Wykrywanie wiązań nienasyconych w tłuszczach stałych i olejów

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Tabalooga13
Posty: 7
Rejestracja: 12 sty 2019, o 15:13

Wykrywanie wiązań nienasyconych w tłuszczach stałych i olejów

Post autor: Tabalooga13 »

Witam
Potrzebuje pomocy w napisaniu reakcji do sprawozdania. Ćwiczenie takie jak w tytule a wykonanie mam opisane w taki sposób : niewielką ilość smalcu rozpuścić w chloroformie i dodać kilka kropli 1% roztworu bromu w chloroformie. Po lekkim wstrząśnięciu następuje odbarwienie roztworu na skutek przyłączenia bromu do atomów węgla w miejscu wiązań nienasyconych występujących w rodnikach kwasów nienasyconych badanego tłuszczu.
Da się w ogóle takie równanie rozpisać?
I druga reakcja : 1cm3 oleju roślinnego wytrząsać z kilkoma kroplami roztworu bromu w chloroformie. Następuje odbarwienie roztworu.
Proszę o wyjaśnienie mi tego w miarę przystępnie, ponieważ chemia to moja pięta Achillesowa
Z góry dziękuję za odpowiedzi
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Wykrywanie wiązań nienasyconych w tłuszczach stałych i olejów

Post autor: Karol__ »

Masz to wyjaśnione w poleceniu.(Po lekkim wstrząśnięciu następuje odbarwienie roztworu na skutek przyłączenia bromu do atomów węgla w miejscu wiązań nienasyconych).

Reakcja będzie wyglądać tak:
Tłuszcz który rozpuściłes w chloroformie + HBr — X
X to ten sam tłuszcz który rozpusciles tylko w miejscach gdzie miał wiązania podwójne, jedno wiązanie pęknie i do sąsiednich atomów węgla przyłączy się atom wodoru a do drugiego atom bromu. Atom wodoru przyłączy się tam gdzie jest innych atomów wodoru ( reguła Markownikowa).
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Wykrywanie wiązań nienasyconych w tłuszczach stałych i olejów

Post autor: Karol__ »

Masz to wyjaśnione w poleceniu.(Po lekkim wstrząśnięciu następuje odbarwienie roztworu na skutek przyłączenia bromu do atomów węgla w miejscu wiązań nienasyconych).

Reakcja będzie wyglądać tak:
Tłuszcz który rozpuściłes w chloroformie + HBr — X
X to ten sam tłuszcz który rozpusciles tylko w miejscach gdzie miał wiązania podwójne, jedno wiązanie pęknie i do sąsiednich atomów węgla przyłączy się atom wodoru a do drugiego atom bromu. Atom wodoru przyłączy się tam gdzie jest innych atomów wodoru ( reguła Markownikowa).
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Wykrywanie wiązań nienasyconych w tłuszczach stałych i olejów

Post autor: Karol__ »

Tabalooga13 pisze:
12 sty 2019, o 15:21
roztworu bromu
(:
Tabalooga13
Posty: 7
Rejestracja: 12 sty 2019, o 15:13

Re: Wykrywanie wiązań nienasyconych w tłuszczach stałych i olejów

Post autor: Tabalooga13 »

Serdeczne dzięki za odpowiedź
Mam jeszcze jedną wątpliwość : jak będzie wyglądał wzór tego smalcu?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości