Ocena podejścia do matury

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
bvaa
Posty: 2
Rejestracja: 23 mar 2019, o 22:46

Ocena podejścia do matury

Post autor: bvaa »

Hej!

W ostatnich możliwych dniach złożyłem deklarację maturalną. Nie ukrywam, chcę iść na lekarski, ale jakoś nie mogłem się za to zabrać. Rozważałem/rozważam karierę w IT, ale bardziej ciągnie mnie do lekarskiego.

Próbowałem się przygotowywać wg.różnych tematów, blogów, ale to jest nudne. Nie chce mi się rozwiązywać kilku tysięcy zadań z Witowskiego/Pazdry. Nawet gdybym miał to rozwiązywać do matury za rok to by mi się nie chciało. Te zadania nie wyglądają jak maturalne. Witowski to wgl jest jakaś tragedia, po co co roku wydawać nowy zbiór, gdzie 50 zadań więcej. Widziałem u znajomych z 2012 i 2016 roku i nie będę zasilał mu kieszeni.

Interesuję się hackingiem/pentestami i stamtąd biorę pewne podejście. Jeśli wiem czego mam się nauczyć, by rozwiązać pewien problem, to nauczę się tylko tego i nie będę marnował czasu na inne rzeczy, które mogą przedłużyć dotarcie do celu i nie przydadzą mi się aktualnie, nie potrzebuję ich, by zrozumieć najważniejsze. Mam cel i muszę go osiągnąć. Stawiając cel muszę wiedzieć jak go osiągnąć.

1)Chemia

Zdecydowałem zatem, że spróbuję przygotować się do matury z chemii jedynie przy pomocy vademekum, którego treść jest ułożona według podstawy programowej (Kamil Kazanowski - Oficyna Edukacyjna) + zbiór zadań maturalnych Teraz Matura (Nowa Era) + zbiór zadań z matur 2010-2018 Oficyny Edukacyjnej - do przerabiania po konkretnych działach z vademekum. Po przerobieniu całego materiału arkusze z tego forum, jest ich grubo ponad 200. Nie wiem co Wy o tym sądzicie? Mi się to wydaje najzwyczajniej rozsądne. Szybko przerabiam materiał i cały czas mam styczność z zadaniami maturalnymi. Już pomińmy to, że jest mało czasu na to wszystko, jestem wytrwały. Chcę tylko zapytać co o tym sądzicie?

2)Biologia

Podobnie, chcę przerobić Vademekum Ewy Pyłki-Gutowskiej wraz ze zbiorem zadań Teraz Matura. Następnie wszelkie arkusze maturalne ze strony Biologhelp.pl (jest ich ponad 100). No i tutaj nieco inaczej, bo podczas przerabiania arkuszy (na początek te CKE)zanotuję o co pytają najczęściej i dodatkowo przerobię te zagadnienia z podręczników Nowej Ery - ale tylko te.

Co Wy o tym sądzicie? Czy to jest rozsądne? Dodam, że interesuje mnie tylko i wyłącznie Szkoła Oficerska - w ub.roku próg 133pkt.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

[Link] Proszę o ocenę mojego podejścia do matury

Post autor: Karol__ »

bvaa pisze:
23 mar 2019, o 23:12
Nie chce mi się rozwiązywać kilku tysięcy zadań z Witowskiego/Pazdry. Nawet gdybym miał to rozwiązywać do matury za rok to by mi się nie chciało. Te zadania nie wyglądają jak maturalne. Witowski to wgl jest jakaś tragedia, po co co roku wydawać nowy zbiór, gdzie 50 zadań więcej. Widziałem u znajomych z 2012 i 2016 roku
zgadzam się całkowicie, strata czasu
bvaa pisze:
23 mar 2019, o 23:12
vademekum, którego treść jest ułożona według podstawy programowej
Nie wiem czy to najlepszy wybór. Tego konkretnego vademekum nie miałem w rękach, ale pare innych owszem. Zazwyczaj informacje w nich są napisane bardzo ogólnikowo. Wiele istotnych elementów jest pomijanych. Vademekum w założeniu służy do powtórki materiału, podręczniki mają za zadanie przekazanie całej wiedzy + dodatkowe informacje, i to je uważam za lepsze źródło wiedzy.
bvaa pisze:
23 mar 2019, o 23:12
zbiór zadań maturalnych Teraz Matura (Nowa Era)
ten zbiór to porażka, całkowicie odradzam. Wiele idiotycznych zadań i jeszcze więcej błędów. Najlepszy zbiór do chemii (oczywiście moim zdaniem) to ten Barbary Pac, tylko on jest dość wymagający, często przekracza poziom wiedzy maturalnej. Polecam go, ale jak już trochę przerobisz arkuszy i nabierzesz wprawy, żebyś się nie zraził.
bvaa pisze:
23 mar 2019, o 23:12
Podobnie, chcę przerobić Vademekum Ewy Pyłki-Gutowskiej wraz ze zbiorem zadań Teraz Matura.
To samo co z chemią. Zamiast vademekum radziłbym użyć podręczników, chociażby z Nowej Ery. A oba ich zbiory zadań zostawił. Zamiast nich pobierz i przerób zbiór zadań maturalnych od CKE https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/eg . ory-zadan/

A potem wskakuj w arkusze, to zdecydowanie najlepsze żródła zadań. I szczerze mówiąc skupiaj się na tych od CKE, różnie to bywa z maturami od wydawnictw.
bvaa
Posty: 2
Rejestracja: 23 mar 2019, o 22:46

Re: Proszę o ocenę mojego podejścia do matury

Post autor: bvaa »

Bardzo dziękuję za chęć pomocy.

Uwzględniając Twoje sugestie, Karol

1)Chemia
-Przerobić podręczniki
-B.Pac + te 750 zadań maturalnych z arkuszy 2k10-2k18 (po każdym rozdziale / porcji materiału zgodnie z rozkładem zbiorów)
-Arkusze maturalne

2)Biologia
-Przerobić podręczniki
*Może po każdym dziale robić zadania z działów na biologhelp? Są posegregowane
-Arkusze maturalne
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości