[Link] Słowniczek pojęć i często zadawane pytania (FAQ)

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Słowniczek pojęć i często zadawane pytania (FAQ)

Post autor: planapo »

Słowniczek powstaje jako odpowiedź na pojawiające się pytania o różne skróty jakich „z rozpędu” używają zaawansowani użytkownicy, czesto są niezrozumiale dla osób dopiero co wchodzących w temat. Słowniczek będzie stopniowo uzupełniany o pojawiające się pytania, pojęcia i skróty.

Jego założeniem jest krótkie wyjaśnienie problemu osobom poczatkujacym i sredniozaawansowanym, kto chce szukac bardzo szczegółowych danych, definicji i fizycznych schematów powinien siegnąć do „Mikroskopii optycznej” Pluty lub na poradniki ktoregoś z markowych poroducentow:

Kod: Zaznacz cały

microscopyu.com

Kod: Zaznacz cały

olympusmicro.com 
Rozwinieciem problemów wspomnianych tutaj jest poradnik kupującego: kupujesz-mikroskop-nowy-albo-u-ywany-le ... t48822.htm ktory zawiera odnosniki do bardziej szczegółowych informacji.



Pojęcia w słowniczku pogrupowane sa wg działów:
- mikroskop
- obiektywy
- techniki obserwacyjne
- mikrofotografia

Na koncu słownika jest FAQ.



Mikroskop

Mikroskop zabawkowy – model w cenie od 50 do ok 300 zl, zabawkowy czyli dla dziecka, nie kupuj jeśli chcesz zająć się mikroskopowaniem na poziomie gimnazjum i wyższym. Jako zabawkę należy tez traktować wszelkie znacznie droższe „wynalazki” (czasem nawet do 1000 zl) z ekranami, wbudowanymi kamerami i innymi elektronicznymi „bajerami” - to jest chińszczyzna kupuj na włąsną odpowiedzialność (: Szerzej o roznych typach i ich cenach w poradniku kupujacego: kupujesz-mikroskop-nowy-albo-u-ywany-le ... t48822.htm

Mikroskop szkolny – najniższy niezabawkowy model, skromne możliwości, akceptowalna jakość, odpowieni dla starszych dzieci.

Mikroskop laboratoryjny/studencki – Srednia lub dobra jakość i możliwości, dobry na początek zabawy z mikroskopowaniem.

Mikroskop badawczy – najwyższa jakość i pełne możliwości rozbudowy.

Możliwości rozbudowy – potencjal mikroskopu pod kątem rozszerzenia jego możliwości o inne techniki obserwacyjne, rośnie wraz z rangą mikroskopu (szkolnystudenckilaboratoryjnybadawczy).
Szerzej o roznych typach i ich cenach w poradniku kupujacego: kupujesz-mikroskop-nowy-albo-u-ywany-le ... t48822.htm

Oświetlenie wg Koehler’a – system oświetlenia w zaawansowanych mikroskopach - podnosi parametry obrazu (m.in. kontrast) w jasnym polu oraz jest bardzo ważne przy rozbudowie mikroskopu o inne techniki obserwacyjne, wiecej:

Kod: Zaznacz cały

grzyby.pl/oznaczanie-mikroskop-Koehlera.htm
RMS – royal microscope society – standard gwintu obiektywow wynoszący 20,2 mm, sprawia ze większość starych obiektywow pasuje fizycznie do roznych mikroskopow i można je wzajemnie zamieniać, ale wchodząc w szczegoly nie zawsze jest to zalecane. Obecnie niektóre firmy wylamaly się z tego standardu i produkują obiektywy o roznych gwintach (np. Nikon 25 mm, nowy Zeiss 27 mm).

TL – Tube Length – tzw. „skonczona” dlugosc tubusa, starszy system optyczny stosowany w mikroskopach biologicznych, najczesciej 160 mm (byly tez inne np w starszych mikroskopach 170 mm lub 210 w metalograficznych) liczba 160 (wraz z informacja dotyczaca szkielka nakrywkowego) jest wygrawerowana na obiektywach.

EPI – obserwacje preparatow nieprzezroczystych w swietle odbitym - jak sobie oswietlimy zyczka latarka led to mamy proste EPI (:

DIA - obserwacje preparatow przezroczystych w swietle przechodzącym – czyli znaczna większość mikroskopow biologicznych.

Niektóre oznaczenia PZO:

UPI – urzadzenie polaryzacyjno-interferencyjne, komplet zawiera w sobie bardzo tani na tle innych marek (w granicach 2-2,5 tys) zestaw DIC, stad jego popularność na forum i wśród uzytkownikow PZO, pasuje tez do lepszych chińskich mikroskopow.

UFC – mały, ale bardzo bogaty zestaw PZO zawierający ciemne pole, kontrast fazowy dla 20 i 40x oraz prostą plaryzację, w allegrowej cenie ok 300-400 zl. O zestawie: zestaw-pzo-ufc-3-techniki-obserwacyjne- ... t46917.htm

OI – oil immersion - na obiektywie 100x.

Wiecej oznaczen PZO tutaj: forumowy-katalog-pzo-vt55743.htm

Instrukcje i katalogi:
instrukcje-i-katalogi-pzo-nikon-olympus ... t40865.htm


Obiektywy


NA – numerical aperture – apertura numeryczna - cyferka wygrawerowana tuż za powiększeniem obiektywu, np. 40x/0,65 im wyzsza tym wieksza zdolność rozdzielcza obiektywu i jasność obrazu (NA rośnie wraz z klasą obiektywu np. achromat 10x ma 0,24, a fluoryt aż 0,5), maksymalne użyteczne powiększenie mikroskopu jest równe 1000xNA. wiecej: obiektywy-na-160mm-oznaczenia-co-kupowa ... t47212.htm

Obiektywy „krótkie”, short barrel, SB – starsze obiektywy o dlugosci optycznej 33mm i 170mm (PZO) dlugosci tubusa, po zastosowaniu tulejek przedłużających pasuja do mikroskopow na 160mm TL.

Obiektywy „długie”, long barrel, LB – najpopularniejsze obiektywy o dlugosci optycznej 45 mm i 160 mm dlugosci tubusa większość można wymianiac we wszelkich mikroskopach spełniających kryteria: gwint RMS i 160 mm TL, posiadają oznaczenia: 160/-, 160/0 lub 160/0,17.

∞, oo – nieskonczona dlugosc tubusa, system optyczny stosowany glownie w nowych mikroskopach, niezalecany dla osob lubiących mieszać marki i chcących mieć spory wybór części zamiennych posiadają oznaczenia: ∞/0,17, ∞/-, ∞/0.

Immersja - powszechnie nielubiana koniecznosc zamoczenia soczewki czołowej obiektywu w odpowiedniej cieczy umieszczonej na szkielku nakrywkowym, najczesciej w olejku.

WD - odległość robocza (working distance) - bardzo istotny parametr okreslajacy odleglosc miedzy soczewką czolową, a powierzchnią prepratu czyli w praktyce zakres bezpiecznego ruchu góra-dół podczas ustawiania ostrosci. Zmienia sie wraz z powiekszeniem i klasą obiektywu, generalnie im wyzsze powiekszenie i klasa obiektywu tym mniejsza WD.


CF/CFN
– Chrome Free – najczęściej „niepisane” (nie ma go na obiektywach) oznaczenie obiektywów Nikona, które maja pelna korekcje w obiektywie przez co nie wymagają dedykowanych okularow/okularow projekcyjnych, świetne jako obiektywy do upgrade’owania różnych mikroskopów.

Szczegolowo o obiektywach i ich oznaczeniach:
obiektywy-na-160mm-oznaczenia-co-kupowa ... t47212.htm

nasze testy obiektywów: testy-obiektywow-porownania-i-do-wiadcz ... t46914.htm

Ceny obiektywów na rynku wtórnym:
ceny-dobrych-obiektywow-160mm-na-rynku- ... t33367.htm

Techniki obserwacyjne

BF – (ang. brightfield) – jasne pole. W pakiecie każdego mikroskopu, podstawowa technika, stosowana głównie do obserwacji preparatow barwionych.

DF - (ang. darkfield) – ciemne pole. Technika pozwalajaca ogladac niebarwione i przezroczyste preparaty, wydobywa znacznie wiecej szczegolow niz jasne pole, obserwowane obiekty znajduja sie na czarnym/ciemnym tle.

OL, COL - Skosne swiatlo - ang. obligue illumination, circular obligue illumination
Prosta technika polegajaca na przyslonieciu czesci swiatla wychodzacego z portu świetlnego, daje reliefowy obraz „3d” w przypadku COL używa się przysłon podobnych jak w kontraście fazowym.

RI - Rheinberg illumination - Technika polegajaca na uzyciu kolorowych filtrow - bardzo tania w wykonaniu i dajaca swietne efekty, z zalozenia do zrobienia we wlasnym zakresie (:

UFG
- Filtr uniwersalny/uniwersalny filtr gradientowy. Domowy patent - polaczenie skosnego swiatla, ciemnego pola i rheinberg illumination za jednym zamachem, pozwala na regulacje kontrastu i jasnosci tla co daje efekt zblizony do DIC. filtr-uniwersalny-ufg-obligue-light-dic ... t34825.htm

KF, (PhC, PC) - Kontrast fazowy - ang. phase contrast, Sluzy do obserwacji niebarwionych preparatow preparatów przyżyciowych.

Pol – Polaryzacja – Prosta do złożenia technika pozwalajaca na obserweacje w swietle spolaryzowanym, daje bardzo atrakcyjne i niezwykle kolorowe efekty wizualne, zwłaszcza w przypadku skrystalizowanych subst. chemicznych.
polaryzacja-czy-s-ta-sze-sensowne-alter ... t53321.htm

DIC, NIC, kontrast Nomarskiego – Kontrast dyferencjalno-interferencyjny.
Najlepsza technika do obserwacji niebarwionych preparatow, daje piekne i plastyczne efekty wizualne, reliefowy efekt 3d", jedna z najpopularniejszcyh technik wykorzystywanych w mikrofotografii
dic-pzo-vt31681.htm
hybrydowy-dic-nikon-pzo-vt46932.htm
porownanie-sliderow-dic-dedykowane-vs-n ... t49152.htm

Fl - Fluorescencja. Zaawansowana i droga technika, wymaga dosc specjalistycznej wiedzy i uzycia czesto niebezpiecznych substancji. W amatorskim przypadku najczęściej eksperymentuje sie z autofluorescencja (nie wymaga barwnikow").

Szczegolowo: fluorescencja-vt52832.htm

Tehchniki obserwacyjne na forum: techniki-obserwacyjne-vf278.htm

Mikrofotografia

Tri, Trino – nasadka z trzecim torem (fototubus) do którego „podłącza” się aparat lub kamere.

Okular projekcyjny – specjalny okular montowany w fototubusie, wspolpracuje z obiektywami, pozwala na określenie skali odzworowania na matrycy w praktyce nie używa się więcej niż 2-2,5x.

Projekcja bezpośrednia – metoda fotografii gdzie w fototubusie nie ma żadnej dodatkowej optyki (jest tylko pusta „rura”), a obraz z obiektywu jest bezpośrednio rzutowany na matrycę metoda właściwa dla obiektywów posiadających pełna korekcję (Nikon CF i CFN dla 160 mm TL). „Uboga” wersja – zdjęcie nasadki i „montaż” aparatu na korpusie mikrosokopu.

EFSC – electronic first shutter curtain – system aparatu pozwalający wyeliminować drgania spowodowane ruchem migawki, podstawa w mikrofotografii.

LV – live view – podlad na zywo, aparat podnosi lustro zanim zrobi zdjecie – obowiazkowa cecha aparatow do mikrofotografii (eliminuje drgania).

Stack, stackowanie, stos – technika obrobki komputerowej (programy, np. Zerene stacker, Helicos focus) zdjęć o roznej płaszczyznie ostrości, pozwala na uzyskanie ostrych obrazow złożonych z kilkudziesięciu/kilkuset pojedynczych zdjęć.
Więcej o mikrofotografii:
mikrofotografia-ogolnie-testy-porady-do ... t41016.htm

jak-pod-czy-kompakt-komork-smartfon-do- ... t61579.htm

jak-pod-czy-lustrzank-do-mikroskopu-vt26183.htm

FAQ – często zadawane pytania (będą sukcesywnie uzupełniane)

Jak dodać zdjęcie bezpośrednio do postu?

Trzeba uzyc dodaj zalacznik i poczekać na załadowanie się pliku nie wolno dodawać zdjęć z innych serwerów poprzez funkcję img.

Jaki mikroskop do 300 zl?

Nie oszukujmy się i nie dajmy się omamić opisom śmierdzacym na kilometr marketingiem – w tej cenie z nowych kupisz tylko chińską zabawkę.

Z nowych zabawek, które dla dziecka sa jak najbardziej ok można wymienić jeden model spotykany pod różnymi nazwami i z nieznaczymi modyfikacjami w wyposażeniu, najpopularniejsze „marki” to:
- Spinor START
- Bresser Biolux NV
- Scholar 2 i 3
- Sagittarius
- Levenhuk 2L NG
- Delta Optical BioLight 200

Jeszcze raz: to są ZABAWKI przeznaczone dla dzieci i jesli zastanawiasz sie nad kupnem, a masz wiecej niz 10 lat lub nie jestes rodzicem - nie kupuj testy tego „sprzętu” i szczegółowe opinie tutaj: kupujesz-mikroskop-nowy-albo-u-ywany-le ... t48822.htm

Trochę solidniejszy model w okolicach 300 zl to Delta Optical BioLight, to już nie jest zabawka, ale jego możliwości sa bardzo skromne.
Z używanych jest kilka modeli PZO takich jak: Studar, ML-5, oraz modele szkolne, każdy z nich jest lepszy niż jakikolwiek nowy w cenie do 300 zl, choć może mieć pewne minusy typu brak elektrycznego zrodla swiatla.

Jaki mikroskop do badania żywej kropli krwi?

Mikroskop do coraz popularniejszego badania żywej kropli krwi powinien posiadac obiektywy: 40 i najwazniejszy w tym przypadku 100x, przydatny jest tez 60x, poniewaz nie wymaga jeszcze uzycia immersji, a wysokie powiekszenia sa tu podstawą. Powinien miec mozliwosci rozbudowy o ciemne pole i kontrast fazowy, w przypadku ciemnego pola dla 100x, obiektyw musi miec przyslone irysowa (w przeciwienstwie do zwyklych posiada pokretło mniej wiecej w polowie obudowy).
Dla wysokich powiekszen w innych technikach niz jasne pole sugerowane jest mocne zrodlo swiatla, najlepiej minimum 30W, a idealem jest halogen 100W, oraz oswietlenie wg koehlera.

Okulary 10x lub 12,5x, silniejsze dadza puste powiekszenie i nie ma sensu ich kupowac, a jesli w sklepie sa polecane to jest to tylko pusty marketing.

W przypadku uzywanego sprzetu PZO zestaw (kondensor oraz obiektyw 100x) do ciemnego pola posiada symbol KCT1B i mozna go kupic na allegro, pasuje tez do lepszych chinskich mikroskopow (Delta evolution 100 etc) zdjecia obiektywu PZO znajduja sie tutaj: viewtopic.php?f=276&t=61677 kondensor PZO mozna zobaczyc tu: viewtopic.php?f=276&t=61678 Podobnie jest z kontrastem fazowym.
Wstepnie o mikroskopach tutaj: viewtopic.php?f=221&t=48822 a dokladne informacje w linkach tamże.

Czy można używac obiektywu immersyjnego 100x bez olejku?

Można, ale obraz będzie bardzo złej jakości – nieostry i zamydlony. Konstrukcja optyczna obiektywu bierze pod uwagę wspołczynnik załamania swiatla jaki ma olejek.

Czy obiektyw X będzie pasować do mojego mikroskopu Y?

Zależy jaki i do jakiego… Ale statystycznie najczęściej tak. Jeśli ma gwint RMS i jest na 160 mm dlugosci tubusa to jest duża szansa ze będzie „pasować” (będzie się dalo go wkręcić) więcej na ten temat w poradniku o obiektywach. Nie wszystkie marki nadaja się dobrze do mieszania – najlepiej zadać na forum konkretne pytanie o dany przypadek.

Jak robić zdjęcia przez mikroskop?
Aparatem (lustrzanką, kompaktem i nawet telefonem) lub kamerą. Wymaga to mniejszej lub wiekszej ilosci czesci dodatkowych w jakie nalezy wyposazyc mikroskop.

Jak podłączyc aparat do mikroskopu?
Poprzez fototubus (nasadke trino), bezpośrednio na korpusie (bez nasadki), przez tubus (w miejsce okularu), afokalnie - poprzez przykladanie (reczne lub na statywie) aparatu do okularu wiecej o tych metodach: kupujesz-mikroskop-nowy-albo-u-ywany-le ... t48822.htm
Admin
Posty: 149
Rejestracja: 19 mar 2015, o 18:25

Re: Słowniczek pojęć i często zadawane pytania (FAQ)

Post autor: Admin »

Wszystkie wątki bez odpowiedzi są automatycznie usuwane z forum po 366 dniach od dodania.
Ten post ma za zadanie uratować ten wątek przed zniknięciem
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Słowniczek pojęć i często zadawane pytania (FAQ)

Post autor: Boguslaw »

Dziękujemy
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Słowniczek pojęć i często zadawane pytania (FAQ)

Post autor: planapo »

Dzięki!

PS. Z założenia nie był to post, pod którym miała się toczyć dyskusja (:
Admin
Posty: 149
Rejestracja: 19 mar 2015, o 18:25

Re: Słowniczek pojęć i często zadawane pytania (FAQ)

Post autor: Admin »

Jeśli znacie jeszcze jakieś wartościowe wątki bez odpowiedzi to szybko dajcie znać aby uchronić je przed usunięciem.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Słowniczek pojęć i często zadawane pytania (FAQ)

Post autor: planapo »

przede wszystkim ten: kupujesz-mikroskop-nowy-albo-uzywany-le . 48822.html

poradnik o obiektywach:
obiektywy-na-160mm-oznaczenia-co-kupowa . 47212.html

Caly katalog PZO. Sporo jest tematow, w ktorych nie ma dyskusji, a zawieraja mase cennej wiedzy, ktora sie nie przedawnia. Sa jakies powiadomienia ze dany temat ma zostac usuniety? Szkoda by bylo przez przeoczenie stracic efekty naszej wieloletniej pracy.
Admin
Posty: 149
Rejestracja: 19 mar 2015, o 18:25

Re: Słowniczek pojęć i często zadawane pytania (FAQ)

Post autor: Admin »

Zlecenie do usunięcia wątków bez odpowiedzi zostało już wysłane do informatyków.
Jeśli chcecie uratować takie wątki to koniecznie dodawajcie posty
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Słowniczek pojęć i często zadawane pytania (FAQ)

Post autor: planapo »

Skoro to robia ludzie to nie da sie poprosic ich o wylaczenie dzialu forum mikroskopii z tego zlecenia? Tu jednak jest troche inna specyfika i materialy nie traca na aktualnosci.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości