Aparat Derynga

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
agarybcia
Posty: 17
Rejestracja: 28 sty 2015, o 16:55

Aparat Derynga

Post autor: agarybcia »

Witam. Bardzo proszę o pomoc, gdyż mam problem z hydrodestylacją olejków eterycznych w Aparacie Derynga.
Oznaczenie wykonuję zgodnie z instrukcją:
20 g surowca + 250 ml wody + 0,3 ml ksylenu + porcelanka.
Odbieralnik napełniam wodą i rozpoczynam destylację - 3 godziny.

Wodą napełniam rurkę przepływową oraz odbieralnik i pozostawiam otwarty przepływ wody w naczyniach połączonych. W trakcie destylacji, część olejku gromadzonego w odbieralniku przechodzi do wody.

Czy ktoś ma jakieś wskazówki, dlaczego tak się dzieje lub jak to poprawnie wykonać?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Aparat Derynga

Post autor: Nitrogenium32 »

Teoretycznie oddestylowany olejek powinien rozpuścić się w m-ksylenie, a gęstość powstałego roztworu będzie mniejsza od gęstości wody i umożliwi to łatwe oddzielenie warstwy ksylenowo-olejkowej od warstwy wodnej. Być może podczas destylacji substancji roślinnej pewne związki ulegają rozkładowi i tworzą się związki, które nie rozpuszczają się w m-ksylenie, ale rozpuszczają się w wodzie? Ciężko mi powiedzieć.

Jaka dokładnie substancja roślinna została poddana destylacji?
agarybcia
Posty: 17
Rejestracja: 28 sty 2015, o 16:55

Re: Aparat Derynga

Post autor: agarybcia »

Dziękuję za odpowiedź. Surowcem roślinnym jest kminek
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Aparat Derynga

Post autor: Nitrogenium32 »

Olejek kminkowy zawiera głównie karwon i limonen - związki te na pewno rozpuszczają się w m-ksylenie. Może niewielka ich ilość rozpuszcza się w wodzie? Naprawdę ciężko mi stwierdzić.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości