Mikroskopia - prasa i literatura

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
51608
Posty: 17
Rejestracja: 2 sty 2019, o 18:42

Literatura

Post autor: 51608 »

Witajcie,
Przejrzałem wszystkie posty w tym dziale i nie znalazłem żadnego o książkach dot. Mikroskopii. Jeśli go przeoczyłem - mea culpa. Miło by było, gdybyście podzielili się pozycjami które mieliście przyjemność przeczytać lub wręcz przeciwnie. Kształcę się w kierunkach biologiczno-chemicznych, a jak pewnie wiecie maturalna wiedza o mikroskopach ogranicza się do wymienienia nazw paru części, a nie będę ukrywać ze zdobywanie wiedzy z samego forum jest dość męczące.
Pozdrawiam ciepło
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Literatura

Post autor: planapo »

To forum i ten dzial jest najlepsza baza wiedzy w polskim internecie (:
51608
Posty: 17
Rejestracja: 2 sty 2019, o 18:42

Re: Literatura

Post autor: 51608 »

W to nie wątpię (:
Najłatwiej znaleźć artykuły, prezentacje, ćwiczenia itd. pochodzące z Uniwersytetów. Rozstrzał zakresu informacji jest bardzo duży, ale myślę, że jeśli ktoś jest początkującym warto przeczytać.

1. Mikroskop optyczny - podstawowe informacje. Politechnika Wrocławska.

2. Nowoczesne metody mikroskopii optycznej w badaniach układów biologicznych. Instytut fizyki, Uniwersytet Jagielloński.

3. Podstawy mikroskopii elektronowej i jej zastosowania w charakterystyce katalizatorów nośnikowych.
Grzegorz Słowik, Zakład Technologii Chemicznej, Wydział Chemii, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowsiej.

4. Techniki mikroskopowe. prof. dr hab. inż. Jan Mazerski, Politechnika Gdańska.

5. Analityczna mikroskopia elektronowa w badaniach struktury materiałów metalicznych. Ludwik Błaż, Akademia Górniczo Hutnicza.

6.Mikroskopia konfokalna Laboratorium Laserowej Spektroskopii Molekularnej PŁ

7.Mikroskopia fluorescencyjna. Politechnika Wrocławska

8. Skaningowy Mikroskop Elektronowy (SEM) jako narzędzie do oceny morfologii powierzchni materiałów. Politechnika Warszawska

9. Badania mikroskopowe proszków i spieków Akademia Górniczo Hutnicza

10.Metody badań mikroświata. Marcin Kucia

Załącznik 1.

Wystarczy wpisać tytuł artykułu i nazwę uniwersytetu w google i powinniście bez problemu znaleźć interesujący was artykuł/ możecie napisać mi na pw to wyślę wam wszystkie linki.

Robię tak bo regulamin zabrania wklejania linków z innych stron niż gov dodatkowo maksymalna liczba odnośników to:1 z jakiegoś powodu.

Narazie chyba wystarczy Jak zrozumiem lepiej to co sam wysłałem postaram się wstawić kolejną porcję.

+planapo znalazłem oczywiście duży post z literaturą, ale na swoją obronę mam to, że jest przypięty pod forum mikroskopii a nie pod działem mikroskopia Co mam zrobić, przenieść post tam w jakiś sposób (?) czy zostajemy tutaj?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskopia - prasa i literatura

Post autor: Boguslaw »

Dzięki 51608, jeszcze nie sprawdzałem co mam, a czego nie
Ja dorzucę to:
Optyka instrumentalna - Politechnika Wrocławska - Dr hab. inż. Władysław Artur Woźniak
Katedra Optyki i Fotonik
wyklad Optyka Instrumentalna 08.pdf
(4.52 MiB) Pobrany 153 razy
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskopia - prasa i literatura

Post autor: jarud »

Wyszła ostatnio "Algologia praktyczny przewodnik"Joanny Czerwik-Marcinkowskiej. 140 stron to trochę mało na szczegółowe przedstawienie glonów, ale na bezrybiu i rak ryba.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskopia - prasa i literatura

Post autor: Boguslaw »

Trochę drogo jak na dość skąpą pozycję (41-53 zł) :-(

Algologia
Podtytuł: Praktyczny przewodnik

Czerwik-Marcinkowska Joanna
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania: 2019
Wydanie: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Stron: 132
Format: 230x230
Oprawa: miękka
ISBN: 9788301204570

"Książka zawiera zwięzłe opisy taksonomiczne i ekologiczne glonów i sinic najczęściej spotykanych w różnego rodzaju biotopach wodnych (np. w źródłach, strumieniach, potokach, rzekach, stawach, zbiornikach retencyjnych). W przewodniku zaprezentowano szeroki wachlarz gatunków glonów i sinic, tak aby korzystający mogli dokonać swobodnego wyboru w zależności od dostępności materiału algologicznego oraz aktualnie realizowanych celów badawczych lub dydaktycznych. Publikacja zawiera rysunki i fotografie omawianych gatunków, w celu lepszego poznania ich budowy. W praktycznym przewodniku z algologii znajdują się krótkie ćwiczenia laboratoryjne, dotyczące wybranych zagadnień z algologii, do praktycznego wykonania m.in. przez studentów różnych kierunków akademickich, ale także uczniów i nauczycieli szkół licealnych. Przewodnik ma pomóc w poszerzeniu i uaktualnieniu dotychczasowych wiadomości (m.in. z zakresu morfologii, ekologii czy taksonomii glonów), związanych z prezentacją poszczególnych gatunków lub rodzajów omawianych na zajęciach przedmiotowych. Zawiera zwięzłe opisy taksonomiczne i ekologiczne glonów i sinic najczęściej spotykanych w różnego rodzaju biotopach wodnych (np. w źródłach, strumieniach, potokach, rzekach, stawach, zbiornikach retencyjnych). Książka pomocna nie tylko dla algologom, ale także dla szerszej grupie biologów i ekologów, studentom i pracownikom uniwersytetów, politechnik oraz pracownikom WIOŚ."

Opinie z

Kod: Zaznacz cały

ksiegarnia.pwn.pl/Algologia,775820021,p.html
"Propozycje ćwiczeń zilustrowane fotografiami bardzo dobrej jakości, dają możliwość prowadzenia samodzielnych obserwacji glonów przez szczególnie zainteresowanych tą tematyką uczniów liceum, przygotowujących się do konkursów (np. olimpiady biologicznej) oraz podczas laboratoryjnych zajęć lekcyjnych. Bardzo przydatny w poznawaniu świata glonów i sinic rozdział o metodach zbierania, konserwowania i badania tych organizmów pozwala na właściwe przygotowanie materiału do prowadzonych obserwacji. Ze względu na opisy taksonomiczne i ekologiczne glonów oraz sinic najczęściej spotykanych w różnych biotopach wodnych, a także dołączone fotografie, książka może być przewodnikiem do określania składu gatunkowego glonów w badanych ekosystemach."
Anna Baran, I Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Kielcach

"Podręcznik jest bardzo dobrym skryptem, który w sposób zwięzły, a jednocześnie ilustrowany licznymi przykładami przekazuje informacje o najważniejszych grupach glonów rozwijających się w różnych typach środowisk. Należy podkreślić, iż niewiele jest publikacji algologicznych dostępnych dla szerokiego grona czytelników, zwłaszcza w języku polskim. Dlatego uważam, iż Algologia Praktyczny przewodnik jest bardzo potrzebną książką, zawierającą aktualne informacje na temat biologii i ekologii wielu gatunków glonów wraz z licznymi fotografiami bardzo dobrej jakości."
Dr Teresa Noga, Uniwersytet Rzeszowski, Wydział Biologiczno-Rolniczy, Katedra Gleboznawstwa, Chemii Środowiska i Hydrologii

Spis treści.
Wstęp 7
1. Ogólna charakterystyka glonów 9
2. Przegląd systemów taksonomicznych 13
3. Znaczenie glonów w przyrodzie, gospodarce i życiu człowieka 19
4. Znaczenie sinic w przyrodzie, gospodarce i życiu człowieka 21
5. Metody zbierania, konserwowania i badania glonów i sinic 23
6. Glony i sinice 27
Królestwo: Prokaryota - prokarionty (bezjądrowe) 27
Gromada: Cyanophyta (=Cyanobacteria, Cyanoprokaryota) - sinice, cyjanobakterie 27
Klasa: Cyanophyceae - sinicowe, cyjanofitowe 30
Gromada: Prochlorophyta (=Chloroxybacteria) - prochlorofity 36
Królestwo: Eukaryota - eukarionty (jądrowe) 37
Gromada: Glaucophyta - glaukofity 37
Gromada: Rhodophyta - krasnorosty 38
Klasa: Florideophyceae - krasnorostowe, krasnorosty właściwe 40
Gromada: Heterokontophyta - heterokontofity 47
Klasa: Chrysophyceae - złotowiciowce, złotki 47
Klasa: Xanthophyceae - różnowiciowce 52
Klasa: Eustigmatophyceae - eustigmatofity 55
Klasa: Bacillariophyceae (=Diatomophyceae) - okrzemki 56
Klasa: Raphidophyceae - rafidofity, rafidomonady 65
Klasa: Phaeophyceae - brunatnice 66
Gromada: Haptophyta (=Prymnesiophyta) - haptofity 77
Gromada: Cryptophyta - kryptofity, kryptomonady 78
Gromada: Dinophyta (=Pyrrophyta) - dinofity, tobołki 78
Gromada: Euglenophyta - eugleniny 83
Gromada: Chlorarachniophyta - chlorarachnofity 86
Gromada: Chlorophyta - zielenice, chlorofity 87
Klasa: Chlorophyceae - zielenice właściwe, chlorofitowe 90
Klasa: Ulvophyceae - watkowe 100
Klasa: Cladophorophyceae - gałęzatkowe 103
Klasa: Bryopsidophyceae - bryopsydowe 104
Klasa: Dasycladophyceae - dasykladowe 104
Klasa: Pleurastrophyceae - pleurastrofitowe 105
Klasa: Trentepohliophyceae - trentepoliowe 106
Klasa: Zygnematophyceae - zrostnicowe, sprzężnicowce 107
Klasa: Charophyceae - ramienicowe 113
7. Glony a ich ochrona 117
Literatura 119
Terminy i pojęcia 127
Skorowidz polskich nazw glonów i sinic 131
Skorowidz łacińskich nazw glonów i sinic 135
Załączniki
Algologia. Praktyczny przewodnik.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości