kompletny zestaw (Olympus U-SPT - phototube, Photomicro Adapter L). Radość nie trwała długo. Niestety w zestawie zamiast okularu projekcyjnego PE 2,5x, znalazłem PE3.3x. Czy przy pełnej klatce jestem w stanie uzyskać rozsądne pole widzenia? Czy czeka mnie zakup 2,5x. Może ktoś w Krk byłby w stanie pomóc mi w testach?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu

Post autor: planapo »

Ja jestem z KRK

3,3x to troche sporo, mozna by sie zastanowic nad projekcja bezposrednia.
Donnerwetter
Posty: 7
Rejestracja: 5 maja 2013, o 14:47

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu

Post autor: Donnerwetter »

Witam Forumowiczów,

Bardzo ciekawe forum i wiele cennych informacji można tutaj zdobyć. Jestem początkujący w temacie mikrofotografii, ale biorąc pod uwagę mnogości organizmów wodnych (głównie fitoplankton) które są w moim zasięgu chciałbym tę dziedzinę zgłębić i podzielić się wynikami. Pracuję na Uniwersytecie Gdańskim w pracowni w której znajduje się też kolekcja glonów morskich (głównie bałtyckich) ale też innych, słodkowodnych. Jak to bywa na uniwersytecie a zwłaszcza na mniejszych wydziałach, nie ma łatwego dostępu do nowego sprzętu a ten który jest - często nie jest wykorzystywany pełną parą. Dlaczego tak jest, to temat rzeka i na innym forum. Przechodząc do sedna, wygrzebałem w sali dydaktycznej która sama w sobie jest wehikułem czasu do lat 70/80 ciekawy sprzęt w dobrym stanie (mikroskop Biolar) z wieloma akcesoriami. Patrząc na to jak cenicie tutaj tego typu już trochę ,,przestarzałe" mikroskopy i jak mimo ich lat można uzyskać bardzo dobre zdjęcia chciałbym dać tym okazom drugie życie. Zasłużyły na to, wcześniej będąc w rękach niekoniecznie zainteresowanych studentów. Załączam zdjęcia mikroskopu i nakładki fotograficznej oraz inne części do mikroskopu. Przyznaję, że w wielu przypadkach nie wiem do czego one służą i czy są kompatybilne ze sobą. Mam gorącą prośbę o ogólną diagnozę czy mając te części uda mi się niewielkim kosztem podłączyć lustrzankę Nikon d70s z bagnetem Nikon F i jakich części potrzebuję. Oczywiście sam też już zacząłem te informacje zdobywać w różnych wątkach forum i dlatego proszę tylko o ogólne naprowadzenie na dobry tor.


Dziękuję z góry i obiecuję podzielić się wynikami pracy jak tylko takie się pojawią.
Pozdrawiam
Załączniki
IMG_E1300x.JPG
IMG_E1298x.JPG
IMG_1297x.JPG
IMG_1296x.JPG
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości