Pozyskiwanie pomocy naukowej od zmarłego członka rodziny

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Kefi
Posty: 6
Rejestracja: 7 lip 2018, o 11:52

Pozyskiwanie pomocy naukowej od zmarłego członka rodziny

Post autor: Kefi »

Dzień dobry,

Pytanie prawie jak w temacie. Czy jest możliwe oraz legalne pozyskanie czaszki od zmarłego członka rodziny? Jak ta procedura wygląda? Ile czasu musi minąć od śmierci tej osoby, aby można było ją pozyskać? Jakie zgody należy uzyskać? Czy osoba, której to dotyczy musi jeszcze za życia wyrazić zgodę na taki proceder?

Jestem zdania, że ciało ma nam służyć tylko za życia, później to już w zasadzie rzecz. Aczkolwiek zaznaczę, że nie zamierzam nią w przyszłości handlować, na pewno jej nikomu nie sprzedam. Zaczynam za niedługo studia i taka pomoc naukowa niezwykle przydałaby mi się.

Pozdrawiam,

Kefi

PS: Podkreślam, iż nie chcę tutaj niczym handlować, jedynie uzyskać informacje na zadane przeze mnie pytania. Czyli po prostu dowiedzieć się, jak na taką kwestię zapatruje się polskie prawo.
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Pozyskiwanie pomocy naukowej od zmarłego członka rodziny

Post autor: tchorz »

Prawo zapatruje się tak, że zmarły za życia moze przeznaczyć ciało na pozytek nauki, ale tylko określonym istytucjom, nie osobie prywatnej, Pozyskanie czaszki przodka, a nawet trzymanie urny z prochem na kominku podpada pod bezczeszczenie zwłok. i jest karalne wg polskiego prawa.
Oczywiście nie wszyscy sa równi bo niektórzy handlują krwią JPII
Kefi
Posty: 6
Rejestracja: 7 lip 2018, o 11:52

Re: Pozyskiwanie pomocy naukowej od zmarłego członka rodziny

Post autor: Kefi »

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Rozumiem, że w takim razie nie ma legalnych sposobów, aby uzyskać ludzką czaszkę, jeśli jest się osobą prywatną?
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Pozyskiwanie pomocy naukowej od zmarłego członka rodziny

Post autor: tchorz »

Nie ma. Wszyscy uzywajacy czaszek robia to nielegalnie. inna sprawa,że czasem na uczelni mozna sobie tez n na pół legalnie pozyczyć czaszkę na kilka dni. I oczywiscie jest dostep do korzystania na miejscu.
Co najważniejsze, jest w tej chwili sporo aplikacji gdzie przeytrzennie mozna sobie czaszke od srodka i od kazdej strony obejrzeć. Pewnie dlatego bardzo mało osób obecnie korzysta z prywatnych czaszek.
Kefi
Posty: 6
Rejestracja: 7 lip 2018, o 11:52

Re: Pozyskiwanie pomocy naukowej od zmarłego członka rodziny

Post autor: Kefi »

Dziękuję za odpowiedź. A polecisz jakąś konkretną aplikację na IOS?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości