crossing over a geny sprzężone

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
corsera
Posty: 38
Rejestracja: 24 sie 2010, o 18:36

crossing over a geny sprzężone

Post autor: corsera »

Witam, do tej pory myślałam, że crossing-over zachodzi między chromosomami homologicznymi (a dokładnie między chromatydami niesiostrzanymi), niedawno przeczytałam gdzieś, że crossing-over zachodzi między genami sprzężonymi na tym samym chromosomie (może to potwierdzić zdanie z Genetyki Bukały - Genetyczne skutki crossing over między określonymi genami sprzężonymi widoczne są tylko w heterozygocie, ponieważ powstają nowe kombinacje alleli tych genów to jest str 94 jakby ktoś miał tę książkę). Proszę o rozwianie moich wątpliwości i wytłumaczenie mi jak to jest z tym crossing over, szczególnie jezeli chodzi o te geny sprzężone.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: crossing over a geny sprzężone

Post autor: malgosi35 »

Każde zdanie jest prawdziwe. Nie ma tu sprzeczności. Jedyne z czym bym dyskutowała to z :
Genetyczne skutki crossing over między określonymi genami sprzężonymi widoczne są tylko w heterozygocie, ponieważ powstają nowe kombinacje alleli tych genów
W heterozygocie, nie bardzo coś widać, raczej w potomstwie heterozygoty z homozygotą recesywną. Na heterozygocie się bada. To skrót myślowy.

A geny sprzężone to nie allele. leżą na jednym chromosomie, a ich allele na drugim homologicznym. Jak zajrzie c-o to allel zamienią się miejscami.
martini1
Posty: 21
Rejestracja: 23 sty 2019, o 13:23

Re: crossing over a geny sprzężone

Post autor: martini1 »

Ja bym chciał reaktywować temat bo jednak jest dość zawiły na etapie liceum. Otóż z tego co rozumiem crossing over zachodzi pomiędzy chromatydami niesiostrzanymi chromosomów homologicznych.
Gen zaś leży w konkretnym miejscu na chromosomie zwanym locus". W takim razie na chromatydami niesiostrzanych chromosomów homologicznych występują w tych samych miejscach dwa różne lub dwa takie same allele jednego genu.
Proces crossing over zachodzi miedzi właśnie nimi.
No więc gdy mamy takie zadanie że na jedynym chromosomie są 4 różne geny sprzężone A B C D i crossing over zachodzi między nimi w jakimś tam stopniu podanym w zadaniu to moje pytanie brzmi kiedy to się dzieje? Crossing over może zachodzić między dwoma genami np A i C w obrębie jednego chromosomu? Czy może w obrębie dwóch chromosomów homologicznych? Bo z podręczników to nie wynika wcale tak jasno. Ja rozumiem że crossing over zachodzi między dwoma genami A i C w obrębie jednego chromosomu (a co za tym idzie jednej chromatydy) i im dalej są położone A od C tym częściej zachodzi crossing over między nimi. Tylko wtedy nie rozumiem co by to dawało chromosmowi, skoro koniec końców i tak na tym konkretnym chromosmowi byłyby takie same odcinki tylko w innej kolejności (a więc i te same allele). Proszę o wyjaśnienie
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: crossing over a geny sprzężone

Post autor: Karol__ »

Wstaw proszę konkretne polecenie tego zadania
martini1
Posty: 21
Rejestracja: 23 sty 2019, o 13:23

Re: crossing over a geny sprzężone

Post autor: martini1 »

Geny A, B, C i D znajdują się w jednym chromosomie. Na podstawie badań stwierdzono, że % crossing-over między tymi genami jest następujący:

między genami:
A i B – 45%
A i D – 5%
C i D – 15%
B i C – 25%

a) Zapisz parę genów najsilniej ze sobą sprzężonych.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: crossing over a geny sprzężone

Post autor: Karol__ »

martini1 pisze:
8 mar 2019, o 13:08
Ja bym chciał reaktywować temat bo jednak jest dość zawiły na etapie liceum. Otóż z tego co rozumiem crossing over zachodzi pomiędzy chromatydami niesiostrzanymi chromosomów homologicznych.
Gen zaś leży w konkretnym miejscu na chromosomie zwanym locus". W takim razie na chromatydami niesiostrzanych chromosomów homologicznych występują w tych samych miejscach dwa różne lub dwa takie same allele jednego genu.
Proces crossing over zachodzi miedzi właśnie nimi.
Wszystko się zgadza.
No więc gdy mamy takie zadanie że na jedynym chromosomie są 4 różne geny sprzężone A B C D i crossing over zachodzi między nimi w jakimś tam stopniu podanym w zadaniu to moje pytanie brzmi kiedy to się dzieje? Crossing over może zachodzić między dwoma genami np A i C w obrębie jednego chromosomu?
(mój przykład jest inny niż w zadaniu)
Nie w takim sensie jak to widzisz. To, że crossing over zachodzi między dwoma genami A i C leżącym na jednym chromosomie oznacza, że któryś z genów A lub C ulegnie crossing over z chromosomem leżącym obok. i przykładowo mamy taką sytuację:

A| | B
. | |
. | |
. | |
C| |D

zachodzi crossing over:

A| | B
. | |
. | |
. | |
D| |C

i możemy powiedzieć że crossing over zaszło między allelami C oraz D, bo to one zamieniły się miejscami ale możemy też powiedzieć że crossing over zaszło między A oraz C bo one też zmieniły miejsce względem siebie mimo tego, że jeden z nich się nie ruszył.

Przynajmniej tak mi się wydaje (:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości