Matura - metabolizm itd.

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
kasia63
Posty: 2
Rejestracja: 2 lis 2018, o 19:59

Matura - metabolizm itd.

Post autor: kasia63 » 2 lis 2018, o 20:11

Cześć wszystkim, szukałam tematu na tym forum, ale nie widziałam podobnego pytania. Przeglądam teraz podstawę programową i jest tam zagadnienie

3. Oddychanie wewnątrzkomórkowe. Uczeń:
1) wymienia związki, które są głównym źródłem energii w komórce;
2) wyjaśnia różnicę między oddychaniem tlenowym a fermentacją,
porównuje ich bi lans energetyczny;
3) opisuje na podstawie schematów przebieg glikolizy, dekarboksylacji
oksydacyjnej pirogronianu, cyklu Krebsa i łańcucha oddechowego;
podaje miejsce zachodzenia tych procesów w komórce;
4) wyjaśnia zasadę działania łańcucha oddechowego i mechanizm
syntezy ATP

I to właśnie pogrubione zagadnienie mnie troszkę zastanawia. Bo napisać tam, że tylko węglowodany i tłuszcze, czy jak. Szukam tego zagadnienia, ale jest ono porozrzucane na 2 podręczniki i ciężko mi znaleźć konkretną odpowiedź na to pytanie :)

Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1935
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Matura - metabolizm itd.

Post autor: Nitrogenium32 » 2 lis 2018, o 21:01

kasia63 pisze:
2 lis 2018, o 20:11
Bo napisać tam, że tylko węglowodany i tłuszcze, czy jak
Ciężko powiedzieć, że "tylko węglowodany i tłuszcze". Z jednej strony tłuszcze ulegają degradacji do kwasów tłuszczowych i glicerolu, które z kolei ulegają przemianom prowadzącym ostatecznie do powstania acetylo-CoA, wykorzystywanego w cyklu Krebsa. Z drugiej strony węglowodany (skrobia, glikogen, disacharydy) przekształcają się do glukozy, która następnie w procesie glikolizy przekształcana jest do pirogranianu, z którego powstaje acetylo-CoA.

Ale nie wolno zapomnieć też o tym, że białka też są źródłem energii. Są one rozkładane do aminokwasów, które na drodze wielu różnych szlaków zostają włączone do cyklu Krebsa, niektóre przekształcane są m.in. znowu do acetylo-CoA.

Nie potrafię stwierdzić, co według podstawy programowej jest głównym źródłem energii w komórce, ale postawiłbym na węglowodany. Tłuszcze też są bogatym źródłem energii, ale jeśli chodzi o komórki mózgu, to mogą one skorzystać tylko z glukozy, a ta bierze się z oczywiście z węglowodanów. Jeśli trzeba wskazać główne źródło energii, to chyba trzeba wskazać właśnie je.
Farmacja WUM: sem. I ✔ sem. II ✔ sem. III ✔ sem. IV ✔ sem. V ✔ sem. VI ✔ sem. VII

kliop
Posty: 180
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Matura - metabolizm itd.

Post autor: kliop » 3 lis 2018, o 10:08

Różne rodzaje komórek organizmu mają różne główne źródła energii i prawdopodobnie dlatego podręcznik nie podaje konkretnej substancji wprost :)

Dla przykładów (ale to chyba wykracza poza materiał licealny?): komórki serca głównie kwasami tłuszczowymi i ciałami ketonowymi, neurony przede wszystkim glukozą (poprawię Nitrogenium32, że nie wyłącznie, ale jednak neuron ma na tyle małą zdolność czerpania energii z innych związków, że bez glukozy obumrze), erytrocyty wyłącznie glukozą, natomiast jest masa komórek odżywiających się obojętnie czym (z racji dostępności glukozy głównie nią z możliwością swobodnego czerpania energii z innych związków) - komórki kości, skóry, ślinianek i wiele innych.

Więc to wszystko zależy, o jaką komórkę dostaniesz pytanie. Natomiast uniwersalnie, jak pisze Nitrogenium, wychodzi na glukozę :) bo serce i po części inne mięśnie są odstępstwami od reguły

kasia63
Posty: 2
Rejestracja: 2 lis 2018, o 19:59

Re: Matura - metabolizm itd.

Post autor: kasia63 » 3 lis 2018, o 15:44

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi, bo przyznam, że już się zagubiłam :)

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość