Zadanie A4 etapu wstępnego Olimpiady Chemicznej

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
Ernest17
Posty: 2
Rejestracja: 18 wrz 2018, o 19:05

Zadanie A4 etapu wstępnego Olimpiady Chemicznej

Post autor: Ernest17 »

Cześć. Niestety muszę się przyznać do braku zrozumienia, tudzież mojej głupoty. W zadaniu A4 jest napisane:
"X i Y są związkami chiralnymi o masie molowej 132 g∙mol˗1 oraz zawierają 54,5% masowych węgla". Nie umiem dojść do wniosku, co to znaczy, ponieważ w wyniku ich hydrolizy powstają związki zawierające 3 atomy węgla, tj. 36 u. To jest mniej niż 54,5% (oczywiście po przeliczeniu już na masy molowe). Zapewne chodzi jedynie o to, że to ja jestem niewyobrażalnie głupi, ale jeśli ktoś mógłby mi pomóc, to będę wdzięczny. Dzięki z góry!
00000000000000000000
Posty: 1479
Rejestracja: 9 wrz 2017, o 17:30

Re: Zadanie A4 etapu wstępnego Olimpiady Chemicznej

Post autor: 00000000000000000000 »

Zrób sobie ester z kwasu 2-hydroksypropanowego (mlekowego) i propanolu. Potem go zhydrolizuj.
Orimen00
Posty: 1
Rejestracja: 25 cze 2018, o 12:34

Re: Zadanie A4 etapu wstępnego Olimpiady Chemicznej

Post autor: Orimen00 »

Cześć, odnośnie zadania A4 z etapu wstępnego.
Wiem, że może to trochę słabe z mojej strony, ale nawet mój nauczyciel nie wie, co to jest związek Y, czy ktoś mógłby mnie chociaż naprowadzić na trop? Nie mam pojęcia jakie związki hydrolizują wyłącznie w środowisku kwasowym. Ustaliłem jedynie czym może być związek Z, ale to też chyba zrobiłem błędnie. Pomoże ktoś?
butterfly1
Posty: 8
Rejestracja: 16 paź 2018, o 12:13

Re: Zadanie A4 etapu wstępnego Olimpiady Chemicznej

Post autor: butterfly1 »

Poczytaj sobie o acetalach i hemiacetalach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości