Problem z krzyżówką.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Shadow93
Posty: 2
Rejestracja: 20 maja 2012, o 20:42

Problem z krzyżówką.

Post autor: Shadow93 »

Witam. Mam problem z pewnym zadaniem z II prawa Mendla które pisałem ostatnio na kartkówce i teraz dostanę prawdopodnie takie samo tylko z innymi cechami. Proszę o pomoc w rozwiązaniu.

Treść:
Skrzyżowano homozygote dominujacą w zakresie 2 genow z osobnikiem homozygotycznym dominującym w zakresie genu na obecność piegów i heterozygotycznym w zakresie genu na kolor włosów. Wykaż genotyp rodzicow i potomstwa do pierwszego pokolenia. Napisz fenotyp pierwszego pokolenia.

Gdzie: P-obecność piegów, p-brak piegów.
B-ciemny kolor włosów, b-jasny kolor

Prosiłbym o rozwiązanie i w miarę najprostsze wytłumaczenie jak się wyznacza ten genotyp i fenotyp bo chyba z tym mam głównie problem.

Pozdrawiam.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Problem z krzyżówką.

Post autor: AnnaWP »

PPBB x PPBb

PPBB lub PPBb

genotyp opisano
homozygota oznacza, że obie kopie genu to ten sam allel, heterozygota, że dwa różne allele. Dominujący i recesywny - to chyba jasne. Wystarczy przeczytać treść, w tym przypadku było mega łatwo. Czasem trzeba samemu odgadnąć trochę, na podstawie potomstwa.

Wyznacz genotyp to po prostu napisz, jaki jest genotyp, trzeba pamiętać że są po dwie kopie genu.
Fenotyp to cechy widoczne w organizmie.
Shadow93
Posty: 2
Rejestracja: 20 maja 2012, o 20:42

Re: Problem z krzyżówką.

Post autor: Shadow93 »

Już wiem jak się rozpisuje homozygotę a heterozygotę . Na razie zrobiłem tyle:

P: BBPP x BbPP

G:
BP BP BP BP
BP BP bP BP

F1: BBPP, BbPP, BBPP, BBPP


Teraz pytanie: Genotypy to są po prostu te gamety które wypisałem (G) ? Stosunek fenotypowy wynosi 100% - wszystkie będą miały piegi i ciemne włosy?

Przepraszam ale te całe krzyżówki to nie jest zdecydowanie mój konik i trochę mi się to wszystko miesza w dodatku nie za bardzo rozumiem z czego się wyznacza genotyp /. Dziękuję za odpowiedź i prosiłbym jeszcze o sprawdzenie tego co napisałem powyżej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość