Makrofotografia - sprzet, oprogramowanie itp.

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
JohnyM

Re: Makrofotografia - sprzet, oprogramowanie itp.

Post autor: JohnyM »

Co do a6000 - można wykorzystać oba porty równocześnie - USB i HDMI.

Z makro mam niewielkie doświadczenia (sam dopiero wchodzę w ten obszar i jestem na etapie testowania) ale przedstawię moje świeże wnioski, może Ci pomogą:
Moim zdaniem fotografia przez stereoskop to jest pomyłka. Ułamek światła i rozdzielczości obiektywu foto/mikro. Leica i nikon robiły Macroscopes - to ma więcej sensu, ale tylko wygląda jak stereo i ma spore ceny.
Obiektyw CFN Plan 4x bezpośrednio na body - w teren toto się raczej nie nadaje a w domu, nie mam potrzeby podłączać bezpośrednio, tylko wisi na mikroskopie.

Brdzo chciałem wydać pieniądze na obiektyw makro, i to co mnie interesowało to zakres (pomiędzy obiektywami foto, a tym co oferuje mi mikro) 0,3x-4x.
Okazało się, że odziedziczyłem miech made by ZSRR i obiektywy Helios 44-2 i tym zacząłem testy. Dokupiłem szyny macro i bracket do lampy błyskowej, założyłem to na chiński statyw, który momentalnie się poddał i strzelił pod całą masą. (a wcale to ciężkie nie jest.) także wydaje mi się, że od tego powinieneś rozpocząć zakupy, i to cię będzie kosztować najwięcej: porządny statyw z dobrą głowicą, bo o fotografiach z ręki ze sprzętem mocniejszym niż 1x zapomnij. Następna rzecz to jakieś szyny do focusa: ja kupiłem po taniości te za okolice 150zł. Zestaw z dwoma jest zbyt niestabilny i korzystam tylko z jednej. Super precyzyjne to nie jest, ale da się używać (ledwo). Przyszłościowo myślę o czymś lepszym, chyba najtaniej i najlepiej wyjdzie skanibalizowanie jakiegoś mikroskopu.
Bracket lampy błyskowej i dyfuzor - trzeba eksperymentować, ja ciągle z tym walczę. Bracket kupiłem za ~40zł i jestem zadowolony z tego rozwiązania. Mogę dość precyzyjnie pozycjonować lampę błyskową. Dyfuzor mam skarpetę i to nie jest idealne rozwiązanie, ale daje radę. Docelowo do wymiany na coś lepszego, może dodatkowa / inna lampa - jeszcze nie mam doświadczeń w tym temacie.
Mieszek makro mam w zakresie regulacji 90-300, i tutaj nie zastąpi on pierścieni makro, bo jest zbyt długi. Mam mniej więcej tak, że przedmioty mniejsze niż 2 zł (helios 44-2) to z pierścieniami makro lub bez niczego. Przedmioty mniejsze niż dwa złote, z mieszkiem. Do obiektywów mikro mieszek jest obowiązkowy. Mój ma możliwość dowolnego obracania obiektywu i aparatu, regulację wyciągu poprzez przemieszczanie obiektywu i regulację całego układu względem statywu. Lepsza wersja pozwala jeszcze na przemieszczanie aparatu, ale taki jak opisałem powyżej jest w pełni wystarczający.
Mając tyle obiektywów na pewno będziesz chciał pobawić się z nimi na body i będziesz potrzebował adaptera. Możesz taki dorobić lub kupić za granicą. Ja zrobiłem na tokarce, ale można zarobić z zatyczki do body i fiolki na obiektywy mikro.
Odnośnie szkła, to polecam spróbować z Heliosem 44-2. Kupić można praktycznie za bezcen. Jestem w stanie wykonać nim fotografie okrzemek, rozdzielczość rzędu 2-3 mikrometry. Świetnie wypełnia lukę pomiędzy mikro a kitem". Dla mnie świetne szkło.
No i bardzo przydatny będzie wężyk spustowy. Do a6000 są tylko 2 opcje. Z czego jedna jest przeładowana zbędnymi bajerami a druga ma. sprężysty wężyk. Wybrałem tańszą, bo na mikro nie przeszkadza, ale docelowo planuję wymienić kabel na zwykły.
Wieczorem spróbuję porobić jakieś fotki do testów.

Bardzo budżetowe rozwiązania!
Adaptery: RMS na m42 m42 na szynę mieszka makro (dovetail - w zestawie z mieszkiem)
aparat-adapter-1.jpg
A6000 nex na m42 m42 na szynę mieszka makro mieszek makro mieszek makro na m42 m42 na RMS Nikon Plan CFN 4x ustawione na szynie nastawczej.
aparat-adapter-2.jpg
A6000 z samoróbkami pierścieniami m42 dla rzeczy mniejszych od 2zł - spokojnie można z ręki z zastanym światłem / jakimkolwiek flashem (nawet wbudowany daje radę)
aparat-adapter-3.jpg
A6000 z Heliosem 44-2 na mieszku makro dla dużych powiększeń (do 4x) - niezbędna lampa błyskowa
aparat-adapter-4.jpg
aparat-adapter-5.jpg
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Makrofotografia - sprzet, oprogramowanie itp.

Post autor: LoginPiotrusia »

Makro zacząłem robić ponad 10 lat temu. Używałem odwróconych Heliosów, mieszków, pierścieni, Raynoxów, obiektywów mikroskopowych z projekcją bezpośrednią, profesjonalnych stałoogniskowych obiektywów 1:1 a nawet własnej roboty makroskopów itd. - ale nadejszła chwila na profesjonalne rozwiązanie, czyli Mitutoyo na Rodenstock-u i to wszystko na sankach sterowanych z Androida.

Adapter do MBC-10 jest mi niezbędny jedynie do szybkiej dokumentacji niektórych obiektów - na pewno bez walorów artystycznych i raczej nienadających się do publikacji. Wiem, że focenie przez stereoskop zazwyczaj nie ma sensu (poza dobrymi Stemi i foceniem inkluzji w bursztynach - tam ludzie na stereoskopach cuda wyczyniają).

JohnyM, piszesz o wężyku spustowym, dlaczego? Przecież pstrykanie przez aplikację przez WiFi jest wygodniejsze no i całkowicie bezdrganiowe? Mylę się?
JohnyM

Re: Makrofotografia - sprzet, oprogramowanie itp.

Post autor: JohnyM »

Hoho, to ty powinieneś doradzać a nie pytać. Masz jakąś galerię?
Przez wifi trzeba mieć nabitą baterię w telefonie, trzeba się łączyć, patrzeć na wyświetlacz żeby wycelować w spust itd. A wężyk po prostu zwisa z mikroskopu (ja mam wyprowadzone kable przez microphota - aparat podłączam do mikroskopu). Patrzę w okulary i jak widzę co trzeba to po prostu wciskam spust i mam zdjęcie (wszystko jest pomyślane pod szybkie orzęski - lampa błyskowa i wężyk spustowy - mam też wyprowadzony footpedal"). Mam też auto-szynę zrobioną na arduino, ale jakoś odbiornik IR mi nie łapie. ciągle próbuję rozwiązać ten problem. No ale to nie podpada pod makro, tylko mikro.
JohnyM

Re: Makrofotografia - sprzet, oprogramowanie itp.

Post autor: JohnyM »

Porównanie Nikon CFN Plan 4x:
NikonCFN4cropDiatom.jpg
kontra Helios 44-2:
Helios44-2Diatom@4xcrop.jpg
Bez wątpienia CFN miażdźy Heliosa. ale popatrz na pełny kadr:
Helios44-2Diatom@4x.jpg
Szacuję, że w rozdzielczości to będzie coś jak CFN Plan 1x albo 2x, bardzo przyzwoity wynik.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Makrofotografia - sprzet, oprogramowanie itp.

Post autor: Boguslaw »

Do pooglądania i naśladowania -)
Za Krzysztof Kujawa Facebook - Mikroscculpture - The Insect Portrait of Levon Biss"
"Kliknijcie Explore i potem powiększajcie zdjęcie dowolnie wybranego owada i powiększajcie, powiększajcie ,
Niezwykłe
.

Kod: Zaznacz cały

microsculpture.net/
vimeo.com/157712307
Lasius
Posty: 2
Rejestracja: 18 lis 2018, o 08:14

Re: Makrofotografia - sprzet, oprogramowanie itp.

Post autor: Lasius »

Makrofotografia kompaktem. Zobaczcie efekty! Polecam

Kod: Zaznacz cały

fotografiamakro.pl
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Makrofotografia - sprzet, oprogramowanie itp.

Post autor: Pickul »

To Twoja strona ?
Lasius
Posty: 2
Rejestracja: 18 lis 2018, o 08:14

Re: Makrofotografia - sprzet, oprogramowanie itp.

Post autor: Lasius »

Nie Ja dopiero szukam aparatu do macro
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości