[Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

O rozbudowie raczej nie myśle. Znam jedynie obserwacje w klasycznym jasnym oświetleniu i to mi wystarcza.
Najlepiej jakbys sprawdzil oba mikroskopy pod wzgledem wygody uzytkowania i wybral wygodniejszy. Optycznie oba spełnią Twoje potrzeby.
marcin_dd
Posty: 12
Rejestracja: 11 paź 2018, o 08:45

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: marcin_dd »

Tak zrobie. Nie ma pośpiechu z wydawaniem pięniedzy. Postaram się sprawdzić, najpewniej w laboratorium. Dziwne tylko ze firmy nie chce dawać sprzętów do przetestowania/sprobowania. (no w Nikonie kosztuje to 20%wartosći sprzętu na tydzien). Troche to dziwne postepowanie. Dziwi mnie to zwłaszcza w odniesieniu do tych lepszych firm. (chyba że się boją że wtedy nikt by nie kupił ich sprzętu).

Widzę też że są bardzo fajne ofety firmowych użyek na portalach zagranicznych. Czy uważacie że wato się interesować takimi używkami? Wyjątkowo dużo jest z serii Eclipse.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Jest sporo uzywanych Eclipsow na ebayu. Zawsze uwazam ze warto sie interesowac bo kupisz znacznie taniej. I jak kupowac to od razu sprawny i kompletny, a nie ze bedziesz polowal na czesci (chyba ze masz na to czas). Pewne ryzyko zawsze jest, zwlaszcza ze tu dochodzi w 95% transport z USA. Konsekwencja tegoż jest to, że doliczasz 30% do wartosci zakupu wraz z przezsylka (clo + vat). Jednak mimo to i tak czesto sie oplaca.
marcin_dd
Posty: 12
Rejestracja: 11 paź 2018, o 08:45

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: marcin_dd »

Witam po krótkiej przerwie. Trochę potestowałem. Duże różnice widziałem na imersji przy wtrętach w krwinkach czerwonych oraz przy łapaniu ostrości. W związku z tym mam kolejne pytanie. Co ze znanym firm byście wybrali. Zastanawiam się nad Olympus CX23, Zeiss Primo Star, Nikon E100. W poprzednich testach porównywałem inne mikroskopy do Nikon E100. Niestety niem mam już opcji skonfrontowania tych trzech i bardzo liczę na Waszą pomoc. Niestety nie mam możliwośći ich porównania. Oczywiście możecie napisać żebym brał w takim razie Nikona, Niestety mam go w ofertach wycenionego najdrożej i dlatego zastanawiam się nad pozostałymi.
marcin_dd
Posty: 12
Rejestracja: 11 paź 2018, o 08:45

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: marcin_dd »

Boguslaw pisze:
13 paź 2018, o 05:44
Marcin masz praktyczne doświadczenie?
Tak mam zawodowe. Jestem lek.wet. Gatunków nie oznaczam, tylko wykrywam i leczę zwierzaka. Co do materiałów instr to byłem
na pewno na 1 albo 2 kursach hematologicznych.
Dopiero teraz odczytałem ten post do mnie, sorry ze tak późno.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

marcin_dd, dziękuję.
Pytałem z ciekawości, bo miałem suczkę, która przeżyła trzy babeszjozy, oczywiście dzięki pomocy dobrego weterynarza, który ją z tego wyciągał. Odeszła parę lat temu ze starości, ale wiadomo, że babeszjoza pozostawia trwałe ślady w funkcjonowaniu psiego organizmu.
Przy jej ostatnim zainfekowaniu próbowałem coś wypatrzeć na rozmazie krwi pod mikroskopem, ale z zerowym efektem :-(
marcin_dd
Posty: 12
Rejestracja: 11 paź 2018, o 08:45

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: marcin_dd »

marcin_dd pisze:
26 paź 2018, o 09:09
Witam po krótkiej przerwie.
Witam. Nikt nie podpowie. Tak liczyłem na Wasza pomoc.
marcin_dd
Posty: 12
Rejestracja: 11 paź 2018, o 08:45

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: marcin_dd »

Róznice. ktore sam ogarnałem to m.in. PrimoStar ma wielkośc okularu 18mm, pozostałe mają 20mm, PrimoStar ma oswietlenie LED+Halogen z możliwością przełączania. Napiszcie coś o jakości optyki.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Pickul »

Obawiam się, że raczej nikt z forumowiczów nie pomoże Ci w konkretnym wskazaniu mikroskopu.
Mało kto ma możliwość sprawdzenia, zestawienia ze sobą trzech markowych modeli jednocześnie.
Cała trójka to mikroskopy, szkole, studenckie czy do badań rutynowych, generalnie modele do podstawowych zastosowań, bez możliwości rozbudowy, wszystkie prawdopodobnie prezentują podobny poziom (jakość).
Optyka w nich zastosowana nie odbiega klasą od siebie. Tak, że wybór należy do Ciebie.
Przynajmniej wiesz, że Zeiss na mniejsze pole widzenia, co jest bezsprzecznie namacalnym minusem.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Praktycznie bez roznicy w sprawach technicznych, poza wspomnianym polem widzenia. Zwracaj więc uwagę na wygodę pracy i ergonomie - zobacz czy nie potrzbujesz sie za nisko pochylac, czy nie nadwyręża Ci sie kark, zobacz na pozycje nadgarstkow i czy sie nie mecza przy operowaniu mechanizmami, czy przedramiona i nadgarstki podczas operowania leza na stole - to wazne kryteria jesli duzo i regularnie sie pracuje na mikroskopie.
Fizi
Posty: 4
Rejestracja: 29 paź 2018, o 22:50

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Fizi »

Dobry wieczór,

Poszukuje mikroskopu do badań hematologicznych, cytologicznych.
Budżet do 5000zl. Chciałabym aparat możliwie najlepszej klasy, z jak najlepsza optyką, niezawodny.
Będzie potrzebna mi dokumentacja.
Nie musi byc to nowy mikroskop, dlatego biorę pod uwagę eBay.
Czy mogłabym prosić o jakieś wskazówki? Nazwę modelu których się sprawdził?

Przeglądam rożne oferty, znalazłam między innymi cos takiego.

Kod: Zaznacz cały

m.olx.pl/oferta/mikroskop-pzo-optyka-olympus-led-akumulator-siec-jedyny-taki-CID751-IDxf4fC.html/#position=3&age=1
Czy to oferta okazyjna czy raczej nie? Nie ma powiększenia x100, czy dokupienie takiego obiektywu do apartu tego typu będzie problemem?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Link nie dziala.
Czy mogłabym prosić o jakieś wskazówki? Nazwę modelu których się sprawdził?
Nikt konkretnego Ci nie poleci, najpierw okresl dokladnie kryteria, a potem bedziemy szukac takiego ktory te kryteria spelnia.
- na jakich powiekszeniach chcesz pracowac?,
- w jakich technikach obserwacyjnych?
- jakiej jakosci i po co bedzie potrzebna dokumentacja (prezentacja ekranowa, wydruki?)
- ile czasu dziennie bedziesz spedzac przy mikroskopie?
Chciałabym aparat możliwie najlepszej klasy
"aparat czy mikroskop"?
marcin_dd
Posty: 12
Rejestracja: 11 paź 2018, o 08:45

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: marcin_dd »

Kod: Zaznacz cały

pzo.waw.pl/oferta/mikroskopy-biologiczne/studar-lab/mikroskop-biologiczny-studar-lab-tpl
A czy nad tym sprzętem warto się pochylić. Cena zbliżona do Olympus cx23, Zeis PrimoStar , Nikon E100? Sprzedawca twierdzi, że sprzęt jest zdecydowanie lepszy od tych podstawowych firmówek. Wierzyć czy nie wierzyć
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości