Prosze o pomoc. 4 pytania

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
bec
Posty: 2
Rejestracja: 29 paź 2011, o 13:22

Prosze o pomoc. 4 pytania

Post autor: bec »

1, Jakie reakcje mozna wykonac w celu potwierdzenia obecności kationów magnezu w badanym roztworze ?
2.Jakie własciwosci chemiczne wykazuje otrzymany w reakcji tlenek?
Pytania do doświadczenia: otrzymywanie wodorotlenku magnezu.
Spaliłam magnez, przesypałam go do kolby i dolałam wodę. Potem to rozlałam do dwóch probówek. Teraz do jednej dodałam fenoloftaleinę a do drugiej kwas solny. Po rozpuszczeniu osadu w drugiej probówce dodałam roztwór wodorotlenku sodu.

Kolejne 2.
1. Na podstawie wykonanego doswiadczenia uzasadnij dlaczego chlorowanie wody wodociągowej stosowane w celach bakteriobójczych powoduje zmianę jej smaku oraz może powodować po spozyciu podrażnienie układu pokarmowego?
2.Napisz reakcję wyjasniajaca obcenosc jonów Cl- w wodzie chlorowej i Br- w wodzie bromowej(bedacych wodnymi roztworami tych pierwiastków). To drugie dosw. polegało na tym że: w dwóch probówkach jest woda chlorowa i woda bromowa i dodaje do kazdej z nich Azotan srebra(V).

Jeżeli ktoś wie, umie, potrafi to bardzo prosze o odpowiedź na te pytania i zapis reakcji chemicznych i jonowych.
ногомас

Re: Prosze o pomoc. 4 pytania

Post autor: ногомас »

1. dodać c9h6no2 - zielonożółty osad
ale pewnie chodzi o coś w stylu zbadanie za pomocą papierka, czy fenoloftaleiny. Ofc pH7
2. Powstaje MgO zdecydowanie zasadowy charakter. (fenoloftaleina - kolor)
mgo + 2hcl = mgcl2 + h2o
mgcl2 + 2naoh = mg(oh)2(osad) + 2nacl

oczywiście aby wykryć Mg+ można dopjerdolić jeszcze na2co3, nh4+, naoh, (nh4)2c2o4, na2hpo4 lub k[sb(oh)6] w każdym przypadku powstanie biały osad, z nh4+ galaretowaty biały, ale strącenie niecałkowite

yo
bec
Posty: 2
Rejestracja: 29 paź 2011, o 13:22

Re: Prosze o pomoc. 4 pytania

Post autor: bec »

Wielkie DZIĘKUJĘ
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości