Oblicz częstość urodzenia się zdrowej dziewczynki rodzicom wskazującym brachydaktylię

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Cerro
Posty: 1
Rejestracja: 10 sty 2019, o 18:15

Oblicz częstość urodzenia się zdrowej dziewczynki rodzicom wskazującym brachydaktylię

Post autor: Cerro »

Witam. Mam do zrobienia zadania z genetyki i niestety nawet nie wiem jak się za nie zabrać. Mogę liczyć na waszą pomoc?
1. Matka ma grupę krwii A, M, K (+) i jest wydzielaczem, a ojciec -B, N, K (-), niewydzielacz. Które z dzieci może być dzieckiem tych rodziców i dlaczego:
AB, M, K(+), Wydzielacz
0, MN, K (-) Niewydzielacz
A, N, K (+), wydzielacz

2. Podać częstość w drugim pokoleniu osoby z brachydaktylią i alkaptonurią, przy założeniu, że obie cechy są sprężone autosomowo i występuje 10% wymiany.

3. Jaki będzie stosunek liczby córek do synów, jeżeli matka obciążona jest recesywnym genem letalnym sprzężonym z chromosomem x?

4. Obliczyć częstość urodzenia się zdrowej dziewczynki rodzicom wskazującym brachydaktylię, jeżeli w danej populacji cechy tej nie wykazuje 96% osobników
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości