Protisty roślinopodobne - rozróżnianie

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Akcelerator
Posty: 1
Rejestracja: 23 cze 2018, o 18:33

Protisty roślinopodobne - rozróżnianie

Post autor: Akcelerator »

Witam,
chciałbym się dowiedzieć, w jaki sposób (po jakich cechach charakterystycznych) można odróżnić te typy organizmów od siebie?

Okrzemki i brunatnice mają chlorofile a+c, poczwórnie obłonione chloroplasty i nie mają skrobi jako materiału zapasowego. Jak inaczej je odróżnić?

Bruzdnice były kiedyś zaznaczone do gromady tobołków. Uzyskałem informację, że tobołki mają chlorofile a+c,
potrójnie obłonione chloroplasty i mają za materiał zapasowy między innymi skrobię. To mi to starcza do odróżnienia bruzdnic od okrzemek i brunatnic. A jak poradzić sobie z okrzemkami i brunatnicami?

Mam problem ze zdobyciem spójnych informacji w wypadku zielenic i krasnorostów. To zadanie jest w pp., a podręcznik milczy na ten temat, wybraniając się tylko zdjęciami organizmów z tych grup. Bardzo proszę o pomoc.

Podstawa programowa [liceum]:
3) rozróżnia najważniejsze grupy glonów (brunatnice, okrzemki, bruzdnice, krasnorosty, zielenice) na podstawie cech charakterystycznych
Awatar użytkownika
Elsa
Posty: 73
Rejestracja: 24 lip 2015, o 02:00

Re: Protisty roślinopodobne - rozróżnianie

Post autor: Elsa »

Idź w kierunku różnic w budowie ściany komórkowej, jej najważniejszych składników oraz barwników pomocniczych w fotosyntezie. Tyle powinno starczyć na rozróżnienie.
Lekarski ŚUM
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość