Problem z szóstką po kanałowym

popularne forum dentystyczne zajmujące się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej
Dreamesse

Problem z szóstką po kanałowym

Post autor: Dreamesse » 9 kwie 2017, o 23:47

Hej, mam problem i mam nadzieję, że coś mi podpowiecie. :) Sprawa dotyczy dolnej szóstki. Już jakieś dziesięć lat temu dentystka uznała, że ubytek, choć niewielki, jest dość głęboki, więc najpierw rozwierciła, założyła jakieś tymczasowe "coś", a dopiero za kilka miesięcy zwykłą plombę. I było ok, dopiero jakiś czas temu, jakoś 2-3 lata temu ząb zaczął mnie czasem pobolewać. Nie jakoś mocno, żeby było nie do wytrzymania, no ale jednak. Ja w tym czasie zdążyłam zmienić dentystkę i ta, do której chodzę obecnie, uznała, że z tamtym wypełnieniem coś jest nie-tak, prawdopodobnie nieszczelne (?) i zaproponowała wymianę. I rzeczywiście - ból przeszedł i wszystko było ok przez jakiś rok, bo później plomba mi wypadła, a na dziąśle zrobiła się taka gulka i okazało się, że potrzebne jest leczenie kanałowe. Miałam je jakoś na przełomie sierpnia i września zeszłego roku. I też było ok, tyle, że większość tego zęba stanowi wypełnienie i niestety, jakiś tydzień temu cześć zęba zaczęła się ruszać, tak jakby odłamała się od reszty. Nie jest to duży fragment, ma może z 2-3 mm długości, to jest taki "dziubek", po dwóch stronach tej części jest już tylko plomba. Czytałam w internecie, że takie rzeczy się zdarzają po kanałowym. Co można z tym zrobić? Są szanse, żeby uratować tego zęba czy konieczne jest usunięcie? Jak szybko muszę iść z tym do dentysty? To ostatnie pytanie z racji tego, że studiuję, więc przebywam w innym mieście, a tego zęba leczyłam w swojej rodzinnej miejscowości, skąd dużo trudniej znaleźć jakiś dogodny termin wizyty u "swojej dentystki", skoro przez większość czasu jednak mnie nie ma, a w weekendy, wiadomo, nie przyjmuje. Czy jeśli więc pójdę np. po świętach, to coś się stanie? Co, jeśli ten fragment odpadnie całkowicie?

Thisfer

Re: Problem z szóstką po kanałowym

Post autor: Thisfer » 10 kwie 2017, o 16:21

Pójdź do dentysty teraz, zamiast czekać, aż ząb wypadnie. Mniej pieniędzy, alergii (sic!) i czasu kosztuje wizyta u dentysty - póki jest szansa na uratowanie szóstki - niż zakładanie implantu.

[ Post via Android ] Obrazek

ODPOWIEDZ